Jump to content
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Yazarın İddiası: Açılış Şarkısı Güzel Olan Her Anime Güzeldir! Haydi Kanıtlayalım!

  Animelerin olmazsa olmazları hiç şüphesiz açılış ve kapanış şarkılarıdır. Animeyi izlemeye başlamadan önce açılış şarkısıyla kafamızda bir ön izlenim oluşuyor ve bazen de spoiler yiyebiliyoruz. Ama bir anime ne kadar çizimiyle, efektleriyle ve seslendirmesiyle bir bütün oluşturuyorsa bu bütüne müzikleri de dahil oluyor. Bugüne kadar sayısız anime izledim ve gerçekten bir orana vurmam gerekirse açılış şarkısı iyi olan hiçbir animenin kötü olduğuna denk gelmedim. Eğer siz denk geldiyseniz lütfen bunu içinize atınız hehe!

  Evet okuduğunuz üzere benim iddiam bu şekilde. İsterseniz şimdi gelin örneklerle size ne kadar haklı olduğumu kanıtlayayım. Açılış şarkılarını geçemeyip sonuna kadar dinlediğiniz animelere hep birlikte göz atalım. Eminim verdiğim örneklerle siz anime severler de bana hak vereceksiniz. Şimdiden iyi dinlemeler...

  1. Tokyo Ghoul

  Seriye benim favori animelerimden biri olan Tokyo Ghoul ile başlamak istedim. Tamam tamam şimdi siz söylemeden ben itiraf edeyim mangayı okuyanlar için Tokyo Ghoul Re: Sezonuyla gerçekten batırdı ve tam bir hayal kırıklığıydı ama bu tüm seriyi kötülemeyi gerektirmez. Haydi şimdi herkesin aşina olduğu o mükemmel açılış şarkısını dinleyelim!

  Şarkı: Unravel

  Sanatçı/ grup: Ling Tosite Sigure

   

   

  2. Death Note

   

  Herhalde Death Note denildiğinde hepimizin aklına bir elma bir de açılış şarkısı geliyordur. 2006 senesinde yayınlanan anime günümüzde bile hala popülerliğini korumakta. Şahsen benim ilk izlediğim animelerden biri olan Death Note’ un açılış şarkısını bir dönem zil sesi olarak bile kullanmışlığım vardır. Eminim sizde dinlediğiniz zaman dilinize pelesenk olacak…

  Şarkı: Nightmare

  Sanatçı/ grup: the WORLD

   

   

  3. Bleach

   

  Yeni sezonunun çıkacağı haberleriyle son zamanlarda yeniden gündeme gelen Bleach, anime severlerin favorilerinde olan animelerden biri. Şahsen ben Bleach için bir solukta bitirdim diyemem ama bence finaline kadar her yönden oldukça gelişme göstermiş bir anime diyebilirim. Ama başından beri güzel olan bir şey var ki o da açılış şarkıları. Gerçekten ilk açılış şarkısından son açılış şarkısına kadar hepsi oldukça kaliteli parçalardı, hepsini dinlemenizi öneririm ama benim favorim tabi ki de ilk açılış parçası.

  Şarkı: Asterisk

  Sanatçı/ grup: Orange Range

   

   

  4. Demon Slayer

   

  Şimdi bir tane de yakın dönem animelerinden örnek vermek lazım. Demon Slayer 2019 yılının oldukça popüler olan yapımlarından biri. Mangası da geçtiğimiz aylarda final verdi. Şahsi fikrim ise animesinin çizimleriyle ve efektleriyle oldukça kaliteli olması.(Demon Slayer incelemem için tık tık...) Benim Demon Slayer’ı keşfetmem ise açılış şarkısıyla birlikte oldu. O kadar beğendim ki şarkıyı bitirdikten sonra gidip animeye başladım ve pişman değilim arkadaşlar. Çünkü yazar- san der ki; ‘Açılış şarkısı güzel olan her anime güzeldir.’

  Şarkı: Gurenge

  Sanatçı/ grup: LİSA

   

  5. Noragami

   

  Haydi itiraf edin Noragami başlığını gördüğünüzde aklınıza Yato’nun ‘cat face’ ifadesi geldi hehehe. Yeni sezonunun gelmesini beklerken ciğerimizi solduran Noragami’nin açılış şarkıları popüler müzik grupları tarafından seslendirilmiş. Ve hepsi de oldukça eğlenceli ve hareketli parçalar. O zaman bu açılış şarkısı da animeyi unutmamak için tüm sezonlarının dönüp dönüp tekrar izleyen Noragami severlere gelsin.

  Şarkı: Kyouran Hey Kids!

  Sanatçı/ grup: The Oral Cigarettes

   

  6. Gintama

   

  Komedi türündeki animelerden bahsedilince aklıma gelen ilk anime tabiki de Gintama. Ama hala yeni sezonunu bekliyorum. Yine uzun soluklu bir anime olduğu için birden fazla açılış şarkısına sahip olan animenin genel manada açılış şarkıları için standartın üzerinde diyebilirim. Ama tabiki ben burada benim favorim olan bir tanesini sizinle paylaşacağım ve eminim ki beğeneceksiniz.

  Şarkı: Know know know

  Sanatçı/ grup: DOES

   

   

  7. Psycho-Pass

   

  Bana her şeyiyle kendini beğendiren Psycho-Pass’den bahsetmesem olmazdı. Cyberpunk türünün önde gelen yapımlarından biri olan animenin her açılış şarkısına bayılıyorum. Animenin aşılış şarkısı, Tokyo Ghoul’un açılış şarkısını seslendiren grupla aynı. Aslında sadece açılış şarkılarından bahsediyorum ama iyisi mi siz gidin bu animenin kapanış şarkıları da dahil tüm müziklerini dinleyin.

  Şarkı: Abnormalize

  Sanatçı/ grup: Ling Sigure Tosite

   

   

   8. Jibaku Shounen Hanako-kun

   

  Bu senenin oldukça popüler animelerinden biri olan Hanako-kun oldukça tatlış çizimlere sahip bir anime. Şu an sadece bir sezonu yayınlandı ama mangası hala devam etmekte. Şu an için animede gizemli bazı konular var ve bunlar izleyicileri ilerleyen zamanda büyük bir şoka uğratacak gibime geliyor. Benim Hanako-kun’u keşfetmem ise Demon Slayer’da olduğu gibi açılış şarkısını dinlememle gerçekleşti. Ne yapayım hareketli parçaları seviyorum…

  Şarkı: No:7

  Sanatçı/ grup: Jibaku Shounen Band

   

  Aslında daha bahsedebileceğim ve muhtemelen bu yazıyı paylaştıktan sonra aklıma gelecek daha nice anime ve açılış şarkısı var ama ben son zamanlarda çok sık dinlediklerimden ve dinlemekten bıkmadıklarımdan bir derleme yapmak istedim. Umarım beğenmişsinizdir. Eğer eklemek istediğiniz bir parça varsa yorumlarda  paylaşmanızı çok isterim.

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

×
×
 • Create New...