Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  İblislerin Var Olduğu Dünya: Demon Slayer Anime İnceleme

  Sign in to follow this  

  Dilimize “İblis Avcısı” olarak çevrilen 2019 yılında yayınlanmaya başlayan ve mangası ile de geçtiğimiz haftalarda final veren anime, yayınlanmaya başladığı tarihten bu yana anime severler tarafından oldukça sevilmiş ve popülerliğini korumaya devam etmiştir. Öyle ki haftalık shonen jump olarak yayınlanmış olan seri manga satışlarında birinciliğini koruyan “One Piece”i geride bırakmıştır. Anime 26 bölümlük tek bir sezondan oluşuyor ve bu sene içerisinde vizyona girmesi beklenen bir de devam niteliğinde bir filmi mevcut. Fakat ikinci sezonun geleceği konusunda hiçbir şüphem yok keza kesinlikle gelmeli de.

  jvooO9.jpg

  Animenin hikayesine gelecek olursak, babası vefat ettikten sonra 5 kardeşi ve annesine bakıp ev geçimine yardım etmek zorunda kalan Kamado Tanjiro, yine bir gün kömür satıp para kazanmak için ailesini geride bırakıp şehre iner. Dönüşte geç bir saate kalan Tanjiro, geceyi eve dönüş yolunda onu iblisler hakkında uyaran bir adamın evinde geçirir. Sabah olup eve döndüğünde ise Tanjiro tüm ailesini iblis tarafından katledilmiş halde bulur. Bu saldırıdan sadece kız kardeşi Nezuko ağır yaralı bir şekilde kurtulmuştur. Tanjiro kardeşini sırtlar ve onu kurtarmak için yola düşer fakat Nezuko birden iblise dönüşür ve abisine saldırır. O esnada oradan geçmekte olan Tomioka Giyu isimli iblis avcısı Nezuko’yu öldürmeye çalışır fakat Tanjiro engeller. Olaylar karışmaya başlamışken Nezuko Giyu’nun elinden kurtulur, Giyu, Nezuko’nun Tanjiro’ya saldıracağını düşünürken Nezuko aslında Tanjiro’yu korumaya çalışmaktadır. Nezuko’nun diğer iblislerden farklı olduğunu farkeden Giyu Tanjiroya yardım etmeye karar verir ve onu eğitip iblis avcılarına katılması için Urokodaki adlı birinin yanına gönderir. Gerçekten de Nezuko diğer iblislerden farklıdır. Nezuko insan yemek yerine gücünü toparlamak için uyumayı tercih eder. Kız kardeşini yeniden insana dönüştürmek için iblis avcılarına katılmaya karar veren Tanjiro birbirinden zorlu eğitimlerden geçerek sonunda iblis avcılarına katılır, yanına yeni yoldaşlar katılır ve olaylar gelişir.

  (Bu kısımdan sonra yazacaklarım anime ya da mangaya aşina olmayanlar için spoiler içermektedir.)

  Biraz karakterlerden bahsetmek istiyorum çünkü hepsi bahsedilmeye değecek türden karakterler. Yukarıda bahsettiğim gibi aslında olaylar Tanjiro ve kardeşi Nezuko etrafında gelişiyor. Tanjiro gibi bir karaktere uzun zamandır rastlamadığımı söylemeden geçemeyeceğim, fedakâr, sıcakkanlı, arkadaş canlısı ve düşmanı olan iblisler için bile empati duygusu besleyen bir karakter.

  ubwKTT.png

  Nezuko’nun ise iblise dönüştükten sonra animede birkaç kelime dışında konuştuğunu göremiyoruz. Ama Urokodaki’nin yaptığı bir büyü sayesinde insanları kendi ailesinden biri olarak görüyor ve onları ne pahasına olursa olsun koruyor. Anime de şu anlık çok değinilmese de mangada Nezuko’nun gelişimini izlemek oldukça keyifliydi. Tanjiro-Nezuko ikilisinin göz dolduran kardeş ilişkisi oldukça güzel yansıtılmıştı. Aslında bilen bilir animelerde bazen kardeş ilişkileri Enseste varan derecede saçmalayıp iğrençleşebiliyor ve bu beni oldukça rahatsız ediyor. Demon Slayer’da da öyle bir şey olur mu diye çok korkmuştum ama olmadı.

