Jump to content
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Psycho-Pass Anime İnceleme

  Teknolojinin ve yaşam standartlarının oldukça gelişmiş olduğu yakın gelecekte insanlar psikolojik durumlarının, olası ruhsal bozukluklarının ve suça meyilli olma durumlarının (Psycho-pass) ölçülebildiği, "Sibly Sistem"  adı verilen yönetim altında yaşamlarını sürdürmektedirler. Ana kahramanlarımız ise insanların suç katsayılarını denetleyen, olası cinai ve polisiye durumlara müdahale eden Kamu Güvenliği Birimi dedektifleri ve infazcılarından oluşuyor. Birim elemanları " Dominators" Türkçesi ile " Hükümgah" adı verilen insanların suç kat sayılarını ölçtükleri ve bu sayıya göre, geçici felç ya da nihai yok etme seçeneklerinin bulunduğu silahları kullanmakta. Birinci birim ise ana kahramanlarımızın bulunduğu güvenlik birimi. Sibly Sistem yönetiminin hüküm sürdüğü bu ütopik evrende, toplum her ne kadar muazzam bir teknoloji içinde yaşıyor gibi görünse de aslında animeyi izlediğiniz süre boyunca insanların sadece suç kat sayılarını kontrol altında tutmaya çalışmak için çabaladıklarını düşünüyorsunuz. 

  Zzqm1T.jpg

  Animenin esas kızı Tsunomori Akane, toplumu hoş görüp her şeyi olduğu gibi kabullenen, yüksek adalet duygusuna sahip ve bana göre de oldukça sevimli dedektifimiz. Şu ana kadar 3 sezonu ve 5 filmi yayınlanmış olan animenin ilk iki sezonu boyunca Akane'nin gelişimine şahit oluyorsunuz. Aşırı utangaç, sıkılgan argo tabirle mıymıntı kadın karakterlerin kol gezdiği anime dünyasında Akane gibi sisteme kafa tutan ve tuttuğunu koparan kadın karakterlerin olması beni oldukça mutlu ediyor ve animeyi izlemeyi keyifli hale getiriyor. 3. sezona geldiğinizde ise sizleri yeni karakterler, girift konular ve bazı sürprizler bekliyor.

  B6B4Ri.jpg

  Psycho-Pass'in tüm sezonlarını ve filmlerini değerlendirirsek, çizimleri ve efektleri açısından standartların oldukça üzerinde diyebiliriz ayrıca seslendirme kadrosu da oldukça iyi. Animenin açılış şarkısı Tokyo Ghoul sevenlerin aşina olduğu Ling Tosite Sigure ait. Eğer Unravel'i sevdiyseniz, Abnormalize da tam size göre... Kapanış şarkılarının çoğu ise Egoiste ait. Yine ilerleyen sezonlarda Cö shu Nie ve Who-ya Extended gibi popüler sanatçıların şarkıları animede yer alıyor. Bana göre animede beğenmedim diyebileceğiniz bir tane bile şarkı yok. 

  Sonuç olarak Psycho-Pass, bence herkesin izlemesi  gereken aksiyon dolu yapımlardan biri. İzleyip bitirdiğinizde 4. sezonunun hemencecik gelmesini isteyeceksiniz. Adalet duygunuzu, doğru-yanlış algınızı ve özgürlüğünüzü sorguladığınız bu anime ile yakın gelecek hakkında düşünmeden edemiyorsunuz. Gerçi her ne kadar yakın gelecekte Sibly Sistem gibi bir teknolojinin hayatımıza girmesi mümkün gibi görünmese de Çin'de insanların puanlandırılmaya başlandığı " Sosyal Skor"  uygulaması pilot olarak kullanılmaya başlandı bile. Peki siz, insanların okuduğu okullarda, çalıştığı iş yerlerinde ya da vakit geçirdikleri sosyal alanlarda birbirlerinin davranışlarını puanlamaya başlaması hakkında neler düşünüyorsunuz? İnsanlar bir gün kendi Sibly Sistemini oluşturabilecekler mi?

  Psycho-Pass 1. sezon fragmanı

   

  • Like 1
 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

×
×
 • Create New...