Jump to content
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Klasik Bir Film: Old Boy

  Kore sineması her zaman çok film ile karşımıza çıksa da bomba etkisi yaratan kült filmler çıkarmayı başarmaktadır. Bunlardan en önemlisi ve bence izlenmesi gereken bir filmde "Old Boy" dur. Türkçeye "İhtiyar delikanlı" olarak çevrilen film içinde barındırdığı detaylar ve beklenmedik finali ile insanı şok ediyor. klasikler arasına girmesinin sebebi aykırı bir senaryoya sahip olması. 

  Şununda altını çizelim filmin 2003 yapımı olması ve Güney Kore sinemasında yer almasının yanı sıra, 2013'de ABD yapımı da bulunmaktadır. Amerika yapımı birebir senaryosu ile eşleşse de bence aslını izlemek daha iyi olur. 

  Filmin künyesi: 

  Yönetmen Park Chan-Wook

  Oyuncular: Min-sik Choi, Yoo Ji-tae, Kang Hye-Jeong

  Ülke Güney Kore

  images?q=tbn:ANd9GcQxAIZMjZeVkewbcp_fJ-u

  Alıntı yap

  Özet ve Detaylar

  İhtiyar Delikanlı, yıllarca hapis tutulan bir adamın serbest bırakılmasının ardından intikam arayışını konu ediyor. Oh Dae-Soo adında bir adam, bir gün kaçırılır ve 15 yıl boyunca eski püskü bir hücrede tutuklu kalır. Hiçbir açıklama yapılmamıştır. Sonra bir gün serbest bırakılır. Eline, para, cep telefonu ve pahalı kıyafetler verilir. Bu adam başına gelen bu durumun nasıl ve neden olduğunu anlamak ve gereken intikamı almak konusunda kararlıdır. Bu sırada Oh Dear-Soo aslında kendisini kaçıranların daha da büyük bir planının olduğunu keşfeder. Ancak bu planın özü acı dolu bir yoldan geçmektedir. Gerçeği bulmak ise bu yolun ta kendisidir.

   

  8a8494980084a17ba8e791e49928a478.gif

  Gelelim benim bu filme dair incelemelerime. 

  Öncelikle konuyu hemen belli açılardan değerlendirelim. bunu spoiler olmasın diye sakin sakin yapacağım 
  Film başlangıç açısından biraz kafa karışıklığı yaratıyor. Öncelikle "ne oluyor?" diye bir giriş yapıyorsunuz. birden aksiyon ve gerilim diye başladığınız için direkt hemen aksiyon beklemeyin. psikolojik alt yapısı dolu dolu olduğu için insanı tedirgin eden başlangıcı anlamazken karakterin geçmişine yapılan yolculuk ve on beş yıllık süreci izlerken hala bir anlam veremiyor ve tıpkı ihtiyar delikanlımız gibi ne olacak diye tedirgin bekleyiş devam ediyor. 

  Bu süreç içerisinde çok gerilim dolu anlar beklemeyin. filmin ilk otuz dakikası kafa karışıklığı ve ne izliyorum ben diye geçiyor. yıllar sonra tekrar açtığımda hala bu düşünceye büründüğüm için sizleri uyarmak isterim. Bunun sonrası devam eden sahnelerde bir insanın çıldırmaya bir adım kala yalnızlığı ve bağımlılığını görmeye başlıyoruz. kendi kendimize on beş sene biz bir yerde kapalı kalsak ve nedenini bilmesek ne yapardık diye düşünmeye başlıyoruz. insani ihtiyaçları, süre gelen alışkanlıkların değişmesi ve karakterin zamanla değişimi bizi içine kilitleyip tam alıştığımız anda o meşhur sahne ile karşılaşıyoruz.
   

  Spoiler

  İlk sahnenin aslında filmin ortası ile ile bağdaştırıldığı ve detay kaçırdım diye başa dönmeme sebep olan o çatı katı ve kravatı ile adamı çatıda asılı tuttuğu sahne. 
  Düşünüp düşünüp bu sahne neden önemli diye sorarken en başından bu sahnenin karakter için bütün sahneyi baştan izlemeye değecek öyküyü verdiğini anlıyoruz. 
  Hikayemi dinle diye devam eden sahnede "Bir hayvan gibi yaşamış olsam bile yaşamaya hakkım yok mu?" sorusu bize karakterin çözümlemesi için temel noktaları belirtiyor. 

   

   

  f37e4fd68e0071aff88fef3440308b6a.jpg

  Filimin akışı tıpkı bu resimde gördüğünüz gibi akışı sırası ile gidiyor ve dönüm noktası bavuldan çıkan ihtiyar delikanlımız ile kendini gösteriyor. sadece beş gün içinde onu hapseden ve ona bu kadar işkence edip bütün hayatını elinden alan kişiyi bulup bunu neden yaptığını anlamaya başlayacağı aksiyon son bir saat içinde kendini gösteriyor. Hızlı ilerleyen ama insanı yanlış bulgulara sürükleyen öykü bir çatı katında son bulurken duyduklarınız ve öğrendikleriniz karşısında ağzını bir karış açık kaldığında kime nasıl hak vereceğini bilemeden öylece bomboş bir beyinle kalıyorsunuz. 

  Amerikan film sektöründe beyaz ve siyah karakter kültürü kendini her zaman göstermiştir.    İyi ve kötü intikam filmlerinde haklılık vereceğimiz kişiler vardır. ama Kore sinemasında gri karakterler yaratmaya bayılıyor. Kime hak vereceğimizi bilmediğimiz ve dönem dönem kendimizi yerine koyup acı çekip haklı olmaya çalışsak da başarışız olduğumuz karakterlerden biriside Old Boy. 

  cb52269cd13c3b20b896b27766f8bbf9.jpg

  İzlediğiniz her sahnede bir alt metin gizli olduğunu unutmadan izlemenizi tavsiye ederim. her sahnede son sahne için hazırlanmış bir metin olduğunu unutmayın. 

  İntikamın bir yaşam amacı olması ve amacına ulaşan birisinin sonunda ne yapacağını bilemeyerek yalnızlık içerisinde delirip yapmaz denilen her şeyi yapmayı göze aldığını gördüğümüz bu film bence senaryosu bir çok beğenilmiş Hollywood intikam filminden bin kat daha güzel.
  Şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

  Film bence "16" yaş ve üzeri bireyler için daha uygun. Mental olarak çok fazla zihin dağıtıcı ve kargaşaya sürükleyici alt mesaj içerdiği için en iyisi "18" yaş üstü bireylerin izlemesi.  

  Okuduğunuz için teşekkürler. 

  İyi seyirler

   

   

   

  Kaynak: http://www.beyazperde.com/filmler/film-54137/

   

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

×
×
 • Create New...