Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Gurenİchinose
  Gurenİchinose

  Japon Mitolojisinin Değişik Tanrıları

  Sign in to follow this  
   
  Japon Mitolojisi diğer mitolojilere göre pek bilinmesede aslında bence en değişik tanrı ve tanrıçalara sahiptir. Aslında “Japon Mitolojisi” demek iki sebeple yanlıştır. Birinci sebep japonların çok fazla mitolojilerinin olması, ikinci sebep ise Japonların tutarlı tek bir mitolojisinin olmamasıdır. 
   
  Japon mitolojisine göre birbiriyle hem kardeş hem de birbirleriyle evli olan Gök (İzanagi) ve Yeryüzü (İzanami)  kaostan ayrıştıktan sonra gökyüzünün yüzen köprüsünden, tanrısal mücevherler süslü bir mızrakla (Ama-no-Nuboko) okyanusu karıştırarak, kara parçalarını yaratırlar. Sonra Japon adalarını oluştururlar ardından diğer tabiat tanrılarını doğururlar. Japon Mitolojisinde 8 milyon ilah vardır. Gök gürlemesi, yağmur yağması, şimşek çakması gibi doğa olayları dışında her mesleğinde ayrı bir ilahı vardır.
   
  Gök (İzanagi)ve Yeryüzü (İzanami) il önce Hiruko’yu doğururlar ama çocuk sakat olduğu için ondan iğrenir ve bir teknenin içine koyup onu terk ederler. Hiroku sabah güneşi tanrısı olup çocukların sağlığının koruyucu Tanrısıdır. Yeni çocuklar doğurmaya devam ederler. Kagutsuchi (Ateş Tanrısı) doğar. İzanagi’nin sol gözünden Amaterasu (Güneş Tanrıçası) , sol gözünden ise Tsukiyomi (Ay Tanrısı) burnundan ise Susanowa (Fırtına Tanrısı) doğar.
   
  nQMQM1.jpg
   
   
  Güneş Tanrıçası Ameterasu Japon Mitolojisinde önemli bir yer kaplar. İzanagi (Gök), Amaretasu’ya inci bir kolye hediye etmiş ve ona Kami’lerin (tanrı) oturduğu Takamagahara’nın sorumluluğunu vermiştir. Fırtına tanrısı Susanowa’nın yönetimi altına girmiştir. Susanowa kız kardeşi Amaterasu’nun sarayında doğru olmayan hareketlerde bulunduğu için cennetten kovulmuştur. Daha sonra Susanowa’nın oğlu Okuni-Nushi bütün ülkenin Tanrısı olur. Amaterasu’nun torunu Ninigi ile ülkeyi paylaşmaya karar verirler. Dinsel işlerde Okuni-Nushi, siyasal işlerden ise Ninigi sorumlu olur.
  Ukemoçi no Kami yiyecek tanrısıdır. Yiyecek, içecek ve barınak Tanrısı olan Tayuke okami ile birlikte anılır. Sukunahikona dünyayı kurtarmak ve hastalıklarla vahşi hayvanlara karşı korunma çarelerini bulmak için Okuni-Nushi’ye yardım eden Cüce tanrıdır. Ame-no-uzume şafak ve eğlencenin Tanrıçasıdır. İnari pirinç üretiminin koruyucu Tanrısıdır.
   
  WqkqYq.jpg
   
  Yedi Şans Tanrıları (Shichi Fukujin) Japon Mitolojisinde önemli bir yer kaplar. Ebisu balıkçıların ve tüccarların koruyucudur. Daikoku zenginlik ve çifçilerin Tanrısıdır. Bişamon savaş tanrısı olup zenginlik ve servetin dağıtıcısıdır.. Fukurokuju akıl, şans ve uzun ömrü sembolize eden bir Şinto Tanrısıdır ve karga ve kaplumbağanın eşlik ettiği uzun alınlı bir varlık olarak anlatılır. Benten edebiyat, müzik, zenginlik ve dişilik Tanrıçasıdır. Hotei çocukların eşlik ettiği, neşe saçan mutlu bir Tanrıdır. Jurojin uzun yaşam ve mutluluk tanrısıdır.
   
  Her yıl Tanrılar kutsal İzumo tapınağında bir araya gelip toplantı yaparlar ve orada insanların aşkla ilgili alın yazısı belirlenir. Tanrılar hangi insanın hangisini sevmesi gerektiğine inanırlar. Uba (yağmur hemşire, yaşlı kadın) çam ağacının ruhudur ve onun kocası yani Jo (sevgi) evlilik ve aşkı sembolize eder.
   
   
   
   
   
   
   
   
  • Like 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...