Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • libero1i
  libero1i

  Pokemon'la İlgili 8 Enteresan Bilgi

  Sign in to follow this  

  Efsane Çizgi Film Serisi Pokemon İle İlgili 8 İlginç Bilgi Ve Tartışma Konusu

  Birçoğumuz 90'lı yılları esir alan Pokemon serisini biliriz. Hatta yine birçoğumuz o esirlerin arasında olarak sıkısıkıya bu çizgifilmi takip ettik, kartlarını aldık, tasolarını aldık ve en sonunda yasaklandığını duyunca çok kızdık. Neyse şimdi ise sizlere hiç bilmediğiniz ve Pokemon fanları arasında çok tartışılan birkaç bilgiden bahsedeceğim.

  1. Dünya Dışından Gelen Pokemonlar

  Dünya Dışından Gelen Pokemonlar

  Evet yanlış duymadınız, uzaydan gelen pokemonlar. Aslında birçok pokemon doğal hayattaki hayvanların bir tür çizgi şeklidir ancak bu pokemonlar arasında ilginç şekilde uzaydan gelenlerde mevcuttur. Bunların en bilinenleri ise Ay'dan gelen bir meteoritle Dünya'ya gelen Cleffa-Clefairy-Clefable 3'lüsüdür.

  Bunların dışında ise Misty'den tanıdığımız Staryu-Starmie ikiliside aslında uzaydan gelmiş pokemonlar olmakla beraber ortalarındaki çekirdeği uzaylılarla iletişim kurmak için kullandıkları söylenmiştir.

  2. GS Topu Gizemi

  GS Topu Gizemi
  Çizgi filmde en çok merak edilen konulardan birisiydi GS Topu. Sarı renkte olan ve üzerinde GS yazan bu poketopu açmanın bir yolu bulunamamıştır. Top ilk önce Prof. Ivy'de olup daha sonra Oak'ın eline geçmiş ve Prof. Oak daha sonra bu topu Ash ile birlikte Poketopu Uzmanı olan Kurt'a yollamıştır,bundan sonrası ise manga ve oyunlardan anlaşılarak bu topun zamanda yolculuk yapabilen pokemon olan Celebi'nin yakalanmasında kullanıldığı anlaşılmıştır.Ancak animede böyle birşey gösterilmemiştir.

  3. Shiny Pokemonlar

  Shiny Pokemonlar
  Çok nadirende olsa çizgifilmde de gözüken shiny pokemonlar yani renkleri diğerlerine göre farklı olan pokemonlar bulunmaktadır. Bunların zaman zaman oyunlara göre nadiren özellikleri değişebilsede esas olayları görüntülerinin zaman zaman tabiri caizse çok "cool" olabiliyor olmasıdır. Bunlara örnek vermek gerekirse altın renkli Magikarp , kırmızı Gyarados yada siyah renkli Charizard verilebilir.Ayrıca her nekadar animede ara sıra gözükselerde oyunlarda bunlara rastlama olasılığınız çok çok düşüktür.

  4. Yasaklı Bölümler

  Yasaklı Bölümler

  Yıllardır Dünya'nın birçok yerinde devam etmekte olan Pokemon'un aslında tahmin ettiğinizden çok daha fazla yasaklı bölümü vardır. Hadi canım bir çizgi filmin bir bölümü neden yasaklansınki dediğinizi duyar gibiyim. Bu yasaklı bölümlerin sebeplerinden bazıları şunlardır;

  18. Bölümün çok ilginç bir yasaklanma sebebi vardır. Bu sebep bölümde James'in (Roket Takımının Erkek üyesi) aşırı büyük göğüsleri olması ve bikini giymesidir. Bu bölüm Asya ülkeleri dışında nerdeyse tüm Dünya'da yasaklanmıştır. Daha sonraları bu sahnenin olduğu yaklaşık 40 saniyelik kısım bölümden çıkarılmıştır.

  19. Bölüm ise Amerika'da 11 Eylül saldırılarından sonra pokemonu yayınlayan Kids' WB bazı binalar yıkıldığından(özellikle Tentacruel'in gökdelenleri yıktığı sahne) ve otomatik silahların kullanımından dolayı bu bölümü yayınlamayı reddetmiştir.

