Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  8 Milyon İlahlı İnanç: Şintoizm

  Sign in to follow this  

   

  Japonya'nın yerli inancı olarak bilinen Şintoizm'i biraz sizlere tanıtmak istiyorum. Mö. VII yy'dan bu yana  varlığını sürdüren Şintozim inancı Japonya'nın yerli ve yüz yıllardır geleneklerini korudukları bir inanç olarak hala devam etmektedir. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Amerika Birleşik Devletleri'nin isteği sonucu resmi din olmaktan çıkarılmasına rağmen İmparatorluk ve halk tarafından terk edilmeyen bir inanç olarak devam etmektedir. 

  7.jpg

   

  Şintoizm inancı hala nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor. Tapınak ve mabetler sık sık ziyaret ediliyor ve genç kuşaklar aileleriyle gittikleri kutlama ve törenlerin yanı sıra arkadaşları ve yakın çevresi ile yılbaşı gibi özel gün ilan edilen tarihlerde hala tapınakları ziyaret etmeye devam ediyor.

  Japonca ''Kami-nomiçi'' olarak geçen inancın anlamı ''Tanrıların yolu'' demektir. İnançta aşağı yukarı 80 milyon kadar tanrı ve tanrıça bulunmaktadır. Erkek ilahlara ''izogani'' denirken, kadın ilahlara ''izonami'' denilmektedir. İlahların çok olmasının nedeni ise inancın ''Animizm'' temelli oluşudur. Yani, her nesne ve varlığın bir ruhu olduğu ya da bir ruh tarafından yönetildiğine inanılmasıdır. 


  amaterasu-by-aya-kato-2.jpg
  (Güneşin Tanrısı Amererasu)
   
  Tanrıların ve ölülerin yaşayanlara ihtiyaçları olduğu bu inançta; ''hatırlanmak'' ve ''dua etmek'' ayrıca ''ikramda bulunmak'' oldukça önemlidir. Kutsanmak ve temiz olmak ise yaşayanlar için önemli bir unsurdur. Temizliğe verilen önem o kadar  dikkat çeker ki bütün doğa kutsal ve bütün topraklar kutsal olduğu  için her yeri temiz tutmak gerektiğini düşünür Şintoistler. Eğer buna dikkat edilmez ise orada bulunan ruhlara ve tanrılara saygısızlık yapıldığı için lanetleneceklerinden söz ederler. Belli bir merkezli bir inanç olmadığı için güneşin aydınlattığı her yerin ruhlarla dolduğunu ve kutsal olduğunu savunur. Ruhların doğada var olan varlıklar olduğunu düşündükleri için ''Doğa en kutsal olandır'' kavramının etrafında şekillenmeye başlar.
   
  Webp.net-compress-image.jpg 
   
  Her tanrı kendince bir görevden sorumlu ve farklı meslek gruplarına sahiptir. Tanrı ve ruh kelimesinin karşılığı ''kami'' olduğu için ölen her bedenin ruhu bir noktadan sonra kademe atlayarak güçlü bir ruha dönüşebilir ve ''kami'' statüsüne varabileceğine dair bir inanç içindedir şintoistler. Bu noktada ''kami'' olmak bir kahramanlık ya da ruhani güçle alakalıdır. 
  Bir çok inançta ki gibi mitosları ve mitolojisi bulunan inancın yazılı net bir kaynağı yoktur. ancak daha sonlarada yazdırılmış olan iki metin vardır. Bunlardan birisi ''kojiki'' olarak geçer. Mitosların ve kült olmuş yaratılış mitosları bu metinde yer almaktadır. 
  Üç büyük dinin kitabından farklı bir şekilde insanlara yaşam standartlarını çizmekten kaçınılan bu metinlerde, kahramanlar, mitoslar, tanrıların yaratılışı ve insanın yaratılışı yer alıyor. 
   
  s-5a40ae0fb8e4561ff1f1f72aa7477d740a578c
  (Budizm: Dharma Çarkı ''yasanın çarkı'')
   
  Japonya'nın geleneksel ve milli inancı Şintoizm olsada bir çok inanç bulunuyor bünyesinde. Bunların kimi bin kişilik bir tebaaya sahiptir. Budizm ise Şintoizm kadar güçlü bir inanç olarak karşımıza çıkar Japonya da. 
  ''Biz Şintoist olarak doğar, Budist olarak ölürüz'' cümlesi ile iki dinin barışık bri şekilde ilerlediğini görüyoruz. Aralarında güçlü bir iş bölümü bile vardır. Doğum ve evlilik gibi kutsanma törenlerini Şinto rahipler yaparken, ölü ve cenaze kutsamalarını Budist rahipler yapmaktadır. 
  Şintoizme Japonya'da şu an inan sayısı 119 milyon olarak biliniyor. 
   
  Her eylem için bir tanrının yer aldığı ama geleneksel olarak birbirinin aynısı ibadetler bulunduran, özgür bir inancın temelde tek bir kuralı var; ''Doğaya saygılı ol!''
  Varoluşun kaynağını korumaya yönelik bu inanç bir çok inançtaki mitoslar ile benzer yapıya sahip. Ancak yüzlerce yıl bozulmayan bir gelenekle kendini korumaya ve inananlar tarafından korunmaya devam ediyor.  
   
   
   
  Kaynakça: ''Şinto-Kamilerin Yolu'' Sokyo Ono'nun Kitabı ... 
   
   
   
   

   

   

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...