Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Hayali Gerçeğe Çevirmek: Fanart

  Sign in to follow this  

  Sanat nedir? Bu sorunun cevabı evrimin kökenini açıklamak kadar zordur. Sanat aslında kişinin kendi hayallerini gerçekliğe yani dünyamıza yansıtmasıdır fikrimce. 
  Bu durumda animeler ve mangalar aslında başkalarının hayallerinin bizim gerçekliğimize yansımasıdır. Sanatın gerçekle buluştuğu nokta çizimdir. Çizmek ve çizimlerde yaşamak istediğimiz duyguyu yakalamak bulunmaz bir histir. Fakat bu anime ve manga tutkunlarına yetiyor mu? Ufak bir araştırma ile yetmediğini fark ettim. Ve çizerlerin daha üstünde çizimler yapan onlarca fanart çizerinin çizimleri ile karşılaştım. Bugün bu fanart konusu hakkında konuşalım o zaman .

    agzinizi-cizimleri-ile-acik-birakacak-10

  Çizim yapmak en sevdiğim şeydir diyemem ama amatör bir çizer olarak şunu söyleyebilirim, düşünmesi bir kaç saniye kağıda aktarması saatler sürer. Bu işten bir kâr gütmeden hayallerini kağıda aktaran fanart çizerlerine gelelim şimdi. Öyle ki bazı fanart çizimlerinin gerçek karakter tasarımlarından güzel olması ve bu işi mükemmel bir profesyonelliğe dökmüş çizerler olduğunu söyleyebilirim. 

  Peki bunu neden yapıyorlar?

  Kendi arzuların ve isteklerini karşılamak için olabilir. Bundan zevk aldığı için olabilir. Ama en temelinde hayalini kurduğu dünyadan bir parça yansıtmak için  yapıyorlar gibi... İnstagram ve benzeri uygulamalarda gördüğüm fan çizimlerinin ve altına düşülen yorumlardan edindiğim bu sonuçla yetinmedim ve daha da abartıp dünya çapında bu işin nasıl bir yerde olduğuna bakınca beklentimin üstünde bir sonuç aldım.

  Öyle ki fanart olan bir çizimin zamanla bir senaryo kazanıp çizgi roman serisine dönüştüğünü gördüm. Bu sadece birisi için geçerli değil. Birçok çizerin, yaratılmış karakteri yeniden yarattığını görüyoruz. 

  images?q=tbn:ANd9GcQhotwm9FEBTQuiDJ_as6D

  Yeniden yaratırken aslında o animeyi, mangayı ya da film ve diziyi izlerken hayal gücü ile artan isteklerini karşılamak istiyor. Biraz yetenek biraz hayal gücü ile bizleride beklenti içine sokan çizimler görmeye başlıyoruz.

  One-Punch-Man-one-punch-man-39103723-100

  Fanart neden bu kadar tutuluyor? 

  Bunun temelde cevabı, görmek istediklerimizi karşılayamayan çizerler ve mangakaların yerini alan fanart çizerlerinin beklentilerimizi karşılıyor olması. Karakterler arası kurulan bağlar sonucu görmek istenilen davranışların görme arzusu ve bunun yetenekli bir çizerin kaleminden görmek bizi fanartlara hayran hayran bakmaya itiyor. Eş olmasını istediği karakterler arasında gerek cinsel gerek duygusal bağ gösteren çizimler yapılması elbette ki fanların direkt dikkatini çekiyor. Bazen görmeyi tasarladığımız sahnelerin anime çizeri ve mangaka dan değilde fanart çizerinden gelmesi prestij artışına sebep oluyor. 
  Bu durumda fanart aslında izleyicinin ,okuyucunun beklentisinde olan sahnelerin canlanmasını ve gerçeğe aktarılmasına yardımcı olan en büyük araç konumuna geliyor. 

  bungou_stray_dogs_861788.jpg

  Şu ana kadar söz ettiğim fanart çizerlerinin güzel katkılarının yanı sıra kötü yanlarını da görüyoruz. Bazı fanlar ne kadar fanartları sevse de onlara bağlansada bunun aksine fanartların anime ve manganın zararına olduğu düşüncesinde olan var. Forum vb. yerlerde yapılan tartışmalarda fanartların karakterleri yanlış tanıttığını ve bunun sonucunda karakterlerin gerçek hikayelerinin kayıp gittiğini ve yeni hikayeler oluşturup kişilerin beklentilerini farklılaştırdığından yakınıyorlar. karakterler arası ilişkinin yanlış anlaşıldığını ve bunun "sinir bozucu" olduğunu konuşan yabancı forumlarda fanartların animenin konusu dışına çıkmaması gerektiğini savunuyorlar. 

  Ben buna karşıyım. Sebebi ise sanatın ve hayalgücünün sınırsızlığının olması. Yaratılmış bir karakteri herkesin aynı şekilde değerlendirmeye çabalaması insan doğasına aykırıdır. Bu durumda herkes aynı resimde aynı şeyi göremez. Her yaşanmışlık ve beklenti ve arzu ,farklı bir bakış açısı ve farklı bir hayal gücünün   oluşmasına sebep oluyor. Tıpkı bu yazıyı okurken takılacağımız ve takıldığımız noktalar gibi her anime ve mangada farklı bir noktayı yakalar ve onu dallandırıp budaklandırmak isteriz. buna yardımcı olan en  güzel şey ise fanartlardır.

  d5paorb-c84338c0-2deb-49a3-a969-3f38ead8  

  Eğer fanartlar da istenilen bulunamaz ise kişi kendi çizimlerini oluşturmaya başlıyor ve bu şekilde dallanıp budaklanıyor. Bu şekilde kişisi kendini yavaş yavaş geliştiriyor ve yeni fanart çizeri ortaya çıkıyor. Kendine kazancı olmayan olsa bile bir kaç kuruştan öteye gidemeyen bu mesleği arzu haline getiriyor. Tıpkı anime ve manga çevirmeni, redektörü, editörü, blogerı, vb. olmak gibi bu işte onun artık anime dünyasına bir katkı yapması ve onu genişletmeye başladığı anlamına gelir.  

  Y/N: kaynakça göstermek isterdim ancak kişisel konuşmaları yayınlamak hukuken suç olarak gösterileceği için bu seferlik sizi arama motorları ile baş başa bırakıyorum. 

  Okuduğunuz için çok teşekkürler....

   

  • Like 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...