Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  2. Sezonu Bir Türlü Gelmeyen Anime: Akatsuki No Yona

  Sign in to follow this  

  Mizuho Kusanagi’ye ait olan mangadan uyarlanan anime, 2014 yılında 24 bölüm ve 3 OVA yayınlamıştır. Ve ne yazık ki o gün bugündür Akatsuki No Yona hayranları hala 2. Sezonun gelmesini beklemekte. Şahsen seriyi beğenen ve beğendiğim animelerin yeni sezonlarını beklemeye alışmış bir izleyici olarak geçen 6 yılın ardından umutlarım yavaş yavaş tükenmeye başlamıyor da değil. Stüdyo Pierrot, gerçekten anime severleri bekletmeyi seviyor (bknz: Tokyo Ghoul: re serisi).

  MdywG1.jpg

  Biraz animenin konusundan bahsedecek olursak, tüm olaylar Hiryuu krallığının el bebek gül bebek yetiştirilmiş, yediği önünde yemediği arkasında olan prensesi Yona etrafında gelişiyor. İlk bölümlerde gerçekten Yona’dan adam olmayacağına o kadar emindim ki, anime boyunca Yona’nın gelişimi beni hayretler içerisinde bıraktı. Her neyse biz konumuza geri dönelim. E tabi Yona’nın babası tarafından bu kadar el üstünde tutulma nedenleri arasında küçük yaşta annesini kaybetmiş olması da var. Küçüklüğünden beri saraydan çıkmayan Yona’nın yanında âşık olduğu Soo-won adlı kuzeni ve yine çocukluk arkadaşı Son Hak vardır. Fakat Yona’nın kral babası Yona’nın 16. Doğum gününde tahta geçmek isteyen Soo-won tarafından öldürülür. Bunu gözleriyle gören ve Soo-won tarafından ihanete uğrayan Yona, Soo-won tarafından öldürülecekken Son Hak tarafından kurtarılır ve birlikte saraydan kaçarlar. Saraydan kaçan ikilimiz, sonrasında Kızıl Kral ve ona hizmet eden 4 ejder efsanesini öğrenir ve 4 ejderi aramaya yola çıkar.

  N6htMQ.jpg

  Yona ve 4 ejder

   

  Yani basitçe animede tüm sezon boyunca Yona ve Hak ejderleri arayıp buluyor ve tahtı geri almak için kendilerine katılmalarını istiyorlar. Yapımcılar da sağolsun ‘E hadi tüm ejderleri bulup ikna ettiler, sezonu bitirelim.’ demişler ve ardından 2. Sezon hiçbir zaman gelmemiş.

  Biraz karakterlerden bahsetmek istiyorum çünkü hiçbiri özensiz ve gereksiz değiller. Yona’dan bahsetmiştim o sebeple hemen Son Hak’a geçmek istiyorum. Son Hak çocukluğundan beri Yona’nın korumalığını yapan rüzgâr kabilesinin varisi. Aynı zamanda Yona’nın çok yakın arkadaşı. Fakat Hak Yona’yı arkadaştan fazlası olarak görüyor orası ayrı. Bana göre ise gerçekten itina ile oluşturulup çizilmiş favori karakterlerimden biri. İçten içe Yona’yı seviyor fakat söyleyemiyor ama onun için ölmeye de her daim hazır. Bizim aptal Yona’da Soo-won diye Hak’a yakınıp duruyor.

  wsyhao.jpg

  Bu arada Son Hak :))

  Son Hak'tan bahsetmişken, Yona'nın Hak'ı gözardı edip aşık olduğu Soo-won'a değinmek isterim. Mangasına devam ettiğim için Soo-won'a kötü karakter demem çok zor. Her ne kadar şu anda açıklanmasa da yaptığı her şeyin bir nedeni varmış gibi görünüyor. İyisi mi mangaya devam edip neler olacağını izlemek.