  l7udTo.png

  İkilimizin arasına sonradan Zenitsu ve Inosuke isimli iki karakter daha katılıyor ki ikisi de bence birbirinden tuhaf ve eğlenceli. Zenitsu her şeyden korkan, hep birinin arkasına sığınan ve güçsüz olduğunu düşünen bir karakter. Aman deyip uyarayım, Zenitsu iblisler karşısında uyku haline geçtiği zaman işler biraz karışabilir. Inosuke ise aslında başta çok ısınamadığım bir karakter oldu fakat daha sonradan kaba ve komik tavırlarına alışıyorsunuz. Ana karakterlerimizden sonra serimizin kötüsü Kibutsuji Muzan’a değinmemek olmaz çünkü izlediğiniz süre boyunca kendisinden nefret edeceğinize eminim. Sanırım Aizen (Bleach) ve Madara’dan (Naruto) sonra en gıcık aldığım kötülerden biri oldu kendileri. Aslında Muzan için ilk iblis diyebiliriz ve bir takım güçleri sayesinde diğer insanları da iblise çevirme yeteneğine sahip. Beni rahatsız eden şey ise Muzan'ın çok güçlü olarak lanse edilmesi ve ondan kurtulmaya çalışılırken çok fazla kayıp verilmesi oldu. 

  Juiybf.png

  Ama hepsinden önce anime ve manga süresince benim için çok özel olan bir karakter var ki ondan bahsetmeden geçmek kesinlikle istemiyorum. Kocho Shinobu… Anime boyunca güler yüzü, sıcak hareketleri ve iğneleyici konuşmalarıyla benim favorilerim arasına girmeyi başardı. Gerçi her ne kadar animede oldukça acıklı ve hüzünlü olan hikayesine çok fazla yer verilmemiş olsa da manga da gelişen olaylarla ve yaptığı fedakarlıkla herkesin kalbini kazandığına ve herkesi ağlattığına eminim.

  NQLIdf.jpg

  Aslında seriyi bir yönden de Attack on Titans’a çok benzettiğimi söyleyebilirim. İki mangaka da seri içindeki karakterleri hiç acımadan harcayabilme yeteneğine sahip. Ve bence bu hiç hoş bir durum değil. Evet bazı durumlar vardır ve o karakterin gerçekten ölmesi ve harcanması gerekir fakat bu durum çok sık olmaya başlayınca ve izleyen ve okurun kendini yakın hissettiği karakter bir anda yitip gidince seriye olan ilgi bir miktar azalıyor.

  Animenin çizimleri alışılmışın dışında ve efektleriyle adeta görsel bir şölen yaşatıyor. Aksiyon sahneleri oldukça iyi yansıtılmış ve yapımcılar mangadaki aksiyon sahnelerini animeden kestirip atmamış. Anime boyunca geleneksel Japon figürlerine ve müziklerine rastlamanız mümkün. Açılış ve kapanış şarkıları daha önceki yazımda bahsettiğim (önceki yazım için tık tık :)) Lisa’ya ait ve oldukça eğlenceli parçalar. Toparlarsak anime için genel anlamda ortalamanın oldukça üzerinde diyebilirim. Daha önce de bahsettiğim gibi şu anlık sadece bir sezonu ve henüz yayınlanmamış bir filmi mevcut. Her ne kadar manga finaliyle beni tatmin edemese de Demon Slayer karakterlerin derin hikayeleri, fantastik kurgusu, çizimleri ve müzikleriyle on numara beş yıldız yapımlardan biri.  Aslında bahsetmek istediğim daha çok fazla şey var ama iyisimi siz gidip animeyi izleyip mangasını da bir güzel okuyun... Buraya da seriden ilginizi çekecek birkaç kareyi ve fragmanını bırakıyorum.

   

  XlDy4u.jpg 

   aZ7XVf.png

  B8JKWY.jpg

   Ohb8mK.jpg

   

   

  • Doki 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...