Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Yeni Salgın; Eğlence ve Sapkınlık Arasında İnce Çizgi

  Sign in to follow this  

  Sert bir başlıkla giriş yapmış oldum. Ancak bir süredir takıldığım ve sürekli olarak ağzımı açık bırakan bir konuya değinmek istedim. Günümüzde anime ve manganın daha kolay biçimi olan Novel -roman- kavramının daha kolay yapılabilir ve Çin'de etkisinin artıp uluslararası bir boyuta ulaştığından söz etmiştik. Bu novel ve web romancılık akımının Türkiye sınırları içinde de yankılandığını söylemek gerekir. Ancak ne kadar eğlence sınırlarından çıkmış ve sapkınlık noktasına geldiği tartışmaya oldukça açık olduğu kanısındayım. Yazı tamamen kendi gözlemlerim ve eleştirilerimden oluşacağı için kaynak veremeyeceğim size. 

  Öncelikle bazı kavramları ortaya koymak gerekiyor diye düşünüyorum. Manga ve anime kavramlarının içinde kategori olarak karşımıza hemen hemen her yerde çıkan ''yaoi'' ve  ''yuri'' kavramları. Çünkü konumuz bu iki bülten üzerinde işliyor olacak. Özellikle genç kızların bayıldığı ve benim kanaatimce bir salgın haline gelmiş ''yaoi'' kavramlarına açıklık getirelim. Yuri kısaca iki kadının arasında duygusal ve romantik bir ilişkinin işlendiği anime, manga ve novel olarak karşımız açıkar. Yaoi ise iki erkek arasında duygusal ve romantik ilişkinin ve kurgunun işlendiği katagoridir. 
  Şunu belirtmek isterim bir LGBT aktivisti ve destekçisi olarak asla absürt ve korkunç baktığım bir konu değildir yaoi ve yuri.  Gerçi benim karşıma daha çok ''Shounen ai'' kategorileri çıktığını söylemem gerekir. Cinselliğin olmadığı sadece duygusal bağların işlendiği konular... 

  ___chibi_yaoi_and_yuri_couples_keychain_

  Şimdi gelelim benim yeni salgın olarak nitelendirdiğim noktaya. Olay, var olan anime ve mangaların çok dışına taşmış durum ve bu Türkiye de -tanılık ettiğim için bana öyle geliyor olabilir ve cinsel baskının şiddetli olmasıda buna ek olarak gösterilebilir- şiddetli ve sancılı geçmekte. Değinmek istediğim nokta eğlencenin artık sınırları dışından çıkarılıp bir tür ''fanservis'' haline getirilmesi ve bununla yetinilmeden ''zevk objesi/metası'' biçimine sokulması. Pornografik metinlerin ve görsellerin belli yaş sınırının altına gösterilmesini asla doğru bulmaz iken henüz cinsel kimliğini bulamamış çocukların-ulusal yaş sınırının yani +18'in altında olan her birey erişkin ve yetişkin kategorisine erişimi yasaktır- bu tür medyatik servisler ile bulandırılıp kendi kimliklerinden uzaklaştırılıyor olması benim sapkınlık olarak adlandıracağım kısım olacak. 

  081920ff7c5652fb000c7455fb8cffad-d3j12zj

  Kimlik oturmasının en tehlikeli olduğu zaman 5 ile 15 yaş arası bir süreç olduğunu göz önüne alıyoruz. Bu süreç içerisinde kişiliği ve kimliğinin oturması ve keşfetmesi için bireylerin her şeyi deneyimlemesi gerektiğinden yanayım. Ancak bu süreç içinde bireye bir şeyler yanlış aşılanır ise olabilecekleri araştırdığım ve deneyimlediğim süreçle size anlatacağım. 

