Jump to content
 • Mod
 • Deat H Note.
  Deat H Note.

  Cosplayer'ların Sevilen İsmi: Nilüfer Karaata (Sensee)

  f9u34_zpsdb5a1399.png

  Türkiye Cosplay kültürüne oldukça fazla katkı sağlamış aynı zamanda birçok kişiye bu konuda bilgilendirmelerde,  yardımlarda bulunmuş öncülük etmiş ve etmeye devam eden birçoğunuzun tanıdığı emektar; Nilüfer Sensei ile hoş bir röportaj gerçekleştirdik. Kendisine bu konseptimizin ilk konuğu olduğu ve sorularımıza vermiş olduğu samimi cevaplar için teşekkürlerimi sunarım.

   

  -Sizleri güzel röportajımızla başbaşa bırakıyor ve iyi okumalar diliyorum.

   

  WDaDlY.jpg

  logo-icon.png Deat H Note. :

  1) Sorularımıza başlamadan önce sizi tanıyalım; adınız nedir, kaç yaşındasınız, ne işle meşgulsünüz?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata:

  Adım Nilüfer Karaata. 31 yaşındayım. Şu anda İngilizce Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışıyorum. Beni bilenlerin bildiği gibi öğretmenlik mezunuyum, 5 yıl ortaokul ve ilkokul öğretmenlikleri ile hayatımı idame ettirdim; takma ismim de hem buradan hem de cosplay eğitimleri vermek için yapmamdan gelmektedir.

  EDNm79.png

  logo-icon.png Deat H Note. :

  2) Bir karakterin cosplayini yapmak ve onu canlandırmak oldukça özgüven isteyen bir iş, cosplay hayatına başlamanızdaki etken nedir?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata :

  Kesinlikle özgüven ve bolca çılgınlık gerektiren bir hobi. Bütün hayatınızı buna odaklıyor ve hele de benim gibi dar kaynaklı biriyseniz seçimlerinizi çok ama çok iyi hesaplayarak yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu hobinizi ailenizden, arkadaşlarınızdan, işinizden saklayamıyorsunuz ve her şeyin bir uyum içerisinde hayatınızdaki neşeye dönüşmesi için çalışmanız gerekiyor. Fakat bu seçim hobisevere ait! Binbir farklı yol ile cosplay dünyasında yer alabilirsiniz. Ama şunu söylemeliyim ki kendinizi ne kadar verirseniz o kadar keyif alırsınız.

  Benim bu maceralara bulduğum sebep, hayatımda kaçmak istediğim çok fazla şey olması. Hepimizin kendine göre dertleri, hesapları; kısa veya uzun vadede planları var. Kimi film koleksiyoneri, kimi figür, kimi gazoz kapağı… Kimi ahşap oyuyor, kimi kampa gidiyor, kimi müzik yapıyor, kimi graffiti, kimi spor... Herkes bir şeye kafayı takmış ve en iyisini ortaya koyarak kendini bir şeylerden uzaklaştırma yolunu bulmaya çalışıyor. Kafanızı boşaltmak, enerjinizi bir şeyler üretmek için harcamak modern bir şehir hayatında yapılacak en sağlıklı tedavi değil de nedir?

