Jump to content
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Bir Film Tanıtımı : " V.I.P. "

  Daha önce güney  kore sinemasından söz etmiştik. ancak bu sefer Güney kore sinemasında eşine zor rastlanır nadiren üretilen sağlam bir içerikten söz etmek istiyorum.

  V.I.P.

  d77ac9a8f96fbdacb6a29a7731a9ebf1c3fb485e

  Her türlü sinema blogunda bulacağınız bilgileri es geçiyorum. Oyuncu kadrosu, yapımcı, yönetmen v.b... Bunun yerine bu filmi ayıran temel noktalara değineceğim. 

  Öncelikle filmin içindeki siyasi açıklık ve bu siyasi yapılanmada korkunç bir tarafsız gözlemin olması. Bunu sağlayan ise dört başrolden birisinin seri katil olması ile sağlanmış. Kuzey Kore yönetimi, Güney Kore polis teşkilatı ve Interpol tarafından aranan bir genç seri katilin -Kuzey Koreli asil bir ailenin oğlunun- arasında geçen hızlı ve seri işleyen düzelemsel ilişkileri, kovalamacaları anlatıyor. Ancak normal olmayan ise her cephenin bu kişi ile ayrı bir ilişkisinin olması. 
  Kuzey Kore'de başlayan hikayenin Çin'in bir eyaletinde ucuz bir otelde sonlandığını söylemek gerek. 
   

  vip_still.jpg 

  Aslında kendisinin pek çok yönetmenliğini yaptığı filmlerde olduğu gibi bu filmde de ufak bir Park Hoon-jung imzası gördüm. Onun tarzı olan sahne açılarının dışında tekrar senaryoya dönersek insanı her an şimdi sona geldik... evet şimdi bitti... dedirten akıcılığı. Son sahneye kadar neler olduğu konusunda sürekli endişeleniyor ve sürekli olarak heyecanla seri katilimizi birisinin artık vurmasını istiyoruz. 
  new-movie-vip-south-korean-director-park
  Park Hoon-jung ve V.I.P. oyuncu kadrosu ile bir fotoğrafı 

   

  Filmin en kötü yanı ise, işkence ve cinsel istismar sahnelerinin gerçeğe çok yakın olması. İzlerken rahatsız edici olmanın ötesinde kan dondurucu bir sakinlik olması. Haneke filmlerindeki sosyopat kişiliğin sakinliğini Park Hoon-jung yönetmenliğinde de görüyor olmak Kore sinemasına farklı bir bakış açısı yaratıyor. Bu sevindirici.  

  vip-lee-jongsuk-poster-character.jpg

  Ayrıca kimin ölüp yaşayacağı konusunda ciddi bir bilinmezliğin oluşu filmin tahmin edilebilir senaryo yapısından uzak kalmasını sağlıyor. Açıkcası ilk defa bir film içinde bir seri katile izleyicinin kabul edilemeyeceği bir kimlik verilmiş durumda. Ve cidden ağzı bozuk dört adamın köşe kapmaca oyununda bir saniye olsun sıkılıp göz devirecek diyalog olmaması etkileyici. Senaristlikte de yönetmenlik kadar başarılı olduğunu Park Hoon-jung bizlere bu filmde gösteriyor. 

  vip-cast-600x417.jpg
  Burada oyuncu kadrosunu görebilirsiniz.

  Oldukça güçlü bir kadro ve iyi yönetmen ve senaristle 2017 de gösterime çıktığında izleneme rekorları kırdığını söylemek gerek.  Daha sonrasında dağıtımcı şirketi Warner Bros. tarafından da bir çok Asya ülkesine pazarlanmış durumda.

  "İzlenmeye değer!" demekten öte nasıl anlatacağımı bilemedim. dediğim gibi oyunculukların gerçeğe uygunluğu ve senaryonun tarihle çakışmadan aynı paralellik içinde ilerleyişi ve filmin uluslararası bir iletkenliği olması onu özel kılıyor. 
   

   

  Quote

  Fragmanı... 

  "Her yerde türkçe altyazı seçeneği bulabilirsiniz."

  İyi Seyirler. 

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

×
×
 • Create New...