Jump to content
 • libero1i
  libero1i

  Tüm Zamanların En İyi 25 Psikolojik Animesi

  Bütün korku ve gerilim hikayelerinin izleyiciyi etkilemesi için köşelerden fırlayan cinler gibi ucuz numaralara ihtiyacı yoktur. Bazı animeler izleyicinin kalp atışını hızlandırmaktansa beynini çalıştırmak konusunda daha başarılıdır. Bazı başka animeler ise gerilim yerine dram konusunu seçer ve izleyicisini derin bir hikayeyle baş başa bırakır.
  Psikolojik anime dediğimiz tür ise tüm bunları harmanlar, izleyicinin bakış açısı ve inançlarını yıkıp zihinleriyle oyun oynar ve bitirdikten sonra uzunca bir süre düşündürür.

  Aşağıdaki anime listesi MAL'deki izleyici oylamalarına göre belirlenmiştir. Eğer sıkı bir psikolojik anime izlemek istiyorsanız, bu liste iyi bir kaynak olacaktır.

  Beyninizi Dumur Edecek En İyi 25 Psikolojik Anime

  25. Elfen Lied

  J2jdvW.jpgİlk bakışta Elfen Lied, aşırı şiddet sahneleriyle dolu bir gerilim animesine benziyor ama aslında seri ilerledikçe şiddetten kaynaklanmayan bir "rahatsız olma" hissini veriyor. Anime, olay örgüsüyle beraber başkalarını nasıl gördüğümüzü ele alıyor. İnsanların hem iyi hem kötü olarak nasıl ilişki oluşturduğunu sorguluyor ve "Başkalarını anlama biçimimizi ne etkiler?" sorusuna yöneltiyor. Bu psikoloji animede gerçek dünyaya paralel pek çok gerçek barınıyor.

  24. Shinsekai Yori

  NEjY7Q.jpgShinsekai Yori, muhtemel bir gelecek dünyasını anlatır. Hikaye günümüzden bin yıl sonra, medeniyetin gerilemiş ve insanların topluluklar halinde yaşadığı bir zaman diliminde geçer. Tipik bir "doğa üstü" animesi gibi duran bu anime, içinde yaşadığımız toplum ve bildiğimizi sandığımız şeylere felsefik bir bakış açısı getirir.

  23. Texhnolyze

  X4Z2Z0.jpg

  Texhnolyze, içinde daha çok felsefik ögelere barındıran bir animedir. Seri, insanlık ve insan doğasının karanlık resmini biçimsel bir hikaye anlatımıyla çizer. Bu psikolojik anime, size dünyayı çok daha pesimistik bir açıdan gösterecek.

  22. Ergo Proxy

  3ok2k5.jpg

  Psikolojik bir animeden çok felsefik bir anime olan Ergo Proxy, bilim kurgu lensinden dünyanın bir incelemesidir. Androidlerin bilinç kazanıp toplu ölümlere sebep olmaya başladığı post apokaliptik bir ütopyanın çökmesini anlatır. Serideki pek çok temaya ve felsefik noktaya ek olarak, anime eski "yaradılış ve yetiştirme" sorununu ve "bizi tam olarak biz yapan şey nedir?" sorusunu ele alır.

  21. Serial Experiments Lain

  1dRjXY.jpg

  Psikolojik anime denildiğinde ilk akla gelen anime şüphesiz Serial Experiments Lain'dir. Bu "rahatsız edici" anime sizi bir zihin yolculuğuna çıkarır. Her bir sahne önceden hesaplanmış ve yoruma açıktır. Gerçek olan nedir ve internette var olan nedir?

  20. Kuuchuu Buranko

  Kuuchuu-Buranko.jpg

  Sizi hasta eden ne olursa olsun, Doktor Ichiro Irabu'nun her zaman sizin için tedavisi vardır. Tıpkı iki alter egosunun ve harika hemşiresinin olduğu gibi. Gündelik sorunlarınız toplumla bağdaştığı için mi normaldir yoksa zihinsel hasta mısınızdır? Kuuchu Buranko, kesik hikaye anlatma tekniğini kullanarak bir grup bireyin çabalayışını anlatır. Seri ilerledikçe derinleşir ve deliliğin ortasında taşlar yerine oturmaya başlar. Bu psikolojik anime akıl huzurunuzu bulmanıza ya da en azından mücadelelerinizde yalnız olmadığınızı hissetmenize yardımcı olabilir.

  19. Paprika

  L3jdma.png

  Paprika, ince işlerin adamı Satoshi Kon'un eserlerinden biri. Paprika zihninize girerek (gerçekten giriyor) bizi, biz yapan şeyi araştırır. Paprika'daki rüya-gerçeklik temasının Christopher Nolan'ın Inception filminde kullanıldığını da söylemekte yarar var.