  zMLMWY.jpg

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  3) Zaman geçtikçe insanlar sizi Nilüfer Sensei olarak nitelendirmeye başladı, buralara gelene kadarki emeklerinizden ve yaşamış olduğunuz iyi kötü etkenlerden bahseder misiniz?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Evet, hala sokakta metroda arkamdan bağırılıyor “SENSEEEAAA!!!” ? Sanırım birkaç bin insanın hayatına dokundum. Onlarla hikayeleri yaşadık, hikayeler yazdık…. İlk soruda yanıtladığım gibi ben Türkiye’nin en zor müfredatlarından biri olan Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi programını çift anadal bitirdim. Öğretmenlik yılları geride kaldı fakat hala birçok öğrencim ve o yıllarda etkileşime geçtiğim insanların aklında öyle yer ettim. Bunun yanında cosplay ile benim olayım %80 bir sonraki nesile bilgi ve birikim aktarmak, sanat ve kalite dolu işlere destek olmak olmuştur. Çünkü çok hızlı değişen, karmaşık ve heyecanlı bir milletiz. Böyle naif bir hobinin hızla içten çürütüleceği, ticari amaçlara alet edilip kalitesinin düşürülmesi ve hatta sadece güzel insanların yaptığı çekinilecek bir uğraşa bir mesleğe dönüşmesini yıllar önce öngörmüş ve bunu engelleyecek çalışmaları ilk başladığımdan itibaren tasarlamıştım. “Sensee”yi tasarladım, kostüm seçimlerim bile hep başka yeni bir tekniği göstermek üzere seçiliyordu. Ben bir blogger olarak kostüm aşamalarını tek tek fotoğraflıyor ve benzeri iş yapacaklara rehber olmasını amaçlıyordum. Sadece bacak, meme yayınlayıp sponsorlardan gelen pahalı hediyeleri yayınlayacak gençlerin kafalarında yanlış sapmalara sebep olacak tipler çıkmadan birinin bunları elinden geldiğince yapması gerektiğini düşünmüştüm! Yaptım! Pişman değilim. Bu sebeplerle gün modasına uymamak, beğenilerin düşük olmasına sebep oldu biliyorum, umurumda değil, sahiden sanatsever insanlar beni buldular. Birlikte cosplay dünyasının nabzını tuttuk ve ben ölene kadar tutmaya devam edeceğiz. Bu sebeple dev arşivimin bulunduğu web sitem, Youtube, Instagram ve Facebook hesaplarım tamamen yenileniyor. Her şey sil baştan, yeni öğrenmeye istekli daha çok gence ulaşabilmem için, sizlerin de desteklerini beklerim.

  j6pgEG.png

  logo-icon.png Deat H Note. :
  4) Yapmış olduğunuz ilk Cosplay karakteri hangisi ve kaç yaşında yapmıştınız?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Enma Ai (Jigoku Shoujo), 19 yaşındaydım.

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  5) Kıyafetlerin materyallerini nasıl elde ediyorsunuz? Satın alarak mı yoksa bireysel olarak kendiniz mi hazırlıyorsunuz?
  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Hazırlanan kostümde bazı parçalar maalesef sadece satın alarak ulaşılabiliyor; lens, peruk, ayakkabı, sadece fabrika makinalarının üretebileceği eldiven, pilot gözlüğü vs ürünler… Bunlar genelde internetten alınıyor. Fakat onun haricinde dikiş ve maket adına aklınıza gelebilecek her ayrıntıyı kendim üretiyorum. Tuhafiyeler, antikacılar, outletler, kumaşçılar, perukçular, ayakkabı atölyeleri, nalburlar, bijuteriler, hediyelik eşya dükkanları, oyuncakçılar ve daha başka pek çok mağaza ihtiyacımız olan malzemeleri satabiliyor. Bunların nerede, neyi, kaça sattıkları da tamamen hobinin bir parçası olan gezme, araştırma ve bilgi birikimi sonucu sohbetlerde tatlı tatlı paylaştığım konular. Bana danışan çok olur tahmin edersiniz ki ?

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  6) Yapmış olduğunuz çalışmalarınızın kıyafetlerini ve materyallerini kendinizin hazırladığınız söylediniz. Bu güzel çalışmaları ortaya çıkarmak bir yana malzemelerini hazırlıyor olmak da oldukça zor olsa gerek. Bu konu hakkında cosplay yapan ve yapmak isteyen arkadaşlarımız için söylemek istediğiniz cümleler var mı?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Var tabii ki. Çok geziniz! Çok sorunuz, çok okuyunuz, çok araştırınız, karşılaştırınız, irdeleyiniz, deneyiniz, bozunuz, atınız, baştan yapınız! Bunlar hangi yaşta olursanız olun tembellik etmediğiniz için memnun kalacağınız tecrübeler katacak size inanın bana! Hayatınız boyunca bu bilgilerden faydalanacaksınız. Kendinizi cesaretle geliştirin aşırıya kaçmadan, planlı ve kararlı bir şekilde.
  nlpbk0.jpg

