Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Yetenekli Kalemlerin Buluşma Noktası: TRART

  Sign in to follow this  

  Bu gün sizlere oldukça sevimli ve hoşuma giden bir siteden söz edeceğim. Bir akşam öylesine manga sitelerinde dolanırken keşfettim. Bir manganın Türk yapımı olması başarılı çizimleri ve bu sitenin desteklerinden söz etmeleri... Açıp baktığımda sanırım uzun süre sitede kaldım. Amacımız reklam değil. 2015'den beri işlevsel olarak hizmet veren bu sitenin hakkında kurucu admininden biraz bilgiler alıp biraz kurcaladım. ve sizinde ziyaret etmenizi belki ilginizi çeken şeyler olursa bakmanızı tavsiye etmeye geldim. 

  Öncelikle amaçlarının ne olduğuna bakmak isterken şu ufak ve hoş mesaj ile karşılaştım.

  • "TRART, bir sanal sanat portalıdır. TRART, ülkemizde kurgusal sanatları geliştirmeyi hedefleyen, çizgi roman çizerliği ve yazarlığında yetenekli ve gayretli insanları bir araya getirme gayesi olan sanal bir kuruluştur. Bu forum sistemi, tamamen bu amaçlar üzerine inşaa edilmiş, gelişmiş bir sistemdir." 

  zVepzL.jpg

  İşin güzel yanı sürekli etkinlikleri var ve o kadar çok grup var ki illa ki bir tanesi içinde kendinizi bulabilirsiniz.  Ben kendi şehrimdeki çizerler ile iletişim kurmak için gruba hemen dahil oldum. çok kişi yok ama sade ve güzel. En güzel yanı ise çizimlerinizi değerlendiren yorum yapan, satın alan ya da çizim satın alabilecek olmanız.  Bulunan "Galeri" kategorisi içinde o kadar güzel çizimler var ki gerçekten çok etkilendim. siteyi anlatmaya çabalıyorum ama ben dört beş saat içinde dolaşıp durdum. Keşfedecek çok şey buldum. Bunları anlatmak yerine  çizime ilgi duyanlar ya da merak edenler için site linkini aşağıya ekleyeceğim. 

  ASsB4i.jpg

  bir çok alanda çizimlere rastlayabilirsiniz. sadece çizim değil hikaye ve senaryo yazarlığı üzerine de çalışıyorlar. beni en çok etkileyen şey ise  Türkiye'de manga çıkartmayı planlayan bir ekip oluşu. ne kadar tutar ne olur bilmeme ama bence bu farklı ve değişik bir deneyim olabilir. çizimleri de hafife alınacak çizimler değil.  Siteye uğrarsanız ona da göz atmayı unutmayın.  

  DNMCorta.png

  "MCW (manga-Comics-Webtoon) bir çizim projesidir. Temel olarak sizlere şöyle açıklayayım. MCW, üç ayrı çizim grubunun ortak senaryo üzerinden farklı tarz çizimlerle çizgi roman üretmeleri olayıdır. Bu üç grup, en yaygın çizgi roman türleri olan Manga çizim türü, Comic(Amerikan tarzı çizgi roman) çizim türü ve Webtoon çizim türleri ile çalışmalar yaparlar. Her grup çizerleri bu çizim tarzlarına uygun olarak seçilirler ve her grup toplam 5 çizerden oluşur. Kurgu yazarı karakter senaryolarını ve hikayeyi döküman halinde gruplara verir ve gruplar bu hikayeleri kendi çizim tarzları ile çizgi romana dönüştürürler. Hikayelerin hepsi farklı karakterleri ve olayları işlese de birbiri ile bağlantılıdır ve aynı kurgu dünyasında geçer. Okur, hem hikayeyi farklı kollardan takip eder hem de farklı çizim tazlarını görme fırsatı yakalar. Bu projeye TRART olarak geçtiğimiz yıllarda başladık. O zaman kurulan ekipler güzel çalışmalar çıkardılar ve eğlenceli işler ortaya çıktı ama farklı bazı sebeplerden dolayı maalesef projeyi rafa kaldırmak zorunda kaldık. Ancak bu projeyi tekrar canlandırmak, kaldığı yerden devam etmek istiyoruz. Bu projede bize katılmaya ne dersiniz?"  Mesela böyle bir projelerinin olduğunu belirtmek isterim. 