  euHva8.png

  Soo-won

  Saraydan güç bela kaçan ikilimizin arasına katılan ilk ejderimiz ‘Hakuryuu’ yani beyaz ejder. Beyaz ejderimizin gerçek ismi ise Kija. Beyaz ejderimizin tek eli bir ejderha pençesi şeklinde ve oldukça da güçlü. Hak ve beyaz ejder arasındaki çekişmeler oldukça komik ve eğlenceli olmuş. Ayrıca beyaz ejder oldukça güzel bir şekilde çizilmiş.

  l6Nxsg.jpg

  Beyaz ejder, Kija

  Grubumuzun arasına katılan 2. Ejderimiz ise mavi ejder. Şahsen animede benim en sevdiğim ve en üzüldüğüm karakter olur kendileri. Bir isme bile sahip olmayan mavi ejder, gözleriyle çok uzakları görebilme ve birilerini felç edebilme yeteneğine sahip. Bu sebeple lanetli biri olarak görülmüş ve diğer insanlardan izole ve yalnız bir hayat yaşamış. Oldukça güzel gözleri ve sessiz bir kişiliği olan isimsiz mavi ejderimize Yona sonradan ‘Shin-ah’ ismini veriyor.

  FOGMJU.png

  Mavi ejder, Shın-ah

  Giderek büyüyen grubumuzun arasına sonrasında yeşil ejder katılıyor. Şunu belirtmeliyim ki gruba katılma konusunda en çok direten ve katılmayı ilk başta reddeten ejder yeşil ejder. Jeha isimli yeşil ejderimizin gücü ise tek bacağının ejder bacağı şeklinde olması ve uçarcasına çok yükseklere zıplayabilmesi. Ayrıca oldukça renkli bir kişiliğe sahip olmasının yanı sıra ejder olmasından dolayı çok zorlu bir çocukluk geçirmiş.

  dTjhs0.jpg

  Yeşil ejder, Jeha

  Ejderlerimizin arasına en son katılan ejder ise sarı ejder. Bana göre sarı ejderin ortaya çıkışı ve aralarına katılmaları oldukça aceleye getirilmiş gibi. Sarı ejder grubun afacan çocuğu gibi çok enerjik ve aynı zamanda olgun. Fakat sarı ejderin gücünden bahsedersem spoiler vermiş olurum bu sebeple söylemiyeceğim. Onun hakkındaki şok edici gerçeği öğrenmeniz için OVA’ları izlemeniz gerekecek. Gerçi o kısım bile mangadan biraz farklı yansıtılmış ve bu beni oldukça rahatsız etti diyebilirim. Gerçekten Stüdyo Pierrot mangayı animeye uyarlarken acayip saçmalayabiliyor, eminim Tokyo Ghoul izleyenler bana hak verecektir.

  RxnwlR.png

  Sarı ejder, Zeno

   

  Animenin çizimleri oldukça kaliteli ve her karakterin derin kişilikleri ve yaşadığı üzücü hikayeleri var. Açılış ve kapanış şarkıları için beni kendine çeken vurucu bir parça yok fakat yine de hepsinin animeye uygun parçalar olduğunu söyleyebilirim. Fakat çok güzel ve heyecanlı başlayan animenin temposu sona yaklaştıkça düşüyor ve aceleye getirilmiş finaliyle noktayı koyuyor. Buna paralel olarak benim anime boyunca aklımda kalan tek şey ise Yona’nın etkileyici kişisel gelişimi oluyor.

  Her ne kadar animesi yıllar yıllar önce final vermiş olsa da mangası hala aylık yayınlanan birbirinden heyecanlı bölümlerle devam etmekte. Vakit ayırıp izlemeli miyim diye sorarsanız, bence kesinlikle izlemelisiniz. Devam eden mangasında şu an işler acayip bir noktaya gelmiş durumda bu sebeple animesini izler izlemez de mangasını okumaya koşmanızı öneririm.

  DTbipf.jpg

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...