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  7) Yapmış olduğunuz cosplayler arasında en çok emek harcadığınız ve beğendiğiniz çalışmanız hangisiydi?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Açık ara farkla Shin Musha Gundam Girl‘dü. Benim 20 yıldır eşimle takip edip her çıktısına hayran kaldığımız Gundam evreninden figür kitleri tasarımlarında favorimdir.  Kostümü 2016 GIST Cosplay yarışması ön elemeleri için ilk etapta hazırlamış fakat ön elemeleri geçememiştim. Toplam ağırlığı 27 kiloyu bulan kostümün parçaları şu şekildeydi:

  LDNlQb.jpg
  - Japon geleneksel dini inancı Shinto rahibesi Miko’nun birebir hakama seti iç kıyafet. Parmak arası çorap ile ahşap geta terlik.

  - Bel çevresinde samuraylardan esinlenilerek üretilmiş figürden çizilen Gundam kızı görselinden modellediğim eva etek zırhları.

  - (Öncesinde açılır kapanır olmasını isteyip sonra sabit hazırladığım -ağırlık sebebiyle yoldan bulduğum kalitesiz tahta malzemeler kırıldı, taşımadı. Gönül isterdi ki PVC borulardan çalışalım, işsizlik borçlar ve parasızlık yüzünden olmadı ne yazık ki-) Sırttan çanta benzeri takılan devasa eva kalkan omuzluklar. Bunlara Yucon’da silikon beyaz led ışıklar da döşemiştim.

  - Samuray kask modelinde başlık ile takma perçem seti. Dolly eye eflatun lensler ile sponsorlardan gelen kaliteli Kore kozmetik cilt ürünleri.

  - Uygun boyda bulamayıp kendim yaptığım çam ağacından 120 cm ahşap katana ve kın seti. Antika bir tüfek replikası ve son olarak da çatal naginata mızrak.


  Çok ayrıntısına girip boğmayayım (!) dedim ama parçalar genel olarak böyleydi ? Kostümün toplam çalışma süresi 250 saati aşkın ve birikimlerimden yaklaşık 700 TL yi hakkıyla yemiştir. Hiç mi koymaz bir insana bu kadar emek, zaman ve para kaybı? Nedenini söyleyeyim; ben dünyanın ilk Shin Musha Gundam Girl‘üyüm… Bunu alt kültür tarihi boyunca kimseler değiştiremeyecek, çaktım çivimi, bitti! ? 


  logo-icon.png Deat H Note. :

  8 ) Yıllardır birçok cosplay etkinliği ve bu etkinliklerde yarışmalar yapılmakta, bu yarışmaların bazılarına jüri olarakta katılmışsınız. Bize ödüllerinizden  ve hangi etkinliklerde jüri olduğunuzdan bahseder misiniz?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  dBDv97.png

  Modelliğini yaptığım kostümler:

  1. Bilgicon 2011 - En iyi Kostüm - Spider Steampunk

  2. Florensia 2011 World Cosplay Contest - Birincilik - Florensia Magic Knight lvl 25/69

  3. Cosplay İzmir III - 3.lük - Oscar François Jarjeyes

  4. Mekacon 2011 - 3.lük - Saya Kisaragi Insane Version

  5. Spellfair 2013 - "En iyi performans" ödülü - Robin Hood

  6. Starla Cosplay Photography - "İkincilik" Spring Giveaway Contest - Alice Hysteria

  7. Yennefer of Vengerberg - "Üçüncülük" ADEKS The Witcher 3 Launch Night (May 2015)

  8. Azeri Şaman Kamana - "İkincilik" İzmircon'16 (May 2016)

  9. Roberta (Black Lagoon) - Bireyseller "İkincilik" İzmircon'17 (Nisan'17)

  10. Amira - Bireyseller "Jüri Özel Ödülü" Goblincon (Ekim 2017)

  11. BUOK Conbo'18 - "İkincilik" - Patronus (HP) (1 Nisan 2018)

  aYpY4z.jpg

  Modellerimin giydiği kostümler:

