Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Gurenİchinose
  Gurenİchinose

  Japonya'nın Geleneksel Giysisi "Kimono" Nedir?

  Sign in to follow this  
  Manga ve animelerde sıkça gördüğümüz kimononun geçmişini tek merak edenin ben olmadığını düşünüyorum. O değişik desenleri ve parlak renkleriyle bildiğimiz kimonolar ne? Kimler ne zaman ve nerede giyerler? Çeşitleri var mıdır? İşte bu bütün soruları sizin için cevaplamaya çalışacağım. 
   
  ZX7VNZ.jpg
   
   
  Japonlar 19. yüzyılın yarısından beri başlayan bir batılaşma çabaları halkın giydikleri şeylere de yansımıştır ama Japonların geleneklerini yaşatmalarına bu durum engel olmamıştır. 5.yy’dan itibaren Japonya ile Çin arasında başlayan kültürel ilişkiler sayesinde ortaya kimono çıkmıştır. Modern kimono Japonya’nın Heain döneminde (794-1192) şuanki halini almaya başlamıştır. Şu an kullanılan kimonolar, Japonya’yı ziyarette gelen turistlerin ilgisini çekmektedir ve ziyaretçiler kısa süreliğine olsa bile kimonoyu giyme fırsatı bulabiliyorlardır. Kimono kelimesi “kiru” yani “giyilen eşya” ve “mono” yani “şey” kelimelerinden türemiştir. Günlük hayatta pek kullanılmasada özel günlerde yani evlillik, yeni yıl kutlamalarında, bayramlarda ya da mezuniyet gibi özel anlarda sıkça kullanılır. 

   

  Erkeklerin giydikleri geniş paçalı pantolonlara “hakama” denir bol ceketlerine ise “haori” denir. Düğünlerde gelinler “Shiromuku” adlı özel yapım gelinlikler giyerler. Bu gelinlikler daha kalın ve beyazdır. Genç kızlar daha farklı kimonolar giyinir bu kimono çeşidinin ismi “Furisode” normal kimonolardan daha farklı olarak çok daha renkli ve kolları diğer kimonolardan uzundur. “Obi” yani kemer ile bağlanır.Ayakkabılar giyilmeden önce “tabi” adı verilen pamuktan çoraplar giyilir bu çorabın normal çoraplardan farkı başparmak ile diğer parmakların arasında bir oyuk bulunur bunun nedeni ise sandaletlerin daha kolay giyilmesini sağlamaktır. Ayakkabı yerine “geta” adı verilen yüksek topuklu nal ayakkabılar veya “zori” yani deriden yapılan sandaletler giyinilir. 

  nQLgP0.jpg
   
   

  Normal olarak kimonolar zaman içerisinde çeşitlilik göstermiştir. Kimonoların resmi mi yoksa gündelik mi olduğunu çoğunlukla kumaşın cinsi, deseni ile renkleri belirler. Resmiyet dereceleri “kamonun” yani aile arması ile de belirlenir. İpek en fazla tercih edilen kumaş türlerinden biridir ama pamuk gündelik kimonolarda da tercih edilir. Günümüzde artık gündelik kimonolar polyester ile de yapılmaktadır.

  Bence çok değişik olan ama güzel olan bir özellik ise kimonoların asla israf olmamasıdır. Örneğin kimono eskise bile çocuklar içim kimono, hiyoku ya da haori yapılıyor. Daha küçük parçalardan ise çanta, örtü veya çay seremonisinde kullanılan peçeteler yapılır. 

  Kimono hem erkeklerin hem de kadınların kendo gibi sporlarda giysileri olarak kullanır. Çoğunlukla karıştırılan “Yukata” daha basit, yazları festivallere gitmek için kullanılan ve çoğunlukla pamuktan yapılan bir giysidir. Kimonoya ne kadar benzetilse bile daha farklıdır. Çoğu yabancı ülkelerde kimono adıyla satılan giysiler çoğunlukla yukatadır. Günümüzde genç kızların ve erkeklerin yaz şenliklerindeki giysileri olmaya devam etmektedir.

   

  • Like 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...