Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Olur da Gidersen, Japonya...

  Sign in to follow this  

  2020 senesi Covid-19 sebebiyle genel olarak evlere kapandığımız ve hayalini kurduğumuz yerlere seyahat edemediğimiz bir sene oldu. Dünya genelinde büyük can kayıplarına sebep olan bu pandemik süreç dilerim en kısa zaman içerisinde biter. Hal böyle olup evlerde kalınca herkes, yeni bir dil öğrenmekten enstrüman çalmaya, ekmek yapmaktan, vücut geliştirmek gibi çeşitli hobilere soyundu. Fakat yine de seyahat özgürlüğüne sahip olmak büyük bir nimet galiba.

  Ben de bu sene hiçbir yere seyahat edemeyince, deli gibi gezmek istediğim yerlerle ile ilgili  blog yazılarını okumak ve oraları gezmeyi başarabilmiş olan insanların çektikleri fotoğraflara bakarak vakit geçirdim. E gezmiş kadar olmadım tabii ama olsun… 

  TntCFr.jpg

   

  Aslında genel manasıyla gezmeyi istediğim çok fazla yer ve ülke var fakat Asya ülkeleri listemde başı çekiyor. Oldukça fazla doğa harikalarına ve gerek dini gerek felsefik inançların izini taşıyan mekân ve objelere sahip olan Japonya ise birinci sırada yer alıyor. Fakat Japonya oldukça pahalı bir ülke ve ‘E hadi bu hafta da Japonya’ya gitsek ya!’ denilince gidilmiyor maalesef. 

  Bu sebeple benim gibi ‘Ben o parayı biriktirip giderim arkadaş!’ diye düşünenler için kendi çapımda mutlaka gidilmesi gerektiğini düşündüğüm 7 farklı mekânı sizlerle paylaşmak istedim. Olur da o çok istediğiniz Japonya turunu gerçekleştirirseniz buralara uğramadan geçmemelisiniz! 

  Sevgili hayalperest arkadaşlar biliyorum ve inanıyorum ki gezmeyi istediğimiz yerleri elbet bir gün gezeceğiz fakat sanırım bir süre daha bu şekilde idare etmemiz gerekiyor, umudunuzu sakın kaybetmeyin… 

   1. Itsukushima Tapınağı ve Yüzen Kapısı

  ywpEzF.jpg

  Hiroşima Körfezi’ndeki Itsukuşima adasında yer alan tapınak ve yüzen kapısı Torii, Dünya mirası listesinde yer almakta. Sular yükseldiği zaman su altında kalan Torii kapısı, suyun içinden çıkıyormuş izlenimini verdiği için oldukça mistik ve ilginç bir görüntü oluşturuyor. Torii kapısının geçmişi 12. Yüz yıla kadar uzanmakla birlikte tapınağa gelen hacılar için önemli bir simge. Bence de Itsukuşima Tapınağı mistik yapısı ve görüntüsüyle canlı canlı görülmesi gereken yapıların başında gelmekte.

  2. Sagano Bambu Ormanı

  zsyvFp.jpg

  Eğer sosyal medyanızın genel olarak seyahat kısmında takılıyorsanız Sagano Bambu Ormanı ya da herhangi bir bambu ormanı fotoğrafı mutlaka keşfetinizde karşınıza çıkmıştır. Çünkü ben Sagano Bambu Ormanı’nı bu şekilde keşfettim. Önce fotoğrafla bir iki dakika kadar bakıştık ve sonrasında hakkında daha fazla şey okumak istedim. 

  Sagano Bambu Ormanı Japonya’nın Kyoto şehrinde yer almakta. Oldukça fazla ziyaretçi kitlesine sahip olan orman 500 metrelik bir yürüyüş parkuruna sahiptir. Orada yürümek kim bilir ne kadar keyif verici bir aktivite olurdu. Bambular sık ve kalın olduğu için çok fazla güneş ışığını geçirmezler hal böyleyken çekilen fotoğraflarda da oldukça mistik bir hava sezilmekte. 

  3. Fushimi Inari Tapınağı

  nVrLkr.jpg

  Aslında Fushimi Inari Tapınağı’nı listeme ekleme tarihim epey eski. Bir Geyşa’nın Anıları adlı filmi izlerken birbiri ardına sıralanmış kapıların adeta bir tünel görüntüsü oluşturduğu bu yol ve tapınak oldukça ilgimi çekmişti. 

  Inari yani pirinç Tanrısı için yapılmış olan tapınak Japonya’nın eski başkenti olan Kyoto’da yer almakta. Zaten hangi mekana el atsam Kyoto’da çıktı. Ayrıca tapınağa girişlerde herhangi bir ücret alınmamakta. İşte gezmek için yeterli bir sebep daha! 