  1. Torucon 2011'de ilk 20'de 3 kostüm - Boa Hancock, Sogeking, Chun li

  2. Otaku House Cosplay Idol Contest - World's best One Piece Cosplayers albümünde Sogeking 20'de yer aldı.

  3. Cosplay İzmir Convention II - Birincilik: Nabunaga Oda, İkincilik: Orchid Geisha

  4. Kontakt 2011 - Bayanlarda Birincilik: Katarina the Sinister Blade, İlk 10'da 3 kostüm: Katarina, Gilbert Nightray, Turkey Sadıq Adnan

  5. Zombies Nightout Party by Joygame - Birincilik - Nemesis

  6. Coplay Izmir IV 2013 - Erkeklerde Üçüncülük - Haruhi Suzumiya Crossplay

  7. Kontakt 4 - Erkeklerde ikincilik - Haruhi Suzumiya Crossplay

  8. Temmuz 2015 Galax Turkey "What's Your Game: Cosplay in Real Life Competition" Dünya birinciliği - Punished Snake - Metal Gear Solid

  9. 29 Ekim Halloween Buluşması Jüri Özel Ödülü - Ookami Ameterasu (Saena)

  Jürilikler
  1. Japan Embassy & Torucon Matsuri Ekim 2014 Cosplay Yarışması Jüriliği
  2. Galaxion Ekim 2015 Boğaziçi Güney Kampüs Con Cosplay Yarışması Jüriliği 

  k6pM3m.png
   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  9) Bugüne kadar birçok cosplay etkinliğine katıldığınıza şahit oldum, bu etkinliklerin bazılarında jüri olarak da yer aldınız. Bu teklif size ilk yapıldığında neler hissettiniz, düşündünüz?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Onur duydum. Fakat bana en çok kızılan konu şudur ki ben jürilikleri geçtiğimiz 3-4 yıldır reddediyorum. İnsanlar bir anda sizin adaletli olmadığınıza karar verip kırıcı olabiliyor. Namluları üzerime çevirmektense karar veren ben olmayayım, yarışmaya katılayım daha iyi diye düşündüm.

  mopMNR.jpg

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  10)Katılmış olduğunuz etkinlikler bir yana sizinde düzenlemiş olduğunuz birçok etkinlik mevcut. Yaz kış, yağmur çamur demeden ve sıkılmadan bu kültüre katkı sağlamaya devam ediyorsunuz.

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata :

   Bu tarz etkinliklerden herhangi bir gelir de elde etmediğinizi biliyorum. Buna sığınarak sormak istiyorum; düzenlemiş olduğunuz etkinliklerde elde etmek istediğiniz gaye nedir?
  Kaliteli paylaşım olması. Tek isteğim bu. Hiçbir deli yalnız kalmamalı! ❤️ Benim etkinliklerime katılanlar ne demek istediğimi çok iyi anladı hihihehe

  pnkn70.jpg

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  11) Bugüne kadar çalışmalarınız dışında, birçok cosplayer arkadaşımızın çalışmalarına da yardımcı olduğunuz bilinmekte. Bazı sosyal medya kuruluşları bu yardımlarınızın yalnızca yardım için olmadığını ve yüksek miktarlarda gelir elde ettiğinizi vurguladı. Sizi tanıyan biri olarak böyle bir şeye ne şahit oldum ne de inandım. 
  Bu cümlelere ithafen size sormak istedim. Bu konu hakkında söylemek istediğiniz bir şey var mı?

