Jump to content
 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Hiçbir Zaman Uluslararası Takipçi Bulamamış Anime

  Sign in to follow this  

  bB29Am.jpg

  Japonya’da, her bir bireyin bildiğine emin olabileceğimiz yaşlısıyla genciyle, herkesin en azından bir bölümünü izlemiş olduğu bir anime vardır. Bu japonlar için kaçınılmaz bir şeydir fakat hala Japonya dışındaki büyük bir çoğunluk tarafından bu anime bilinmiyor. Bu bilinmeyen anime ise Sazae-san animesidir. 

  Utandırıcı, çünkü bu seri 1969’dan beri devamlı bir şekilde devam ediyor, bu da bu animeyi dünyanın en uzun süreli yayını devam eden animasyonu yapıyor. Anime, 24 yaşındaki bir çocukla evlenen evebeyinleri ve daha genç kardeşleriyle yaşayan Sazae’nin hikayesini anlatıyor. 

  Bu anlattıklarımız, bütün yabancıların Sazae-san’ın farkında olmadığını veya izlemediğini göstermez. Ben bir yabancıyım Sazae-san’ı biliyorum ve neredeyse her hafta onu izliyorum. Fakat Sazae-san kesinlikle Dragon Ball veya Naruto’nun yerine sahip değil. 

  Bunun nedeni ise büyük ihtimalle karşılaştırırsak, cep telefonları SNS ve internetten önceki dünyayı betimlediği için Sazae-san eski tarz gibi gözüküyor. Japonyalılara göre ise, ideal birlikte yaşayan geniş aile yapısınını betimliyor. Her pazar aileler bir araya geliyor ve bu animeyi izliyorlar. Bu yüzden, bu anime ise muhtemelen herhangi bir anime serisinden daha uzun ve birkaç bir şeyle birlikte Japonların klasik yaşam tarzının ve klasik ritiminin bir parçasıdır. 

   

   

  Animenin sonunda ise, Sazae-san izliyenlerle birlikte taş-kağıt-makas oynuyor ve karşı ülkelerden insanlar da televizyon ekranın karşısında taş-kağıt-makas’tan birini yaparak aynı zamanda eşlik ediyor. Eğlencenin önemli bir bölümü ise kimin Sazae-san’ı yenebileceğidir. Bu demektir ki, her Pazar günü aynı saatte milyonlarca japon taş-kağıt-makas oynuyor. 

   

   

  Sazae-san geçmişten zamanlardan kalmış gibiyken, 1946’da gerçek mangası çıktığında, oldukça moderndi. Sazae-san’ın yazarı Machiko Hasegawa ve onun kadın kahramanı, çok modern ve sabit fikirliydiler. Gerçek mangasında, Sazae-san feminist, erkeklerin evin direği olduğunu düşünmüyordu ve kadınlara özgürlük hareketlerine katılıyordu. Manga zamanına göre sol eğilimliydi, fakat şimdi 2018’de, anime politik hissettirmiyor ve gerçekten çağdaş sosyal konularını ele almıyor, bu da izleyicilere demode gelmesinin muhtemel sebebidir. 

  Peki bu animeyi neden izlemeliyiz? 

  Eğer Japonca öğreniyorsanız, bu izlemeniz gereken bir animedir. Bazı animeler günlük konuşma dili kelimelerini kullanmaz iken, Temel günlük kelime bilgisi bilgileri ile karşı karşıya geleceksiniz ve animede karakterlerin günlük konuşma diliyle karşılaşacaksınız. Bu da çalışmaya yardım için oldukça pratik bir yoldur. 

  Aynı zamanda, bu insanların okul arkadaşları ve iş arkadaşlarıyla konuştuğu gibi nasıl aile içinde konuştuğunu görmek için, mükemmel bir fırsattır. Japonca konuşurken, farklı kibarlık seviyeleri vardır ve Sazae-san, mükemmel bir şekilde resmi ve normal konuşmada nasıl kullanıldığının mükemmel örneklerini sunar.  

  En iyisi ise, her bir bölümü Japon kültürel düşüncelerini ve kurallarına (bazen deyişler bile olabiliyor) veya mevsimlik motiflere odaklanıyor. Bu şekilde, izlediğiniz gibi, ülkeyi olduğundan biraz daha farklı gösteren bazı animelerin aksine, Japonlar ve onların kültürleri hakkındaki faydalı ve kullanılabilir şeyleri bu anime de öğrenebilirsiniz. 

  Bu animenin neden 1969’dan beri gösterimde olduğunu ve bu animenin aynı zamanda öğrencilerin neden izlemesi gerektiğini gösteriyor. 

  Kaynak:Kotaku 

   

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.


 • Reklam

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

.

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...