Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Starking99
  Starking99

  Clannad Eleştiri

  Bugünkü eleştiri konumuz Clannad ve Clannad: After Story. Clannad okul temalı ve günlük yaşam içeren 2007 yapımı bir anime. Aynı zamanda bir Visual Novel oyunu uyarlaması. Bana göre kesinlikle baş yapıt olan bir anime. Kesinlikle ağlatma özelliğine sahip ve aynı zamanda eğlendirme özelliği de barındırıyor. Arada doğa üstü güçler ve olaylar da barındırıyor ama bu düşündüğünüz gibi büyücüler dövüşüyor gibi bir şey değil. Daha çok yaşanan mucizeler gibi. Clannad ilk sezonu diğer sezona göre biraz daha eğlenceli ve her anime gibi karakterleri tanımaya başladığımız bir ilk sezon. Clannad ne kadar komedi ögeleri barındırsa da her zaman bir ağırlığı bulunan bir anime. Clannad'de dram ögeleri de var. Karakterlerin bu zamana kadar yaşadıkları zorluklar temel alınıyor. Karakterlerin geçmişi bu anime de çok önemli bir rol tutuyor. Bu anime'nin ilk sezonu 23 bölümden oluşuyor. Ana karakterlerimiz Okazaki Tomoya, Furukawa Nagisa, Tomoyo Sakagami, Fujibayashi Kyou, Fujibayashi Ryou, Ibuki Fuuko, Ichinose Kotomi, Sunohara Youhei. Bunların hepsi ana karakter olsa da asıl ana karakter Okazaki Tomoya. Okazaki bu karakterlerin çoğu ile sırayla tanışıyor ve hepsiyle arası yakınlaşmaya başlıyor. Klasik bir anime başlangıcı diyebilirsiniz. Bu karakterlerin bazıları ile başından beri tanışıyor. Bu arkadaş grubu beraber vakit geçirmeye başlıyor ve hepsi bir birinin sıkıntılarını çözmeye başlıyor. Bu da ilişkilerini ilerletiyor. Anime klasik bir anime başlangıcı olarak ta gözükse aslında izleyebileceğiniz en güzel dram ve romantizm konulu animeler den biri. Dram, romantizm, arkadaşlık konseptlerini en iyi anlatan animelerden. Clannad After Story ise Clannad animesi'nin devamı niteliğidir. Bu sezonun geneli Lise'den sonrasını anlatır ve devamında büyüdüğü ve aile kurdukları döneme kadar gider. Bu sezon öncekinden daha dramatik ve duygusaldır. İlk sezon ağlatmaya bilir ama bana güvenin After Story kesinlikle ağlatacaktır. Bu seferde geçmişten sıkıntılar göreceğiz ama bu sefer ana konu yeni ortaya çıkan sorunlar olacaktır. Bu animenin opening, endingleri ve anime içi müziklerini hep beğenmişimdir. Eski bir anime olduğu için çizimleri efsane diyemem ama konu, konu işlemesi ve karakter gelişimi olarak çok iyi bir anime. Birazda konudan bahsedelim.

   

  Konu: Okazaki Tomoya bir lise öğrencisi ve en yakın arkadaşı Sunohara Youhei'dir. İkiside derslerinde başarısız, tembel öğrenciler. Bir sabah Tomoya okula yürürken okul yolunda bir kız görür. Bu kız kendi kendine konuşuyordur. Normalde Tomoya umursamaz bir tiptir ama yinede bu kız ile konuşur. Kızın ismi Furukawa Nagisa'dır. Zamanla Nagisa ile vakit geçirmeye başlar ve aynı zamanda onu tanımaya başlar. Nagisa, Okazaki'den bir yaş büyüktür ve zayıf bir vücudu olduğundan geçen sene devamsızlıktan mezun olamamıştır. Nagisa yalnız bir kızdır. Tomoya ne kadar umursamaz gözükse de Nagisa'ya sürekli yardımcı olmaya çalışır. Nagisa tiyatro kulübüne katılmak istediğini söyler. Tomoya, Nagisa'ya destek olur ve kulübe başvurmasını söyler. Cesaretini toplayan Nagisa kulüp odasına girdiğinde, kulübün kapandığını öğrenir. Bundan sonra bu kulübün tekrar kurulması ve başka olaylar yaşanmaya başlar.

  TT010_thumb_9bb24655-1ddb-4cb1-9836-ab35

   

  PUANLAMA

  Konu: 9 

  Müzik: 8

  Karakter tasarımı: 8

  Karakterler arası ilişki ve gelişimi: 10

  Konu anlatımı: 9

  Zayıf yönleri: İzlerken anlayacaksınız. Arada başka bir dünya'dan bahsediliyor. O konu biraz karmaşık. Onun dışında belirgin kötü bir şey hatırlamıyorum.

  Kısaca bu anime bir efsanedir. Kesinlikle izlenmesi gereken bir anime.
 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...