Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • tenar
  tenar

  Nedir Bu -Dere Tiplemeleri?

  Daha önce anime izlerken:"Ben bu karakteri bir yerler de görmüştüm." dediğiniz olmuştur. Peki bu hissi veren şey nedir biliyor musunuz? Özetle; mangakaların karakter yaratırken (genelde kız karakter) kullandığı bir arşivden kaynaklandığını söyleyebiliriz. En başta sadece light novel (bir çeşit resimli roman) 'lar için tasarlanmış tipler olsalar da -dere'ler sonraları manga ve anime sektöründe boy göstermişlerdir. İşte ben de bugün -dere tiplerinden ve onların karakter yapılarından kısaca bahsedip bir iki örnekle de aklınızda canlanmasını sağlayacağım. Ancak ne olur ne olmaz diye de ekliyorum çok ufak spoiler içerebilir. Şimdi gelin bu -dere tiplerini birlikte inceleyelim...

   

  1-TSUNDERE

  wp3144797.jpg

   

  Önceliğimizi tabi ki de sık sık karşımıza çıkan "tsundere" karakterine verdim. Bu tür karakterlerin iki farklı davranış çeşidi vardır: tsuntsun ve deredere. Tsun karakteri genelde hırçın, şiddet yanlısı, soğuk ve deyim yerindeyse gıcık tiplerdir ve genelde "baka" kelimesini de ağızlarından düşürmezler. Dere karakteriyse sevecen ve arkadaş canlısıdır. Genelde aşık olduğu kişiyle yalnızken ya da yeni edindiği bir kız arkadaşının yanındayken bu yanı görebiliriz. Zaten tsundere'lerin sevilir yanı da bu karakter gelişimini görmek sanırım. Sonuç olarak tsunderelerin seveni de çok sevmeyeni de. 

  Örnekler: Taiga Aisaka - Taradora, Louise de La Vallere - Zero No Tsukaima

   

  2-YANDERE

  1446674-gasai-yuno-wallpaper-1920x1080-f

   

  Aşina olduğumuz bir diğer karakterse tabi ki yandere. Adına simülasyonlar çıkartılan bu tipleme hasta ruhlu bir aşığı ifade eder. İlk bakışta sevimli ve zararsız gibi gelse de hikaye ilerledikçe takıntı haline getirdikleri insan için işkence, yaralama ve cinayet gibi aktiviteleri zorlanmadan gerçekleştirirler. Genelde ortamlara bıçak, katana, balta gibi aletlerle dalmaları meşhurdur. Konu aşık oldukları insan olunca kendilerinden kolayca vazgeçebilirler. Animenin sonunda da bu işin ne kadar kutsal olduğundan falan bahsedilir.

  Örnekler: Gasai Yuno - Mirai Nikki, Shiro - Deadman Wonderland, Kotonoha Katsura - School Days

   

  3-DANDERE

  thumb-1920-836541.png

   

  Bu karakter sessiz, sakin ve zararsızdır. Ve bu sakinliklerinin nedeni genelde aşırı derecede utangaç olmalarına bağlıdır. Sınıfın en arkasına oturup onlara ısrarcı bir şekilde aşık olan bir erkek karakterin gelmesini beklerler. Bu karakter geldiğindeyse aşklarını anlamamak için ellerinden geleni yaparlar. İnsanları kırıp dökmekten çok korkan nazik tiplerdir. Karakter gelişimi çok yavaştır. Japon erkeklerinin ise en çok ilgisini çeken kız türleri arasındadır bu karakter.

