Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Aisaka Taiga
  Aisaka Taiga

  Çizgi Filmin Birbirinden İlginç İlk Yapıtları

  Sign in to follow this  

  İlk olarak çizgi filmin tanımıyla başlayalım. Çizgi film tanımı zaman içerisinde değişse de, modern kullanımı "gerçekçi olmayan veya yarı gerçek çizim veya karikatür" şeklindedir.

  İlk yapım; 1889 yılında, İngiliz Sanatçı Arthur Mellbourne Cooper'ın kibrit çöplerini hareket ettirerek yaptığı ve kamu spotu olan, ''Matches: An Appeal'' isimli çizgi filmdir.

  kO5Evm.jpg 

   8Yj81V.jpg

  Amerika'da ise çizgi film, 1906 yılında Vitagraph yapım şirketinin kurucu ortaklarından biri olan James Stuart Blackton'un ilk non-anime deneyimi olan ''Humerous Phases of Funny Faces'' isimli yapım ile başlamıştır. Aynı zamanda bu yapım, tek makaralı kısa film alanında önemli bir adımdır.

  lOAEEk.jpg

  Amerikalı gazeteci ve karikatürist Winsor Zenic McCay, 1905 yılında ''Little Nemo'' adlı tamamı anime olan ilk çizgi filmi yapmıştır.

  76jAAv.jpg

  McCay, 1918 yılında ''The Sinking of Lusitania'' isimli yapıtıyla tarihi bir olayın yeniden canlandırıldığı ilk anime filmi de yapmıştır. Bu film Cell animasyon tekniğiyle yapılan ilk filmdir.

  vj3ZZ6.jpg

  Randolph'un, ilk renkli çizgi film ve ilk rotoskop tekniğiyle yapılan çizgi film olan ''The Debut of Thomas the Cat'' isimli yapıt, insanlar üzerinde iyi bir etki bırakmıştır. Ayrıca bu filmde Charlie Chaplin'i görmekteyiz.

  LbjQQG.jpg

  Walt Disney'in ilk yaygın senkronize sesli çizgi filmi; 1928 yılında dünyaya tanıtılan, Mickey Mouse ''Steamboat Willie'' yapımıdır.

  4aN004.jpg

  Aynı zamanda Walt Disney, 1932 yılında ilk Technicolor( 3 şeritli renk) çizgi film olan ''Flowers and Trees'' in yapımcısıdır.

  kO5EGA.jpg

  Walt Disney, 1937 yılında ilk uzun metrajlı film olan ''Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler'' i bize vermiştir.

  D7j3B6.jpg

  Walt Disney, 1940 yılında çizgi film dünyasına yeni bir özellik getirdiği film olan ''Fantasia'' yı yayınlamıştır. Bu film stereo özellikli film müziğine sahiptir.

  EPj3r8.jpg

  1950'li yıllarda ise ilk 3-D teknik ile yapılan çizgi filmler bu tarihe eklenmiştir. Bu tekniğe örnek olarak Walt Disney'in ''Melody'' ve Donald Duck'lı ''Working for Peanuts'' filmlerini, Lantz'in Woody Woodpecker'lı ''The Hypnotic Hick'' ini ve Famous Studious'un ''The Ace of Space'' filmini verebiliriz.

  1JRNVp.jpg PljQnN.jpg 

  QVjQv3.png 

  5DjYLj.jpg

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...