   

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata : 

  Doğrudur, hakkımda atılan iftiraların en korkuncu bu oldu. Karşılık beklemeden bir şeye veya birine emek vermek insanların zihinlerine bir türlü yerleşmiyor. İnanmıyorlar bana! Bu kesin kazanıyordur yaaa, yoksa bu kadar kim uğraşır emek verir diyip kesip atıyorlar. Birine korkunç dedikodular ile zarar vermek günümüz eğlence anlayışlarından biri haline gelmiş, çok üzücü bir şey bu. Kimse gelip benimle konuşmuyor, benimle tanışmıyor, beni tanımıyor ama dedikoduyu taşıyor! Günah korkusu kalmamış bir nesiliz, bunu kabul edelim.

  lZpQBk.png
  Bütün bunların yanında işin bir de ticari boyutunda bu hobiden para kazanma amacı ile şirket kurmuş veya kolay yoldan para kazanma yöntemi görüp hayatını buna adamış kişiler de var. Bu kişilere göre bütün parayı sattıkları balıklar ile kazanmaları gerekirken ben karşılıksız her önüme gelene balık tutmayı öğrettiğim için rahatsızlık duyuyorlar. Popüler olmadığım halde, kendi halimde eğlendiğim halde hedef haline getiriliyorum. Hoş bunun bir sebebi de az beğeni sayısı işte, beni saldırılması risksiz bir hedef gibi gösteriyor, güçsüzüm nitekim.

  ODNr25.png
  Pis dedikoduların çoğu şahsıma, namusuma, sanatımdan haksız gelir elde etmeme yönelik. Bunları reddediyorum ve sizi etkinliklerde yanıma davet ediyorum. Madem buradan sesimi duyurabileceğim, lütfen gelin bir de bana sorun! Benimle tanışın! Kırmayın beni. Unutmayın ki kırsanız bu bir şeyi değiştirmeyecek; daha fazla azim ve istekli çalışma ile tekrar karşılık vereceğim! ? 

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  12) Bu kültüre oldukça fazla katkınızın olduğuna inanıyorum. İlerleyen zamanda cosplayer ve cosplay kültürü hakkında gerçekleştirmek istediğiniz bir planınız, projeniz var mı?


  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata :

  Hemen düşünelim…
  - Kaliteli ayrıntılı bir LoL kostümü tasarlayacağım.
  - İçerisinde bulunduğum kısa film, belgesel ve röportaj çalışmaların da elimden gelen en iyi performansı sunacağım.
  - Yönetiminde bulunduğum etkinlikler ile katıldıklarım için hep en eğlenceli ortamı sağlamaya çalışacak ve insanlara bunun sevgiyle paylaşılan bir sanat olduğunu söylemekten hiçbir zaman vaz geçmeyeceğim.
  - Yaz Ortası - Kış Ortası temalı oyun günü buluşmalarımız devam edecektir, bekleriz!


   


   RDNDa1.jpg

   

  logo-icon.png Deat H Note. :

  13) Sorularımızın sonlarına gelirken, bu işe sizin gibi gönül vermiş kişilere ve yeni başlayan, başlamak isteyen cosplayer arkadaşlarımıza vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir? 


  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata :

   Tavsiye olarak söyleyebileceğim tek şey şu: “Başarısız hissediyorsanız yeterince çalışmamışsınız demektir!”
   

  logo-icon.png Deat H Note. : 

  14) Son olarak bizim, yani AniSekai Fansub hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

  letters-2077240_960_720.pngNilüfer Karaata :

  Bu röportaj ve bütün başarılı çeviri çalışmalarınız için çok teşekkür ederim! Severek takip ettiğim bir ekipsiniz. Hep birlikte çalışmalarımızı paylaşıp başarıya ulaşalım dilerim ki. Sevgiler!

   

   

  Nilüfer Sensei Sosyal Medya!

  pnkbar.png  Instagram_icon.png  580b57fcd9996e24bc43c545.png

   

  Yaz Ortası 2018 Çizgiroman EtkinliğimizeHerkes Davetli! 

  pnkbar.png

   

  lZpQrr.jpg

   

  f9u34_zpsdb5a1399.png

  Nilüfer Karaata'ya bizi kırmayıp katıldığı için teşekkürler.

   Bir sonraki röportajlarda görüşmek dileğiyle! 

  2a53c5b8accc28f89b60ea890079c970.png   

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...