Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Higanbana "Kırmızı Örümcek Zambağı"

  Sign in to follow this  

  Animeler ve metafor sevgisini tahmin edebilirsiniz. Sürekli olarak her karede bir anlam buldurma gibi bir özelliği vardır. 

  Bunlardan biriside çiçeklerdir. Kiraz çiçekleri, sarı zambaklar, papatya ve sazlıklar, çimenler... derken kırmızı örümcek zambağı son dönemlerde daha bir dikkat çeken pozisyona geldi.  
  Lycoris Radiata olarak bilimsel sınıflandırması vardır. ancak bir çok isimle bilinmektedir. "Kırmızı örümcek zambağı, cehennem çiçeği, kırmızı sihirli zambak veya ekinoks çiçeği" şeklinde çoklu isimleri vardır. Japonya, Kore, Güney Amerika ve Çin'in ekolojik sistemi içinde yaşayabilen bu bitkinin metaforik olarak çok anlamı vardır.
  Anime severler için bu çiçek Tokyo Ghoul ile bilinen bir bitki haline geldi. Rİze ve Kaneki sahnelerinde ortaya çıkan kırmızı çiçekler olarak bilinir. Kaneki'nin kendini bulma ve içindeki ghoul ile savaşının temsil edildiği o sakin boş yerdeki kırmızı çiçekler ta kendisi... 

  ElderlyPessimisticIberianmidwifetoad-siz

  Japon ve Çin inancına göre bu çiçekler ölmüş ruhların ardından açan bir çiçektir. Ekinoks değişiminde nemli yerlerde açma özelliği gösterir. bu da onlar için mezarlılarda açan çiçekler olarak ölümün temsili haline geliyor. Kırmızı örümcek zambağı animeler içinde ölümün ve yeniden doğuşun sembolü olarak kullanılıyor. Rize ve Kaneki'nin tartışması sonunda Kaneki'nin içinde yaşayan Rize'yi öldürdüğü ve yeniden doğduğu sahnede beyaz karanfiller hızla Kırmızı Örümcek zakkumuna dönüşüyor. Beyaz karanfil saflık ve temiz bir ruh demektir. bunun ölüp yeniden doğuşun simgelenmesi ise şeytani bir inancın ortaya çıkışı anlamına geliyor. 

  9149f5_5f17067ec0734521a27ff3e4c82a58e7~

  Bu çiçeğin anlamı sadece değişim ve ölümden sonra yeniden doğuş değildir. Japon inancına göre insanlar bir daha karşılaşamayacağı ve ya kaybettiği kişilerin yürüdüğü yolda bu çiçeğin açacağına inanır.  arkasında bir pişmanlık ve huzursuzluk bulundurduğunu belirtir. değişimin bir pişmanlık olacağı anlamına gelir. Japonya da batıl inançların içerisinde bu çiçeğin birisine hediye edilmesi ölümün onu bulacağı anlamına gelir. bu sebepten Kırmızı Örümcek Zambağı çiçek buketleri içerisine konulmaz. 

   

  ...

   

  Okuduğunuz için teşekkürler... 

  • Like 1
  • Doki 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...