  Öncelikle ''genç kızların'' bayıldığı ''bromence'' ve ''yaoi'' ayrıca ''shounen ai''den söz edelim. Ve genç erkeklerin bayıldığı bir noktada ''hentai'' ve ''yuri'' biçimlerinden. Günümüz internet ve uzay çağı içinde her şeye erişim artık yasaklar olmadan kolayca yapılabiliyor. Bu süreç içinde tanıdıkları dünya tamamen birilerinin yorumu içinde geliyor. Maalesef ki, içinde olduğum bu anime ve manga dünyasının pekte iyi etkileri olmadığı kanısına bu olaylara tanık oldukça karar verdim. Hepsi kötü demiyorum ama özellikle fansubların bazı konularda dikkatli davranması gerektiği kanısındayım.  Sebebi ise kolay ulaşılabilir kategoriler... Hentai, yaoi ve yuri... Bu kategoriler yaş kısıtlamalı ve kilitli olması gereken noktalarda iken rahatlıkla on yaşında bir çocuğun girip mangasını okuduğu ve animesini izlediği durumda.  Bunun tehlikeli olan kısmı cinsellik değil. Cinselliği yanlış tanımlaması. Şiddet ve tecavüzün de işlendiği bu kategorilerde sarsıcı şekilde cinsel kimliğin bozulduğunu düşünüyorum. Bir erkeğin bir erkeği veya bir kadının bir kadını sevmesini görmesinin sorun olduğunu düşünmüyorum. Fakat bir tarafın tecavüze uğradıktan sonra tecavüzcüsüne aşık olmasını görüp bunu romantik bağlarla kafasına oturması büyük bir sıkıntı yaratıyor. Ya da kendi cinsel kimliğini arayışını sürdürmeyi bırakıp evet ben bunu okurken zevk aldım ben buyum diyerek hayatını belli kotalar ve kısıtlamalar içinde yaşamasını doğru bulmuyorum. Ama en çok beni şaşkınlığa uğratan bunların ötesinde bir nokta. Eğlence ve çizgilerin dünyasının gerçek sanılacak kadar ona göre yaşamak... 

  hqdefault.jpg

  Bu işi gerçekliğe çevirmek aslında biraz fanservislere birazda etkilenmiş kişilerin Wattpad ve benzeri sitelerde konuları daha açık ve cinsel birliktelikleri daha şiddetli betimleyerek yazması ve çizmesi... Sorun fanservislerin hararetli şekilde beyinleri bulandırma değil. İşin korkunç yanı bunları yazanların henüz 11-13 yaş arasında ''kız çocuğu'' olarak halk ağzında nitelendirilen yaşta ki bireyler olması. Gelenekçi, katı görüşlü ve aykırıklara korku ve dehşetle bakan bir insan değilim.  Fakat kan dondurucu gelen bir kaç şey ile karşılaşınca dehşete kapılmamak elde değildi. 
  Ufak bir anımı anlatayım. Adını vermeyeceğim ama bir çok kişinin girip novel yazdığı bir fansubların çevirileirni yayınladığı bir site daha doğrusu platformda bir kaç defa gezinirken bir türkçe novel etiketi altında bir roman gözüme ilişti. Yazarı Türk, fikir bir Türk tarafından geliştirilmiş gibi... Birinci bölümü okudum ve dramın ve kan dehşetin dibini gördüm. Bir erkek çocuğuna yapılan tecavüz ve daha sonrasında çocuğun ona tecavüz eden kişilere aşık olması. Cinsel istismarın aşka dönüşmesi. Rastlanılabilir bir hikaye gerçek hayatta. buraya kadar normaldi. Fakat yazar notunu gördüğümde kanım çekildi. Yaoi kategorisi izlemek ve okumaktan zevk alan ve bunun hayal dünyasında kalmasının ötesine çıkmasını isteyen bir kız ''kız çocuğunun '' bu romanı yazdığını öğrendim. Henüz 11-13 yaşları arasında. Ve bu durumu sorduğumda bana psikopat olduğunu bu tür ilişkilerden zevk duyduğunu anlattı. Daha sonrasında yorumunu silmiş olması var olan kanıtımı elimden alıyor. Site yönetimine sorunu belittim ve onun gibi bir çok romana rast geldim. yaşları on beşe erişmeyen kız çocuklarının eş cinselliği yanlış anladığı yetmezmiş gibi bunu sadece ''cinsel ilişki'' olarak görüp şiddetin cinselliği var ettiğine inanması beni bu kategorinin yanlış olduğuna yeterince ikna etti. 