  4. Japon Ashikaga Parkı

  gsLFWj.jpg

  Mor salkımlar bir yerden tanıdık geldi öyle değil mi? Kimetsu No Yaiba izleyenler çoktan durumu çaktı bile! (Kimetsu yazım için tık tık..) 

  İşte tüm bu güzelliği içinde barındıran yer Ashikaga botanik bahçesi ve parkı. Ashikaga parkı içinde bulundurduğu türlü çiçek ve ağaç türleriyle Japonya’da oldukça fazla ziyaret edilen yerlerden biri.  Kendi içerisinde sekiz bölüme sahip parkın içerisindeki bitkilerin çiçek açma dönemleri birbirinden farklı. Özellikle mor salkımların oluşturduğu uzun ve büyüleyici tüneli görmek için giden turistlerin Nisan- Mayıs aylarını tercih etmesi gerekiyor. Büyüleyici tabiatıyla doğa severlerin kesinlikle gitmesi gereken yerlerden biri olan Ashikaga parkını sizde notlarınıza kaydetmeyi sakın unutmayın!

  5. Himeji Kalesi

  e7Xykw.jpg

  Kale Honshu adasının güneyinde bulunan Himeji şehrinde bulunmakta. Bilindiği üzere 2. Dünya savaşı esnasında Japonya’ya atılan atom bombası sebebiyle çoğu yer hasar görmüştü. Himejima kalesini burada ayıran en önemli özelliği ise sapasağlam ayakta kalıp orijinalliğini bozmamış olması. Bu sebeple de Unesco Dünya Mirasları listesinde yerini almıştır. 

  Japonya’nın en büyük kalelerinden biri olan Himeji Kalesi birçok film ve dizi çekimine ev sahipliği yapmış. Bunlardan biri de Tom Cruise’nin oynadığı ‘The Last Samurai’ filmi. Heybetli ve tarih kokan görüntüsüyle bence Himeji Kalesi de Japonya’nın görülmesi gereken değerlerinden biri.

  6. Stüdyo Ghibli Müzesi

  k3vvIF.jpg

  E bir Hayao Miyazaki hayranı olarak Japonya’ya gidersem ziyaret etmeden dönmek istediğim yerlerden biri de tabi ki Studio Ghibli Müzesi. Bu müze 2001 yılında Japonya’nın Mikata kentinde tanıtım amacıyla kurulmuş olup açılmasıyla birlikte oldukça ilgi çekmiştir. 

  İzleyen bilir Studio Ghibli’nin hiçbir yapımı izleyeni hayal kırıklığına uğratmaz, uğratmadığı gibi barındırdığı sonsuz hayal gücü ve fantastik evrenleriyle zihinlerimizin yeni ufuklara yelken açmasına vesile olur. En azından neredeyse tüm yapımlarını izleyen bendeniz öyle olduğunu düşünüyorum.  (Ghibli yazım için tık tık...)

  Müze Covid-19 salgını sebebiyle ziyarete kapanınca stüdyo bir karar alarak Youtube’da yaklaşık 1 dakikalık sanal bir tur videosu yayınladı. Komşum Totoro’dan Kiki’ye , Ruhların Kaçışından, Howl’un Yürüyen Şatosu’na kadar kült denilebilecek yapımları da görebileceğiniz müze bizzat Hayao Miyazaki tarafından tasarlanıp dekore edilmiş. Karar size kalmış artık siz ister yerinde ister sanal ortamda bu harika yeri ziyaret edin.

  7. Anime ve Manga Dünyası'nın Merkezi: Akihabara

  2xw1Zi.jpg

  Gezi önerilerimde şu anlık son maddemde yer alan Akihabara, sanırım anime izlemekten ve manga okumaktan büyük zevk alan kişiler için önemli durakların başında gelmekte. Tokyo’da yer alan Akihabara aslında sadece anime-manga alanında değil teknolojik aletlerin de temin edildiği oldukça popüler bir yer.

  Her şeyin anime dünyasının bir parça gibi olan Akihabarada gezerken lütfen kendinizi kaptırıp cüzdanınızın boşalmasına izin vermeyin…

   

  Şu ana kadar araştırıp notlarını aldığım, fotoğraflarını kaydedip arşivlediğim, ‘Yok abi, ben bir gün buraya kesin gideceğim.’ Dediğim yerleri sizinle paylaşmaya çalıştım. Gidip görmediğim için verdiğim bilgiler oldukça yüzeysel ve sadece öneri mahiyetindedir. Umarım yine de keyifle okur ve seyahat listenize bu yerleri de eklersiniz…

   

  • Doki 2
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...