Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • tenar
  tenar

  Harajuku: Modanın Başkaldırısı

   

  Saçma ve uyuşmayan kıyafetler absürt takılar, mantıksız amblemler, alakasız renkler...

   

  Bugün pek çoğumuzun yabancı olduğu bir konuya değineceğim. Ve dürüst olmak gerekirse bu konu hakkında kapsamlı bir araştırma yapmadan önce- daha önce duymuş olsam da- eksiklerim vardı. Üstüne öğrendiğim bilgiler beni hem şaşırttı hem de-ilginç ama-mutlu etti. Sizleri daha fazla sıkmadan konuya geçmek istiyorum.

   

  İlk olarak modaya hakimseniz ya da takip ediyorsanız daha önce bir yerlerde duymuş olabilirsiniz harajuku akımını. Harajuku bir moda akımını temsil etmeden çok daha önce sadece Tokyo'da bir bölgeyi temsil ediyordu. Ancak bu bölge sıradan bir bölge değildi elbette bu akımın doğması için adeta taşıyıcılık yapıyordu. Belirli zamanlarda gençlerin toplanıp sokak performansı sergileyip eğlendikleri bir mekandı ,bir caddeydi Harajuku. Daha sonraları gençlerin, sokak sanatçılarının toplandıkları bu yer 80'lerden sonra insanların tarzlarını sergiledikleri bir yer haline geldi.

   

  harajuku_by_pajunen_d6ipbt4-fullview.jpg

   

   Harajuku modası kişinin giyinirken tamamen özgün olmasına dayanıyor. Diğer bir deyişle çılgın, özgür ve hatta anarşist bir tutum sergileniyor.Kat kat giysiler, punk tarzı kıyafetler, rengarenk kumaşlar, abartılı takılar, pastel ve neon tonlar, mottolu tişörtler, sevimli-gotik harmanlanmış kıyafet ve aksesuarlarla örülü bu akım Japon gençlerinin büyük bir çoğunluğunu ele geçirmiş durumda. Üstüne son zamanlarda da dünyaya yayılmakta bu akım...

   

  7dd17fa14c64574e04d0b63beba65a27807cad59

  (sevimli-gotik tarza bir örnek)

   

  Şimdi gelelim bu eşsiz modanın(!) arkasında gizlediği mesajlara. Bu akımın sokaktan ve kısmen anarşiden doğduğuna değinmiştim. Ve şöyle bir baktığımızda sokaktan ve anarşiden doğan bir akımın tam olarak modaya bağlı yahut modadan kaynaklı olduğunu düşünmek doğru olmaz. Zaten bu anlayışa sahip olanların düşünüş tarzı da tam olarak böyle. Yani Harajuku tarzı aslında taban tabana modaya zıt bir şey. Saçma ve uyuşmayan kıyafetler absürt takılar, mantıksız amblemler, alakasız renkler... Modanın zorlama estetikçi anlayışına, tek düze insan yaratmasına, belirli kalıplar yaratıp bunları bize dayatmasına, özendirmesine karşı dimdik ayakta duran bir akım Harajuku.

  Daha doğrusu öyleydi..

  Ancak en özgürlükçü düşüncelerden bile kazanç sağlamayı kendine görev bilmiş  kâr ortakları bu moda akımını da yavaşça yerle bir ediyor. Özgün ve farklı Harajuku tarzı giysileri reklamını yaparak piyasaya sürüyor. Bizlere de maalesef ki oldukça geç tanıştığımız bu akımın çöküşünü izlemek düşüyor.

  Harajuku adına birkaç örnek:

   

  harajuku-japan-japanese-street-fashion-c

   

  3f2a96d9cdd5de9d4a7210cab1ffc16c.jpg

   

  image_9.jpg

   

  1*odmmyOMkZZGd_ujA9zgtCg.jpeg

   

  image_2.jpg

   

  Eğer bu konu ilginizi çektiyse detaylar için:

  https://seyler.eksisozluk.com/baslarda-asagilanmasina-ragmen-sonrasinda-devrim-yaratan-giyim-stili-harajuku-style

  http://tokyofashion.com/

   

  ESEN KALIN.
 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...