  yaoi-1.jpg

  Web Romancılığın çok kaliteli eserler ortaya koyduğunu söylemiştim Çin Web Romancılığını konuşurken. Ancak birde bu noktası var. Karanlık ve tehlikeli olan noktası. Henüz yetişkin bir birey olmamış genç kız ve oğlanların izlediklerinden etkilenerek bilinçlerinde bir bulandırma oluştuğu. Ki gözlemlerim kız çocuklarının bu türden fazlası ile etkilendiği ve erkek çocuklarının daha çok onlar ile aynı yaşta iken savaş ve macera tarzı anime ve mangaları tercih ettiği. Erişkin erkeklerin ise -Japonya'da fazlası ile görülüyor- hentai tarzını benimsemesi ve onu bir yaşam tarzına çevirip zevk aracına dönüştürülüp sermayeleştirilmesi görülüyor. Bir eğlence aracı sermaye biçimine ve servisler aracılığı ile daha fazla pazar payı artması için abartılırsa o kadar amacının dışına taşıyor. Bugün Türkiye'nin sosyal medya ağlarında gördüğüm bu yuri ve daha çok yaoi tarzının yanlış yaşta bireylerin izlenmesine sunulmasının bir noktada suçlusuda bu işi sermaye biçimine getirmiş  fanservisler. Herhangi bir yaş kotası koymamış olması  ya da koyulsa bile rahatça aşılabilir olmasıdır. 

  Üstüne daha fazla konuşulacak bir konu. Toparlamaya çabaladım. Ne kadar uluslararası fanservislerin yayınlarından kaçınılmasa ve bunun ana kaynağına ket vurularak bilinçlerin yanlış öğretilerden kaçınılması sağlayasamakta -ki bu sebepten bir çok ileride erişkin olacak birey eşcinselliği sadece kurgulanmış yaoi ve mangalardan öğrendi ve tanımladı- çeviri ve fansub gruplarının bu duruma müdahale etmesi gerekiyor. Çevirilerini yaptıkları sitede sıkı bir yaş denetimi olmalı. Ensestin normal gösterildiği ve tecavüzün zevk almak olarak işlendiği yapılardan uzak durmaları gerekiyor. Peki duruyorlar mı? Hayır. Bir çok fansubun çevirdikleri mangalar ve animeler ile platformlarda yayınlanan kız çocuklarının yazdığı kısa romanları karşılaştırdığımda benzerlik korkunçtu. Çocuklar görür duyar ve öğrenir. Daha sonra ise bunu uygular. Fansublar sadece okunması ve bundan sermaye elde edilmesi için yaptıkları çeviriler ile nasıl bir salgına sebep olduklarını biliyorlar mı? Sanmıyorum.

  Bir not eklemek isterim. Bu konu benim için her zaman tartışmaya açık olacaktır. Bireysel görüşler değişir ve deneyimler görüşleri şekillendirir. Ancak net olan bir şey var ise on bir yaşında bir çocuğun bir erkeğe bir erkeğin tecavüz ettiğini her detayı ile okuyup gördüğü bir yapım eğlence sektörü içinde değil kar amacı güden ''sapkın'' sermaye içinde yer almalıdır. Arada bulunan ince çizgi geçildiğinde tehlikesini görmek için uzaklara bakmaya gerek yok. Bir Türkçe yaoi romanı bulun ve okuyun. Yazılanlar karşısında henüz okula servisle giden bir çocuğun bunları nereden öğrendiğini bulmak için bir yaoi mangası okuyun ya da animesi izleyin...

  • Like 2
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...