Jump to content
 • Sign Up
 • Reklam

 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Mushishi: Ginko'dan Hikayeler

  Sign in to follow this  

   

  Hikayeler, Mushishi olan Ginko'nun etrafında dönmektedir. Ginko Mushishiler le ilgilenen ve onlara yardımcı olan biridir. Mushiler:

  Tuhaf ve dünya dışı görünümlü, ilkel ve gizemli, alışılmış bitki ve hayvan alemlerinden farklı olan varlıklardır. Kadim zamanlardan bu yana... zamanla mushi olarak anılmaya başladılar. 

  Ginko, aynı zamanda her sorunu çözdüğü olaydan kendisine bir anı olarak kalıntıları saklayan bir adamdır. 

  Hikaye 1: Yeşil Buluşma

  Z9RzlA.jpg

  İlk hikayede tanrısal güce sahip sol eli olan bir çoçuğun hikayesi ele alınır. Bu çocuğun sol eliyle çizdiği resimler Mushi'ye dönüşmektedir ve bu çocuğun büyükannesi bu çocuğu korumak için Mushilerle bir anlaşma törenine katılır ve törende bir kase sake ikram edilir ve ardından: 

  Buyur lütfen bunu iç. Yoroi Renzu-dono. Bu şölen senin için. Sende mi seviyorsun? Onlar yaşayan bir varlığa Kouki diyorlar. "Kouki" parlaklık,ihtişam anlamına gelir. Genellikle derin karanlığın içindeki büyük bir ışık çizgisi gibi etrafta süzülür. Ama özellikle senin için onu ortaya çıkartmakta bir sake fincanı bile yeterli. O daha dünyada hayat ortaya çıkmadan önce akıyordu. Geçtiği yerler yeşile döner ve gelişir. Aktığı yerler değişir, hayat normale döner. Kısa sürede, hayatın suyu olur. Dünyada hiçbir şey ondan lezzetli değildir. O fincan sana teklif edildi ve en büyük onur verildi çünkü, senden bir ricamız var. Bundan otuz bir sene sonra doğacak olan torunun, doğuştan doğayı değiştirebilecek güçlere sahip olacak. Sonsuz hayatın boyunca ona göz kulak olmanı istiyoruz. Dünya ve torunun için her ikinizi de kutsamak istiyoruz. Eğer istiyorsan, sana gücünü vereceğiz. Şimdi iç...

  Ve kase büyükanne tamamını içemeden kırılır... 

  Biri geliyor. 

  Tuhaf birisi...

  Hikaye 2: Göz Kapaklarındaki Işık

  gORYB2.jpg

  Bak Biki, sana her şeyi anlatacağım. Hastalığımın... nedenini biliyorum. Gözlerimde... uzun süredir... Mushiler yaşıyor.

   

  Sui evin en genç kızıdır. Altı ay önce ışığa baktığı zaman gözlerini acıtan bir hastalığa yakalanmıştır, hikayede. Bu hastalığın sebebi bilinmiyordu ve bundan dolayı tedavisi bulunamamıştı. Gözüne bir ışık hüzmesi bile gelse çok acıyordu. Bu nedenden dolayı Sui, evin hiç ışık girmeyen deposunda kalıyordu.Hastağının adı; Karanlığın Gözleri (Manako No Yami) olarak Mushiler tarafından verilmiştir. 

  Biliyorsun, göz kapaklarımızın arkasında başka bir çift göz kapağı daha var. Buraya asla dışarıdan ışık giremez, bunun için burada Mushi yok. Göz kapaklarını kapatsan bile, gözlerin göz kapaklarını görmeye devam eder ve onlar aslında kapanmazlar. Öyleyse, karanlık basmasını istiyorsan, o sürüyü izlerken gözlerini birkez daha kapatmalısın. Bunu yağtığın zaman, gerçek karanlık yukarıdan aşağı doğru inecektir.

  Söylenene göre insanlar ışığı tanıdıktan sonra,ikinci göz kapaklarına ne kadar yakın olduğunu unuturlar. Yaşamın başlaması için muhtemel bir şeydir bu. Söylenene göre birçok insan, o şeylere çok uzun süre baktıkları için gözlerini kaybetti.

  Aniden, her taraf parlak bir hal alıyor... o zaman, o anda onlar kara bir karanlığa düşüyorlar...

  Hikaye 3: Duyarlı Boynuzlar

  PlzamQ.jpg"

  "Hiç kimse uykudayken konuşmamalı. Onların bilgileri ölüler diyarındaki nehrin kenarından geliyor."