  18. Perfect Blue

  maxresdefault.jpg

  Perfect Blue, Satoshi Kon'un imzası haline gelen psikolojik gerilim filmi. Film, insan zihnini ve bizi neyin işlediğini anlatıyor.

  17. Shoujo Kakumei Utena

  Shoujo.Kakumei.Utena_.jpg

  Bu zekice yazılmış anime, dönemi için (yapım yılı 1997) devrim gibiydi ve hala tüm zamanların en iyi psikolojik animelerinden biridir. Seri cinsellik, kimlik, idealizm, yetişkinlik ve fazlası gibi ağır temaları işliyor. Utena, realist filozoflardan aldığı ilhamla tipik peri masalını alaşağı eder.

  16. Mirai Nikki

  9203358.jpg

  12 kişi, hayatta kalmak için birbirleriyle yarışır. Son hayatta kalan kazanan kişidir. Bu kabusvarisavaşta, her karakterin kendilerine özel güç verdiği "gelecek günlüğü" vardır. Bu güç, kendi kişiliklerinden gelir. Kendi güçlü ve zayıf yanlarını hayatta kalmak için kullanan oyuncuları izlemek, gerilimin bir parçasıdır.

  15. Zankyou no Terror

  5Vjpbl.jpg

  Bu psikolojik gerilimde, Japonya bir seri bombalanma sırasında yüksek alarmlı bir devlete dönüşür. Bu sırada, iki genç "dünyayı uyandırmaya" kararlıdır.

  14. Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor

  6njYO3.jpg

  İnsanoğlu olarak hepimizin hayatta kalma iç güdüsü vardır. Kaiji: Ultimate Survivor kumar dünyasının tekin olmayan kısmını anlatır. Seri boyunca bu anime, hayatta kalma güdüleri ortaya çıktığında ve kaybedecek hiçbir şey olmadığında insanların neler yapabileceğini gösterir.

  13. Ghost in the Shell

  tum-zamanlarin-en-iyi-25-psikolojik-animesi

  Anime dünyasının klasiklerinden biri olan Ghost in the Shell, bugünün teknolojik olarak gelişmiş dünyasına yakın 2019 senesinde geçer. Makinelerin ve teknolojinin artık sıradan olduğu bir çağı anlatan bu psikolojik anime bizi biz yapan şeyin ne olduğunu ele alır. Ruh nerede biter ve beden nerede başlar? Hangi noktada insandan öte daha çok makineleşiriz?

  12. Death Parade

  EJjQoq.jpgÖlümden sonraki hayata hoş geldiniz. Bir sandalye kapın ve bir oyun oynayalım. Death Parade, bir kişinin ya hayatta ikinci şansı alacağını ya da cennete tek yön bileti alacağını belirleyen bir oyunu anlatır. Oyun ister bowling ister hokey olsun, sonuç asla değişmez: Her oyuncunun gerçek kişiliği oyun esnasında ortaya çıkar. Bu harika psikolojik anime, insan doğasının gerçek yüzüne ışık tutuyor.

  11. NKH ni Youkoso

  L3jdrb.jpg

  Şş! Ses çıkarmayın. Buzdolabınız tarafından izleniyorsunuz ve televizyonunuz söylediğiniz her kelimeyi dinliyor. Kendisine göre hayatta tam bir kaybeden olan Tatsuhiro Satou'nun dünyasına hoş geldiniz. NHK ni Youkoso komplo teorilerinin, hentai oyun gelişimi ve her şeyi sorgulayan psikolojik mekanizmaları anlatır. Toplumdaki konumunuz nedir? Ve o konumu bırakıp akışın tersine doğru yüzerseniz ne olur?

  10. Neon Genesis Evangelion

  y4k2Q7.jpg

  Evangelion, en iyi psikolojik animeler listesinde her zaman kendine yer bulan popüler bir seri. Animede aksiyon, dünyayı kurtarma tatavası, makineler olabilir ama seri daha çok karakter gelişimi ve kusurlar hakkındadır. İster beğenilsin ister nefret edilsin, Evangelion psikolojiye pek çok göndermede bulunur ve konuları kendi zamanına göre eşsiz bir şekilde ele alır.

  9. Higurashi no Naku Koro ni

  mL0qYP.jpg

  İzlemeye devam ettikçe tavşan deliğinin seni daha çok derine çektiği anime. Higurashi no Naku Koro ni, olay örgüsü ilerledikçe izleyicinin izlemeye devam etmesi için merakını kamçılamak adına her şeyi "askıda" bırakır. Bu seri, yalnızca zihin oyunu ya da eşsiz hikaye anlatımıyla başarılı değildir. Aynı zamanda, izleyiciye sırf ne olduğunu öğrenmek için daha çok şiddet isteme duygusunu verebilmesiyle başarılıdır.

