Jump to content
 • Starking99
  Starking99

  Fuuka Eleştiri

    Fuuka, müzik temalı içinde romatizm, komedi, dram temaları bulunduran 2017 yapımı bir anime. Ben kendi adıma söylemek gerekirse müzik temalı animeleri pek sevmem. Ama bu anime çok farklı ve benim için çok büyük bir istisna çünkü bu anime benim için izlediğim en güzel animeler'den biri. Tabi önceki yazımda da söylediğim gibi klasiklerden ayrı tutarak değerlendiriyorum. Bir Death Note, bir Fullmetal Alchemist ve ya Naruto ile karşılaştırmıyorum. Bu anime cidden çok güzel bir anime. Ayrıca bu anime bir manga uyarlaması olan bir anime. Normalde eleştirilerde mangaya çok değinmem ama bu anime de bir ayrıcalık yapacağım. Bu anime kesinlikle animesi izlendikten sonra mangası okunması gereken bir anime. Neden mi diye sorarsanız çok güzel bir sebebi var. Visual Novel oyunları düşünün verdiğiniz kararlara göre oyun farklı bir gidişata gidip farklı sonlarda bitiyor. Fuuka'da bunu barındıran bir anime ve manga. Animesi ve mangası belirli bir yere kadar aynı gidiyor ve çok kritik bir yerde ikiye ayrılıyor. Aynı bir visual novel oyunu gibi. Bu ikiye ayrım cidden çok güzel olmuş. Bu animeyi sevenler hem sıkılmadan seriyi izleyebilecek hem de mangasını okumaları sağlanacak.  Çünkü size iki farklı son gösterecek. Ben ikisini de beğendim. Ama daha iyi son bence manganın ki. Animede ki tam bitmemiş ve açık uçlu. Ama güzeldi. Bu konuya çok takıldım çünkü beni en etkileyen yerlerinden biri buydu ama şimdi daha uzatmadan başka bir özelliğine değineceğim. Bence müzikleri çok güzeldi. Benim için anime müziklerinin çok önemli bir yeri vardır. Seslendirme ekibine gelirsek, çok ünlü seslendirmenler yok. Fakat bir kaçı önemli karakterleri seslendirmiş. Mesela Re zero'dan Subaru'yu seslendiren aynı zamanda bu aralar çok popüler olan Dr. Stone animesinden de Senkuu'yu seslendiren Kobayashi Yuusuke, bu anime'de ana karakterlerden Haruna Yuu'yu seslendirmektedir. Bir diğer seslendirmen olan Hayami Saori bu anime'de Hinashi Koyuki'yi seslendirmekte ve aynı zamanda Akagami no Shirayuki-hime anime'sinde Shirayuki'yi seslendirmiştir. Ama asıl meseleye gelirsek seslendirme bence güzel. Diğer nokta ve bana göre animeler de en önemli nokta olan karakter gelişimi. Bu karakter gelişimi çok iyi işlenmiş. Kişisel sorunlar ve bunun üstüne giderek bunu yenme çabaları, çektikleri zorluklar ve bir birleriyle olan iletişimleri, dostlukları hepsi çok iyi anlatılmış. Fuuka animesi'nin çizimlerini de çok beğendim ve aynı zamanda senaryo'da çok iyi yazılmış. Bence Fuuka ( kızın ismi ve anime'nin ismi aynı. Bur da kızdan bahsediyorum. :D) çok tatlı olmuş. Hem karakteri hem de çizimiyle. Mangası, animeye göre daha dramatik geçiyor. Animesi daha eğlenceye odaklanırken manga dram yönüne daha önem veriyor. Kısaca izlenmesi gereken bir anime ve kesinlikle mangası okunması gereken bir anime. Şimdi konuya geçiyorum.

   

  Konu:

    Liseli bir genç olan ve aynı zamanda Twitter'ı çok seven Yuu Haruna bir gün Fuuka Akitsuki ile yolda çarpışır. Tabi bu çarpışma esnasında Yuu Haruna sosyal medya için telefonuna bakmaktaydı ama bu çarpışma esnasında eteği açılan Fuuka, Yuu Haruna'yı elindeki telefon yüzünden fotoğrafını çekmeye çalışan bir sapık zanneder. Sonrasında bu ikili okulda karşılaşır ve Yuu bu yanlış anlaşılmayı çözmeye çalışır ve çözer. Sonra bu ikili bir birini daha iyi tanımaya başlar ve arkadaş olurlar. Fuuka hayatta ne istediğini bilmeyen bir kızdır ve Yuu ile geçirdiği vakitlerde kendine bir amaç bulur. Amacı şarkıyla uğraşmak ve bir grup kurmaktır. Müzik konusunda çok yetenekli olmayan Yuu kendini eğlenceli ve aynı zamanda zor anlar içinde bulmaya başlar.

  fuu103.jpg

   

  PUANLAMA

  Konu: 8 ( Sadece anime olsa 7 ama mangası ile 8 oluyor.)

  Müzik: 9

  Karakter tasarımı: 7

  Karakterler arası ilişki ve gelişimi: 8

  Konu anlatımı: 7,5 

  Zayıf yönleri: Belli bir kesime hitap eden bir anime. Bence bu yönü ile zayıf kalmış. Belli bir yerden sonra farklı bir yol izleyip farklı bir son yaratmaları iyi olmuş. Farklı bir şekilde ilerlemeye başladıkları nokta da en güzel nokta. Mangasını bilmeden önce ya böyle olmasaydı dediğim ve mangasında o olmayan tarafta gittiğini gördüm. Bu yönü çok iyi ama anime sonu mangaya göre biraz daha hafif kalmış. Bu onun diğer kötü tarafı.

  Kısaca bu anime benim için ortalama üstü bir anime ve kesinlikle tavsiye ettiğim bir anime. Bana göre karşılığını alamayan bir anime. Mal'da ve ya başka yerlerde puanlaması düşük kalabilir ama şunu bir anime sever olarak unutmayın bazen o düşük puanlı animeler de sizi cidden çok etkileyen seriler çıkabiliyor. Bu arada merak edenler için Mal' da puanı 6.71 ama bana göre 8 puanlı bir animedir.  

  Bu arada eğer bir yazımda bir yanlışlık olduysa kusura bakmayın. Hatalarımı ve eksiklerimi görür ve yazarsanız kendimi geliştirmek için elimden geleni yapacağım. Yorumlara ve eleştiriye açığım. Herkese iyi ve keyifli günler dilerim. :D

   

  • Like 1
 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

×
×
 • Create New...