  Mushiler köye ses yemek için gelmişlerdir. Geldiklerinde de aralarından biri,  bir adamın kulağına yerleşmiştir. Bu yerleşen Mushi sesleri yemektedir ve bundan dolayı adam duyma yetisini kaybeder. Ama bu Mushilerin gelişiyle ilgili bir çocukla yaşanan hadise daha vardır ki tuhaf olarak; Geçirilen kışta , bu  çocuğun annesi ölmeden önce, annesi kulaklarını kapatırmış. Çocuk annesini taklit ettiğinde ise onunda boynuzları çıkmıştır ve normalde diğer adam gibi seslerin yok olması gerekirken, farklı sesler algılamaya başlamıştır. Fakat kulakları normal sesleri duymamaktadır. 

  "Ne zaman kulaklarımı kapatsam, alnım kabarıyor ve dört tane boynuz çıkıyor."

  Hikaye 4: Yastık Geçidi

  nOo95N.jpg

  Bu hikayede Mushiler, adamın rüyalarında yaşamaktadır. Ve rüyalarında geleceği gösterir. Ve yavrulamaya devam ederler. Ginko adama, onları kontrol altında tutabilmesi için ilaç verir. Köyden ayrılır ve 1 yıl sonra geri döner. Geri döndüğünde ise köyü darmadağan bulur. Ve ilaç verdiği adamla karşılaştığında ise:

  "Geri döndün. Mushishi. Seni bekliyordum. Sana bir şey sormak istiyorum " 

  İlk başlarda adam ilacı kullanmaz çünkü Mushishi'ye inanmamıştır. Daha sonra rüyalar artmaya başlayınca Mushishiye inanır ve ilacı kullanmaya başlar. 

  "İçimdeki Mushi bana gelecekle ilgili rüyaları göstermiyor ama..."

  Hikaye 5: Seyahat Eden Bataklık

  Ginko bir gün ormanda dolaşırken bir bataklığa rastlar. Sonra belli yerleri geçtikten sonra tekrar ve tekrar bataklıklar görür ve en sonunda bir kızla karşılaşır.

  Bir an gözlerime inanamadım. Onun saçları inanılmaz derecede yeşildi. Sanki köküne kadar bataklık suyuyla yıkanmış gibi.

  PlVP7d.jpg

  Ginko'nun karşılaştığı bataklık seyehat eden bir bataklıktır. Ve bu bataklıktaki mushilere Suiko (sıvı mushi) denir. Onlar eski su damarlarına ve sık sık göller ve havuzlara yerleşirler. Kim Suiko içerse, suyun içinde olmadan nefes alamaz hale gelir. Ve ayrılırsa, sıvıya dönüşür akar.

  Hikaye 6: Çiy Yiyen Sürü

  0b4d12588c13ac7cc9a755dfba97ed7d.jpg

  Güneş bugün yeniden doğmaya hazırlanıyor. Çiçekler açarak her yeri kaplıyorlar. Güneş bu günde yükseliyor ve gün başlıyor. Çiçekler açarak her yeri kaplıyorlar, ama dünkü çiçekler değil.

  "Herkes İkigami'den umut bekliyor."

  İkigami: Hastalıkları kendi bünyesine çekerek iyileştirdiğine inanılan kişidir. Ve İkigami'nin mucizesini öğrenen insanlar bu yüzden, yavaş yavaş İkigami'nin olduğu adaya gelmeye başlarlar. Bir İkigami öldüğünde de yerine bir başkası gelir. En son İkinami ise, ölen İkinami'den 1 ay sonra ortaya çıkar. O ortaya çıktığında ise deniz yükselmiştir.

  Güneş bu günde yükseliyor ve gün başlıyor. Kökünden kopan bir çiçek bu sabah açıyor. Güneş bu günde yükseliyor ve gün başlıyor. Çiçekler açarak her yeri kaplıyorlar. Dünkü çiçekler değil, ama çiçekler hala güzeller.

  Hikaye 7: Yağmur Yağar, Gökkuşağı Çıkar

  211ba7cdbb3b5bb2b191c2142ba0641f.jpg

  Çocukluğuma dayanır...Yağmur başladığında babam sanki başka biri olurdu. Dağların çevresinde koşar ve birkaç gün eve geri gelmezdi. Çok garip biriydi."

  Babası gökkuşağı çıkıyor diye evden aceleyle çıkar, günler sonra çamura bulanmış halde bulunur ya da kendi kendine geri dönermiş. Yağmur yağan günlerde ise de, durmadan su içermiş. Bunun nedeni ise el ile yakaladığı bir gökkuşağıymış. Yakaladığı bu gökkuşağı bir gün tamamen yok olur ve... 

   

   

   

   

   

   

  Sign in to follow this   • Reklam

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...