  Örnekler: Kuronuma Sawako - Kimi no Todoke, Tachibana Kanade - Angel Beats, Tachibana Mei - Sukitte İi Na Yo

   

  4-KUUDERE

  2500x1563_px_anime_Anime_Girls_Hiiragi_S

   

  Birbirine sıkça karıştırılan karakterlerdir aslında kuudere ve dandere. Ancak kuudere -dere'ler içinde en havalı karakterlenden biridir. Zaten adını "cool" ve "dere" nin birleşiminden almıştır. Diğer insanlardan uzak durmayı tercih edebilirler. Dışarıdan duygusuz, soğuk dururlar. Genelde alaycı ve küçümseyici bir tavırları vadır. Anime dünyasında realistik ve olgun bir karakter deneyimi sunarlar. Gözlemlerime göre bu karakterler görev söz konusu olduğun da sıkı bir duruş sergilerler. Küçükken acı bir geçmiş deneyimleri olabilir.

  Örnekler: Re-L Mayer - Ergo Proxy, Erza Scarlet - Fairy Tail, Mononoke - Mononoke-Hime

   

  5-DEREDERE

  thumb-1920-713038.png

   

  Sürekli aşırı enerjik ve mutlu olan bir karakterdir deredere. Sürekli etrafta koşuşturup hiper neşeli, aktif ve aşık olmaya meyillidirler. Sevimli bir de surata sahiptirler.

  Örnekler: Lala Satalin Deviluke - To LOVE-Ru, Mari Tamaki - Sora Yori Mo Tooi Basho

   

  6-HİMEDERE

  Violet-Evergarden-05_10.35_2018.02.08_20

   

  Himedereler adı üstünde kendisine prenses gibi davranılmasını isteyen ve özel olduğunu düşünen tiplerden ouşmuştur. Genelde büyük bir egoya sahiplerdir ve dünaynın kendisi etrafında döndüğünü düşünürler. Kıskançlardır. Ve gerçek kişiliklerini gizleyerek olduklarından farklı biri gibi davranırlar.

  Örnekler: Erina Nakiri - Shokugeki no Souma, Noriko Kamomebeta - Kuzu no Honkai

   

  7-KAMİDERE

  wp3206172.jpg

   

  Bu karakter de aslında himedere ile benzer özelliklere sahiptir. Himedere ile farkıysa bu karakterde "tanrı" kompleksi olmasıdır. Genelde de olağanüstü bir güce sahiptirler.

  Örnekler: Satsuki Kiryuuin - Kill La Kill, Isurigi Mio - MM!

   

  8-MAYADERE

  HY1aRD.png

   

  Yandereden sonra en tehlikeli olan -dere tipi mayaderelerdir. Bu tip karakterler hikayenin başında daha sonraları aşık olacağı kişiyi öldürme çabası içindedir. Daha sonra hikayenin gidişatına göre öldürmeye çalıştığı kişiye aşık olur ve bu isteğinden vazgeçer.

  Örnekler: Illyasviel von Einzbern - Fate/Stay Night, Zero Two - Darling In The Franxx, Esdeath - Akame Ga Kill


  9-BAKADERE

  wp3116822.png

   

  Sakar, beceriksiz ve çocuksudurlar. Bir şeyleri anlayamamaları onları komik kılar. Aşık olduklarındaysa toptan akıllarını kaybederler. Hareketleri 10 yaşında bir çocukla eşdeğerdir neredeyse. Ancak bana kalırsa oldukça sevimli bir de atmosferleri vardır. 

  Örnekler: Yui Hirasawa - K-On, Yoshiko Hanabatake - Aho-Girl

   

  10-SADODERE

  thumb-1920-674712.png

   

  Ve tanıtıcağım son dere türü sadodere... Sadoderelerin numarası aşık olduklarında ortaya çıkar. Onlara aşık olan birisi çıktığında genelde bu kişiyle dalga geçer ve onu küçük düşürürler. Kendilerine aşık olan kişinin duygularını manipüle etmekten hoşlanırlar. Hatta nadiren ileri giderek bir güzel döverler aşıklarını.

  Örnekler: Kurumi Tokisaki - Date A Live, Nemesis - To Love-Ru

  DİPNOT: Buradaki -dere tipleri animelerde karşımıza çıkabilecek olan kadın karakterlerdir. 

  Esen kalın.

   
 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...