  TRArt sitesi hakkında Ahmet Arif SAFİR sitelerini şu şekilde bizlere anlattı.

  "
  TRART.org bir sanal sanat platformudur. Ancak sanat çok geniş çaplı bir terim olduğundan daha isabetli bir tanımlama yapmak gerekirse daha çok yoğunlaştığımız şey kurgusal çizim sanatları yani çizgi roman, manga veya webcomic gibi sanatların yazarlığı ve çizerliğidir. Asıl amacımız bu saydığımız sanatları ülkemizde icra edebilecek yetenekli ve gayretli insanları bir araya getirebilmek ve yerli kalemlerden çıkan eserler üretebilmelerine yardımcı olmaktır. Ülkemizde benzer işlevsellikte bir site yok ama bir örnek vermek gerekirse dünyada en benzer ve bilindik örneği deviantart olabilir.

  Çizmekle veya yazmakla ilgilenen kişiler için yaptıkları şeyleri paylaşabilecekleri bir platform yapmak istedik. Dünya da çok tutulan ve film-dizi sektörü gibi önemli sektörlere kaynak olan genel adı ile çizgi roman olan kurgusal çizim çalışmalarını rahatça paylaşabilecekleri ve başkaları ile etkileşime girebilecekleri bir site yapmak istedik. Ama uğraştıkça sadece bu tür çalışmalar üreten değil çizmekten yazmaktan ya da okumaktan hoşlanan herkesin güzel vakit geçirebileceği bir platform çıktı ortaya.

  Sitenin çok fazla özelliği var ve kurcalamak lazım ama kısaca bahsetmek isterim.

  -Bir çizgi roman , manga yada webcomic çalışması olan birinin çalışmasını yayımlayabileceği bölümümüz var burada bir çok çalışma yüklü ve hepsi yerli çizerler ve yazarlar tarafından yapılmış çalışmalar.
  -Üyelerin çizim çalışmalarını veya yazdıkları şeyleri paylaşabilecekleri bölümler mevcut.
  -Sürekli devam eden etkinliklere katılabilirler.
  -Üyeler çizim ile ilgili bilgi edinebilecekleri bir çok doküman bulabilirler veya kendileri bilgi paylaşımında bulunabilirler.
  -Sitede bir Ödül Puanı sistemi mevcut ve üyeler çalışma paylaştıkça, etkinliklere katıldıkça veya bilgilendirici içerikler yayımladıkça ödül puanı kazanırlar ve bu puanlarla hediye ürünler kazanabilirler.
  -Profesyonel çalışan üyelerimiz, Freelance bölümümüze portföy ekleyebilir ve gelen iş tekliflerini değerlendirebilirler.
  -Ayrıca her üyenin kendi profil bölümü mevcuttur ve yükledikleri tüm paylaşımları profillerinde mevcuttur kaybolmaz yada silinmez.
  -Site arkadaş olma, başka bir üyeyi takip etme, mesajlaşma, etiketleme, yorum yapma, anlık ileti gönderme gibi modern sosyal medya hesaplarındaki tüm özellikleri bünyesinde içerir.

  "

  Benim için Türkiye'de nadir gördüğüm bir site biçimi. bir çok site elinden geldiğince her şeyi içine toplamaya çabalar ve bunu daha çok kullanıcıdan öte kendi çıkarları için düzenler. Bu sitede öyle bir şey görmedim. aksine oldukça samimi bir site. Güncel çizim akımlarını takip edebilir, yarışmalara katılabilir, bir çizimi yorumlayabilir, çizimleriniz hakkında  yorum alabilirsiniz... 

  Göz atmak isteyenler için sitenin linki aşağıda... 

  https://trart.org/ "

  • Like 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...