  38. bölümün yasaklanma sebebi ise bölümde geçen bir sahnede Pikachu'nun elektrik saldırısıyla roketleri durdurmaya çalışması ve roketlerin patlamasıyla etrafın büyük mavi kırmızı ışıklarla kaplanması ve izleyenlerin çoğunun kısa süreli görme sorunları,başağrıları gibi sorunlarla karşılaşmasıdır. Hatta bazıları epilepsi ve kısa süreli bilinç kaybına bile uğramıştır. Bu olaydan sonra yaklaşık 680 civarı çocuğun epilepsi belirtisi göstermesi sonrası bu bölüm tüm dünyada yasaklanmış , yayınlanacak birkaç bölüm ertelenmiş hatta pokemonun devam edip etmemesi bile tartışılmıştır.

  Bunlar dışında daha çok fazla sayıda yasaklı bölüm bulunmaktadır. Türkiye'de ise 11 Eylül saldırılarından sonra Amerika'da yasaklanan iki bölüm ile beraber "Song of Jigglypuff" bölümü de, nedeni bilinmeyen biçimde, ülkemizde yasaklanan bölümlerden birisi olmuştur.

  5. Ash'in Babası

  Ash'in Babası
  Nerdeyse Pokemon fanları arasında en çok tartışılan konudur. Hiçbir filmde , hiçbir oyunda yada mangada bu olay açıklanmamış, Ash'in babasından pek bahsedilmemiştir. Bununla ilgili pek çok teori bulunmaktadır ki en ilginci Roket Takımı'nın patronu olan Giovanni'nin Ash'in babası olduğudur. Ancak bunun dışında da çok fazla teori bulunmaktadır. Bir teori Ash'in ilk bölümde TV'de izlediği pokemon ustasının babası olduğudur. Ash'in babasının Oak olduğunu söyleyenler bile mevcuttur.

  6. Jynx'in Çok Fazla Gösterilmemesi

  Jynx'in Çok Fazla Gösterilmemesi
  Jynx (Bülent Ersoy'u andıran pokemon :D ) animede özellikle de ilk sezonlarda çok çok az gösterilmiştir. Bunun en önemli sebebi ise ilk gösterildiğinde ten rengi siyah olan Jynx için özellikle Amerika'dan çok fazla ırkçılık tepkileri gelmiş olmasıdır. Her ne kadar daha sonra ten rengi mora dönüştürülmüş ve de bunu ırkçılık maksadıyla yapmadıklarını açıklamış olsalar da yine de tepki almamak için Jynx çok fazla gösterilmemiştir.

  7. James'in Gençliği

  James'in Gençliği
  Roket Takımı'nın erkek üyesi olan James'in hayat hikayesi aslında çok ilginçtir. James aslında çok zengin bir ailenin çocuğudur ve bolluk içinde yaşamaktadır. Ancak birgün ailesi onu Jessie'ye çok benzeyen bir kız ile evlenmeye zorlarlar. James ise resti çeker ve ailesiyle birlikte en yakın arkadaşı olan Growlithe'sini de arkasında bırakarak fakir ama onurlu ve bir okadar da mutlu bir hayatı seçer. (Her bölüm dayak yemek nasıl bir mutluluksa artık)

  8. Pokemonların Tanrısı

  Pokemonların Tanrısı
  Evet yanlış duymadınız, onlarında bir tanrısı var. Her nekadar biz Türkiye'de yayınlanan bölümlerde görememiş olsakta çok daha sonraları adına film bile çekilen "Arceus" isimli bir pokemon tanrısı mevcut. Pokemon mitolojisine göre Arceus tanrı pokemon ancak devamı tam net değil, yani kimine göre Arceus evreni ve birkaç pokemonu yaratıyor gerisine karışmıyor, kimine göreyse herşeyi yaratan o. Bazı fanboylar ise geri kalan pokemonları Mew'in yarattığına inanıyorlar.Ancak şöyle bir istisna varki oda Mewtwo'dur. Bilindiği gibi Mewtwo, insanların Mew'in genleriyle oynayarak yarattığı bir pokemondur yani aslında bir nevi Arceus zaten bütün pokemonları yarattı diyemeyiz.
  Kaynak: http://ofpof.com/merak/pokemon-ile-ilgili-8-ilginc-bilgi
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...