  8. Psycho-Pass

  nr4Y8R.jpg

  Psikolojik akıl sağlıklarına göre kişişerin suç işleyeceğini söyleyebilseydin ne olurdu? Bu bilgiyle ne yapardın? Psycho-Pass'in karanlık dünyasında, herkes potansiyel birer suçludur. Peki ya sistem hata yaptıysa? Bu psikolojik anime, iyi ve kötüyü sorguluyor ve izleyicilerinin "adalet" anlayışlarını değiştirmeye zorluyor.

  7. Mahou Shoujo Madoka★Magica

  VYj2qR.jpg

  Eğer şirin bir kız animesinin listede ne işi olduğunu düşünüyorsanız, animeyi izlemediğiniz açıkça belli oluyor. Madoka arkadaşlık, hayaller ve birisinin hayatını kurtarmak için ödemeye razı olduğun bedeli rahatsız edici ve psikolojik bir şekilde anlatıyor.

  6. Kiseijuu: Sei no Kakuritsu
  %25E3%2580%2590Hand-drawn%25E3%2580%2591

  Parazitli uzaylılar, zayıf iradeli insanların beyinlerinden beslenmek için uzaydan gelir. Ancak, Shinichi Izumi bir uzaylı zombiye dönüşmekten son anda paraziti beyninden uzak tutup eline hapsederek kurtulur. Şimdi o ve parazit hayatta kalmak için birlike çalışmalıdır. Bu sert korku serisi, tipik bir gerilim animesi gibi duruyor ama insan doğasına odaklanması, seriyi en iyi psikolojik animelerden biri yapıyor.

  5. Yojouhan Shinwa Taikei (The Tatami Galaxy)

  4284.jpg

  Bu garip ve sürreal anime, saf tuhaf atmosferinden ötürü en iyi psikolojik animelerde biridir. Yumurta kafalı adamlar, düşmanlardan daha beter dostlar ve zaman kayması, Tatami Galaxy'de karşılaşacağınız şeylerden sadece birkaçıdır. Bütün garipliğinin altında, sembolizm ve hayat derslerini anlatır.

  4. Death Note

  r9GYlz.jpg

  Ellerini hiç kana bulaştırmadan bir hayatı yeryüzünden silme gücün olsaydı ne olurdu? Death Note, küçük kara bir defterle bu senaryoyu gerçekleştiriyor. İçine bir isim yazdığın zaman o kişiyi lanetliyorsun. Bu psikolojik anime, zeki bir entellektüelin bu tür bir güce sahip kişiyle tanıştığında olanları anlatıyor.

  3. Zetsuen no Tempest

  wallpaper_zetsuen_no_tempest_by_adouken9

  Çoğu fantastik anime, daha baştan kimin kötü polisi oynayacağını belli eder. Zetsuen no Tempest, her iki tarafın kendisinin haklı olduğuna inandığı bir savaş başlatarak izleyicinin tüm beklentilerini birbirine karıştırır. Shakespeare'in "Fırtına" adlı oyunundan büyük ilham alınarak çizilen Zetsuen no Tempest, insan psikolojisini ve güdülerini inceler. Anime aksiyon doludur ama en iyi gelişim, ince ve kompleks tasarlanmış karakterlerden geliyor.

  2. Monster
  urasawas_monster.jpg

  Birisinin hayatını, bir başkasını kaybederek kurtarma gücün olsaydı ne yapardın? Doktor Kenzou Tenma, bu kararla yüzleşir ve yaşlı bir adamın ölmesine izin verirken genç bir oğlanın hayatını kurtarmayı seçer. Bu, doktorun yaşayan kabusunun sadece başlangıcıdır. Monster biraz korku, biraz gizem ve tam teşeküllü bir psikolojik animedir.

  1. Boku dake ga Inai Machi

  c570e4343ef66c544f2d5af29e88cd1cd22d2de1

  Boku dake ga Inai Machi çıkalı henüz bir sene bile olmamasına rağmen en fazla oya sahip animelerden biri oldu. Gizem ve kuşku ögeleriyle beraber zaman kavramıyla oynayan derin bir hikayeyi anlatıyor. Her ne kadar yüksek oya sahip olsa da animenin sevenleri ve sevmeyenleri ikiye ayrılmış durumda. Derin hikayesi ve karakter gelişimi olan bu animeyi izledikten sonra listedeki yerini hak edip etmediğine siz karar verin.

  Konu Sahibi: Pino

  Edited by libero1i

  • Doki 1
 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

×
×
 • Create New...