Jump to content
 • Mod
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Akame Ga Kill: Seveni Kadar Sevmeyeni de Olan Anime

  Üçüncü defa açıp izleyerek kendimi tekrar tekrar şımarttığım Akame Ga Kill hakkında konuşalım bu gün.  Bu anime hakkında bir bilginiz yoksa öncelikle buradan bakmanızı tavsiye ederim. https://myanimelist.net/anime/22199/Akame_ga_Kill?q=Akame .

  White Fox stüdyolarından çıkan bu anime nedensizce beni cezbetmeyi başardı. Belki bir kaç sezona konuyu yaysaydılar daha izlenmesi hoş olur diye düşünüyorum -hala yenis ezon bekliyorum-. Animeyi izlerken gözüm hep bir anakarakter aradı. Sürekli olarak kim kim diye düşünüyordum. Hikaye Tatsumi ile başlıyor. Dedim ki evet bu adam ana karakter olacak. Son izleyişimde ise artık akıllanmış olarak aslında bir ana karaketer olmadığını gördüm. Akame olabilir dedim. Esdeath olabilir dedim ama son izleyişimle olaylarda bir ana karakter olmadığını gördüm.

   akame-ga-kill_1110947.jpg  

  Öncelikle eksik noktaları konuşmak gerekir. Animenin bir konusu var. Fakat bu konuyu seyircinin yakalaması için bir kaç defa tekrar izlemesi gerekiyor. Hızlı aktığı için değil. adeta bütçe kesintisinden dolayı bir aksiyon filminin sonunu ufacık sete sığdırıp bitirmeye çabalanmış gibi. Konun ilerleyişi ve iyi kötü savaşı içinde özgürlük ve adalet arayışını ele alışlarını sevdim. İyilerin amacı var. Ancak ben kötülerin amacını bulamadım.  Kötülere bir derinlik katılmamışlar. Sadece öldürmeyi sevdikleri için kötü olmuşlar gibi. Oysa animelerde kötü rolü biçilen karaktere konulan derinlik ve onu kötü yapan nokta izleyiciyi kendine bağlar. Bu noktada çok ciddi hikayede eksiklik kalmış.  Dediğim gibi başta muazzam giderken sona doğru adeta bitirin hadi. Çabuk çabuk bitsin denmiş gibi. Pat diye ufak bir göz dolduran aksiyonlu sahne ile bitti. Bitti mi belli de değil aslında. 

  148535.gif

  Konu açısından karakterlerde sadece kötülere derinlik katılmamış olayı yok. İyilerede aman aman bir derinlik katılmış değil. Sıradanlığı ile bir çok çıkıp ''çöp'' olarak nitelendirilen animelerden farkı olmamış konu açısından. Gelelim yüz binlerce fanı nasıl ortaya çıktı? Bende çok ciddi şekilde izlemeyis evdiğim bu animenin bizi bağlayan noktası ''acımasız'' oluşur. 

  Alıştığımız ve yirmi bölümden önce bize tanıtılan karakterlerin ölmediği animeler gibi değil. Çok hızlı karakter harcayabiliyor. Bir çok karakteri hızlı harcadığı yetmez gibi muazzam bir ölüm kurgusu şekillendiriliyor. Kimin nasıl ölebileceğini tahmin etmek zorlaşıyor. Ve biz o karakterin yokluğunu yaşarken ekibin toplanıp bir arada birşey olmamış gibi yemek yiyişi aslında bize çok farklı geliyor. 

  Örnek verelim; Akame karakterinin ağırbaşlı tavırları ve kendi dünyasında kız kardeşine dahi acımaması, ölen kişiler ardından ufacık bir hatırlamalar ile bize her karekterin kolay harcanabilir olduğunu gösteriyor.  

  991696A70A78EDF350EA5A4ECBBB9F94027CB9D4

  Çizim açısından pek çok anime ile aynı sekansta gitsede renk ve genişletilmiş efektif yapısı ile insanı ekrana kitlitliyor. Bunun yanı sıra savaş sahnelerinin doyuruculuğu ile gerçekten türünün hakkını veriyor. karşılaşmalarda kimin kazanacağını kesin olarak bilemiyoruz. İyi olarak belirtilmiş karekterlerinde tek tek animeden ayrılışı ile her savaşta kim kazanacak acaba diye düşünerek izliyoruz. Ayrıca kanlı sahneleri bana adeta bir Quentin Tarantino filmi izliyor tadı verdi. 

  Bir çok eksiği olmasa da önemli olan konu akışının sıkıntısının, sadece bir sezona sıkıştırılmış olduğundan kaynaklandığını düşündüğüm bu çok sevdiğim animenin şaşırtıcı olması, savaş sahnelerinin göz doyurması ve karakterlerin bozuk para gibi harcanması. 

  Karaketerlerin bolluğu ve çeşitliliği ise en sevdiğim yanı oldu. Eşcinsel karakterinden şımarık ve mızmız, ağırbaşlı kadın karakterlere... Her türlü karaktere yer vermiş. Bu noktada herkes aradığını bulur bir konuma geliyor animede. Hafif bir echii havası verdiği gerçeğinide es geçmemek gerek.

  tumblr_nbx9t4eYc11tkbbvfo1_500.gif

  Müziklerini '' Taku İwasak''nın yaptığını öğrendiğimde neden müziklerini dinlemekten sıkılmadığımı anladım. Sadece Akame ga Kill için değil elini attığı her yerde insanın tüylerini diken diken eden bir eser ortaya koyuyor.  Daha çok Kohei Tanaka'nın  müziklerine alışık olan kişilerin müziklerden çabuk sıkılacağı bir animedir Akame Ga Kill. Savaş sahneleri ile eğleneceği ve bazen gülüp bazen boş boş ekrana baktığı. Oturduğu yerde insanı geren ama anında hiç birşey olmamış gibi davranmaya sürükleyen ve yeni sezonu beklemekten yorulan fan kitlesine sahip bu anime benim 2015'te tanıştığım ve 2014'ün en iyi savaş sahnelerine sahip animesi olarak gösterildi. 

  tumblr_nz7o13vYCo1trmjo8o1_500.png

  Aynı zamanda bir çok kişi tarafından rahatsız edici olarak görüldü. Sevenin tam sevdiği sevmeyenin arkasından sallamaktan çekinmediği bir animedir ve birçok kişi tarafından izlenmese dahi illa ki duymuş olduğu bir anime olma ünvanını taşır elinde.  

  Gerek silahlarının verdiği güçleri ile mistik olarak kendini desteklemesi gerek politik açıdan başkaldırının aslında kaybetmek olduğunu ama kayıp olmadan kazanç olmayacağını işlemesi ve karakterlerin savaşta doğru tarafta olup olmadığını sorgulaması ile kendini özel yapmayı başarmış bir animedir. 

   

   

  kaynakça: https://myanimelist.net/anime/22199/Akame_ga_Kill?q=Akame  

   

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...