Jump to content
 • Reklam

 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Bilgi Köşesi: Az Bilinen Gerçekler

  Sign in to follow this  

  Koopemik Kuramı:

  az4RPO.jpg

  Kopemik kuramı, Dünya’nın gerçekte nasıl olabileceğinin bir tasviri gibi ele alınmalıdır. Bu kuram, Dünya’nın gerçekten Güneş’in etrafında döndüğünü öne sürmez. Daha çok, bir gözlenebilir gezegen sisteminin diper sistemlerle bağlantısını kurmayı mümkün kılan tahmin cihazıdır. Eğer gözlenebilir sistem, Güneş merkezdeymiş gibi ele alınırsa tahminler kolaylaşır. 

  Öklid:

  EP7MEn.jpg

  Öklid, MÖ 323-285 yılları arasında İskenderiye’de yaşamıştır ve hala yaşamaktadır. Çünkü adı geometriyle özdeşleşmiştir. Öklid’in başına gelen, adı bir şeyin adıyla özdeşleşen herkesin başına gelmiştir. O şey tanınır, fakat kişinin kendisi unutulur. Jileti herkes bilir. Ama onu icat eden Gillette’i (Jilet’i) kimse bilmez. 

  Osmanlı Yardımı:

  D7Lqoz.jpg

  Osmanlı devleti, 1492’de İspanya’da Müslüman Beni Ahmer Devleti’nin yıkılmasından sonra Hristiyanlar tarafından katledilmekte olan Müslüman ve Yahudilerden 300 bin civarında insanı kurtarmıştır. Kurtarılan Araplar Kuzey Afrika sahillerine götürülürken, Yahudiler Osmanlı topraklarına getirilerek yerleştirilmiştir.  

  Osmanlı Sarığı:

  m2VZqV.jpg

  İstanbul’un kuşatması sırasında Ortodoks halk ve papazlar “ İstanbul’da Latin külahı yerine Türk sarığı görmeyi tercih ederiz” diyerek imparatorun Avrupa’dan yardım almak için Ortodoks Kilisesi’nin Katolik Kilisesi’yle birleşmesine karşı çıkmışlardır. 

  Barbaros Hayrettin Paşa:

  p67VvL.jpg

  Barbaros Hayrettin Paşa'nın asıl adı "Hızır Reis"dir. Hayrettin ismini ona Yavuz Sultan Selim vermiştir. "Barbaros" ismini sakalının renginin kızıl olmasından dolayı Avrupalıların verdiği söylenir. Bir başka rivayet ise Baba Oruç isminin bozulmuş halidir. (Oruç Reis; Barbaros Hayrettin paşanın abisidir.).

  Don-Volga kanalı:

  NZyJYP.jpg

  Osmanlı Devleti'nin 1569'da açmak için 100.000 civarında asker ve işçi ile işe koyulduğu ve üçte ikilik bölümünü bitirdiği DON-VOLGA Kanalı'nı Ruslar, ancak 383 yıl sonra (bütün modern teknolijiye rağmen ) 1952'de açabilmiştir.

  Mimar Sinan:

  Yg1R3z.jpg

  Yavuz döneminde Rumeli'den devşirme olduğu gibi Anadolu'dan da olmuştur. Bunlardan birisi de Kayserili Mimar Sinan'dır. Yavuz'la beraber Çaldıran Seferi'nde bulunan Mimar Sinan, Kahire'deki muhteşem abideleri, Arap tarzının geometrik güzelliklerini, firavun ehramlarını gezdi ve inceledi. Yavuz'u çok seven Mimar Sinan " Ben O'nun devşirmesiyim" diyor ve Yavuz'un ölümünden sonra şu beyiti yazıyordu; "Edp rıhlet, kodu bağı cihanı, Güllistanı cinan ola mekanı"

  Mimar Sinan mimaride yaptığı 356 tane eseri 98 yıllık ömrüne sığdırmıştır. Babürşahlar tarafından yaptırılan Taçmahal'i de Mimar Sinan'ın İstanbul'dan Hindistan'a giden yetiştirdiği ustalar yapmışlardır.

  Çamurlu Kaftan:

  kO2RZm.jpg

  Yükselme devrinin büyük alimlerinden Kemal Paşazade (İbni kemal) Mısır Seferi'nden Yavuz'la birlikte dönerken, altın ayağından sıçrayan çamur Yavuz'un kaftanını kirletmiş, buna çok üzülen İbni Kemal Padişah'tan özür dilemişti. Yavuz ise; "Alimlerin ayağından şıçrayan çamur bizim için şereftir, iftihar vesilesidir." Bu çamurlu kaftanı aynen bu şekilde saklayınız ve ölümümden sonra kabrimin başına koyunuz. Zira bu benim için af vesilesi olarak öbür alemde bana şahitlik edecektir."  der. Bugün Yavuz Sultan Selim Camii'nin bahçesindeki Yavuz'un türbesini ziyaret edenler, bu kaftanı Yavuz'un kabrinin üstünde görebilirler.

  Muhteşem Ordu:

  8YGomV.jpg

  Yavuz Sultan Selim, Mısır Seferi'ne giderken Gebze yakınlarında bağlık-bahçelik bir arazide mola verir ve bütün askerlerin heybetlerini aratır. Ancak, hiçbir askerin heybesinde meyve cinsinden herhangi bir şeye rastlamaz. Buna çok sevinen Sultan Selim Duygularını şöyle dile getirir: " Allah'ım sana sonsuz şükürler olsun!.. Bana haram yemeyen bir ordu lütfettin! Eğer askerim içinde tek bir kişi dahi, sahibinden izinsiz bir meyve koparıp yeseydi ve ben bunu haber alsaydım, Mısır Seferi'nden vazgeçerdim!.."

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.


 • Reklam

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...