Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Şans Sizinle Olsun...

  Sign in to follow this  

  Muhtemelen senenin son yazısıyla karşınızdayım ve bugün bahsetmek istediğim senenin son konusu ise şans… Sanırım bir insanın kendinde en çok olmasını istediği şeylerden biridir şans. Açık olmak gerekirse ben de şansın getirdiklerine ve bizden götürdüklerine inanan insanlardan biriyimdir. İnsanlar gözle görülemeyen şeyleri somutlaştırmayı severler, aslında bunu bir ihtiyaç olarak görürler. Bu yüzden de kendi şansımı somutlaştırdığım sonrasında da çantadan çantaya sürüklediğim bir şans broşum vardır. Tabi böyle şeylere bel bağlamak doğru değil fakat insanlar üzerinde oluşturduğu psikolojik rahatlamayı es geçmek de olmaz.

  Kişisel sebeplerin yanı sıra çoğu dinsel ve kültürel inanışta da, şans getirdiğine inanılan bazı nesneler ve somut ögeler vardır. Benim bugün bahsetmek istediğim “şanslı” figürler ise Japon kültüründen geliyor. Bildiğiniz üzere Japonya’da Budizm, Şintoizm gibi dinler var ve bu dinlerde de şans getirdiğine inanılan tılsımlar, heykeller vb şeyler mevcut. Hadi gelin bunlardan birkaç tanesine hep beraber göz atalım.

  1. Maneki Neko

  DT3VV1.jpg

  Ülkemizde "Şans kedisi" olarak bilinen "Maneki neko" aslında Japonca'da  "çağıran kedi" anlamına gelmekte. Aşağı yukarı hareket eden patisiyle kedimizin çağırdığı şey ise şans, bolluk ve bereket. Bolluk ve bereket çağırdığına inanıldığı için de ticaretle uğraşan ya da esnaflık yapan kişiler maneki nekoyu çok seviyor öyle ki kasalarının yanında mutlaka bulundurmayı tercih ediyorlar. Maneki nekoların kalkık patisinin bir anlamı olduğu gibi farklı renklerdeki nekolar da farklı anlamlara sahip.

  Beyaz: Pozitif ve saflık

  Siyah: Kötülüğe karşı koruma

  Altın: Zenginlik ve refah (sanırım bu renk bir tane edinmeliyim)

  Yeşil: Eğitim ve sağlık

  Mavi: Zeka, bilgelik ve başarı alanında şans getirdiğine inanılıyor.

  Maneki neko'nun şans getirip getirmediği meçhul olmakla beraber zamanla Japon kültüründen tüm dünyaya yayılmıştır.

  2. Omamori Şans Tılsımları

  EIfbAM.jpg

  Şintoizm ve Budizm dinini bir parçası olan Omamori tılsımları türbelerden ve tapınaklardan alınabilen genel olarak koruyucu gücü olduğuna inanılan tılsımlardır. İnanışlara göre de içini açıp bakmak kişiye kötü şans getirir. Yukarıda koyduğum resimde gördüğünüz gibi kesecik şeklinde taşınabilir ve keseciğin içinde dualar yazılıdır. Aslına bakılırsa ben bunu bizim muskalara oldukça benzettiğimi söyleyebilirim.  Para, sevgi, iyi şans, mutluluk gibi farklı çeşitleri olmakla beraber kişi ihtiyacı olan tılsımı istediği gibi taşıyabilir.

  3. Daruma Bebekleri

  1Qlb5A.jpg

  Daruma bebekleri yine Budizm dininin geleneğini ve kültürünü yansıtıyor.  Japonların yeni yıl kültürü olan bu Daruma bebekleri tapınaklarda veya diğer yerlerde farklı boyutlar halinde satılıyor. Fakat ilk alındığında Daruma bebeğinin iki gözü de boş bir halde oluyor. Satın aldıktan sonra bir gözünü boyuyorsunuz ve gerçekleşmesini istediğiniz dileğinizi dileyip evinizin bir yerine bebeğinizi koyuyorsunuz. Dileğiniz gerçekleşirse de Daruma'nın diğer gözünü boyuyorsunuz ve sonrasında bebeği yakıyorsunuz. Dileğiniz gerçekleşmezse de... Neyse bu seçeneği şimdilik düşünmeyelim.

  4. Şans Çikolatası Kit Kat

  uhmYAt.png

  Şans sembolleriyle ilgili yazıyı ingilizce bir kaynaktan okuduğum için ilk okuduğumda acaba yanlış mı anladım diye düşünmüştüm fakat Japonların Kit Kat açılımını da okuyunca mantıklı ve bir yandan da sevimli geldi. Aslında bu olay Korece'de var ve benim de çok hoşuma gider. Korece'de elma kelimesi (사과) ve özür dilemek (사과하다) anlamına gelen kelimelerin yazılışı aynıdır. Ve kalbini kırıp onarmanız gereken bir kişiye elma uzatmak özür dilemeniz anlamına da geliyor. Tabi siz ağzınızla da bir tur söyleyin yine de.

  Heh buradan geleceğim şey ise Kit Kat çikolatasının anlamı. 'Kitto Katsu !' yani 'Kesinlikle Kazan!' anlamı yüklenen bu çikolata genelde öğrencilere sınavları sırasında şans ve başarı getirmesi amacıyla veriliyormuş.

   

  2020'ye ait son yazımı bitirmeden önce dilerim ki  yeni yılda maneki nekolara ya da şans tılsımlarına ihtiyacınız olmadan şans hep sizinle beraber olur. Ama şunu da asla unutmayın ki şans kendisini yalnızca hazırlanmış olanlara gösterir. Mutlu, huzurlu ve sağlıklı bir yıl geçirmeniz dileğiyle...

  Bu arada yazımı  yazarken  keyifle dinlediğim bir şarkıyı da sizinle paylaşmak isterim, iyi dinlemeler.     

   

  • Like 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...