Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Japon Kültürünün Önemli Bir Simgesi: Sakura Ağaçları

  Sign in to follow this  

  Bir hayalim var… Eğer bir gün olur da Japonya’ya bir seyahat gerçekleştirebilirsem, Sakura ağaçlarının eşsiz görüntüsüne canlı olarak tanık olmayı çok isterim. Bilen bilir, Sakura ağaçları denildiği zaman akla direkt Japonya gelir. Japonlar Sakura ağaçlarına büyük önem atfetmiş olup onlar için derin anlamlar taşımaktadır. Öyle ki ‘Sakura ‘Japonya’da çok yaygın kullanılan bir kadın ismidir.

  Q5dxha.jpg

  Sakura, ‘kiraz çiçeği’ anlamına gelip, meyve vermeyen bir tür kiraz ağacı çiçeğidir. Her yıl mart ayının sonu ile nisan ayının ilk haftası açan Sakura çiçekleri pek çok rengi ve çeşidi barındırıyor. Fakat en güzel halindeyken, solmadan çok çabuk dökülmesiyle ölümü çağrıştırmaktadır. Bu çağrışım Japon edebiyatına da yansımıştır. Yine Japon kültürünün önemli parçasından olan Samuraylar için de sakuralar önemli bir yere sahip. Sakura ağaçları samurayla herhangi bir savaş esnasında her an ölebileceğini düşündürürmüş.

  AKZN2k.jpg

  Sakuralar sadece 10 günlük bir süre içinde varlıklarını sürdürürler. Bu sebeple bu zaman aralığı Japonlar için büyük önem arz etmektedir. Aynı zamanda Sakuraların açtığı zaman dilimi Japonya’nın en çok turist çektiği dönemlerden biridir. Bu sebeple bu dönemde çeşitli festivaller de yapılır. Bu festivallerden biri olan ‘Sakura Zensen’ hayata yeni bir başlangıç yapmayı temsil eden bir festivaldir.

  ncuiou.jpg

  Daha öncede belirttiğim gibi sakura ağaçları Japonlar için çok büyük bir öneme sahiptir. Öyle ki sakura tohumlarının yurtdışına çıkartılıp satılması dahi yasaktır. Fakat Japon hükümeti diğer ülkelere dostluklarını göstermek amacıyla sakura tohumları gönderiyor. Ve tabi ki bu ülkelere Türkiye de dahil.

  Japon Sakura Vakfı, 1890'da Japonya'ya ulaşan ve dönmek üzereyken çıkan tayfunda batan Ertuğrul Fırkateyni'nde şehit olan Türk denizcilerin anısına 2005 yılında, İstanbul'da dikilmek üzere 527 sakura fidanı yollamıştır.

  Hayata dair bu denli hüzünlü ve bir o kadar da derin manalar taşıyan sakura çiçekleri sunduğu saf ve naif duruşuyla, içerdiği yüklü anlamlarla, kim bilir belki bir gün sizin hayatınızda da farklı bir anlam taşıyabilir.

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...