Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • tenar
  tenar

  Söz Dinlemeyen Çocuk: Teknoloji

   

  Kendi yarattığınız bir şeye hükmedemediğiniz zaman oldu mu hiç? Ya da sahibi olduğunuz ve yakından tanıdığınız bir şeye söz dinletemediğiniz ?

  İşte bugün dünyanın büyük sorunlarından biri olan teknoloji bağımlılığı hakkında konuşacağız. Yakın döneme kadar hayatımıza bu kadar müdahil değilken bu kavram yaklaşık 20 yıllık bir süreçte yaşamımıza iyice yakınlaşmış, gerek iş hayatı gerek sosyal hayattaki verimi düşürmüş, insanlar birbirleriyle olan bağları zayıflatmış hatta kişinin kendi iç dünyasıyla olan bağını bile zayıflatmış ve deyim yerindeyse iliklerimize kadar işlemiştir. Aslında işletilmiştir hatta çok daha doğru bir ifadeyle işledik. Kendi ellerimizle inşa edip bir anda kontrolümüzden çıkan bir virüs halini aldı teknoloji. Gerçi insan henüz kendi egemenliği altındaki somut ve belirli gelişme düzeyine sahip varlıklara bile tam olarak hükmedemezken büyüyüp dağılma, globalleşme düzeyi belirsiz olan soyut bir olguya hükmetmesi düşünülemezdi.

   

  Peki bu ehil varlık nasıl oldu da şu an kontrol edilemez dev bir güç haline geldi?

   

  Düzeltiyorum bizler nasıl yarattığımızın kölesi haline geldik?

   

  Bunun en büyük nedenlerinden birisinin internet olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunun altında yatan sebepleri de çeşitlendirebiliriz nitekim: sosyal medya ve online oyunlar da başını çekmekte listenin. Durum bu olunca yeni neslin internet üzerinden etkileşimi artmakta, kitleler halinde teknolojiye bağımlılık çoğalmaktadır. Küreselleşmenin de en büyük kaynağıdır internet. İnsanları benzer yapan en belirgin şeydir de aynı zamanda. 

   

  phone japanese high school ile ilgili görsel sonucu

   

   

  Hızla gelişen ve küreselleşen teknolojinin son yıllarda bağımlılığının görüldüğü ülkelerin başında ABD, Güney Kore ve Japonya geliyor. Ancak aralarında en ilginci Japonya... Nedeni aslında bizlere yıllarca Japonya'nın Türkiye ile karşılaştırıldığı, teknolojinin kölesi değil efendisi olarak gösterildiği şu tür görselleri hatırlıyorsunuzdur:

   

  taşiyomi ile ilgili görsel sonucu

   

  Ancak aslında durumun birçok ülkedeki gibi yukarıdaki görselden daha çok şu görsele yakın olduğunu,

   

   İlgili resim

   

  Ülkenin hikikomori ve otakularla alakalı birçok politikası olduğunu öğrendiğinde daha ilginç geliyor Japonya'nın bu hali. Hele de Türkiye ile karşılaştırıldığında bu bağımlılık oranının çok daha yüksek olduğunu öğrendiğinizde. Daha ilginci ise diğer ülkelerdeki bağımlılığın genel sebebi internet ve teknolojinin doğru kullanılmaması iken, Japonya'da bu bağımlılık yerini daha bilinçli ve seçici bir çoğunluğa bırakmıştır yani genel anlamıyla hikikomori ve otakular.

   

  48459.jpg

   

  Eğitim bakanlığı ve sağlık bakanlığının büyük bütçeler ayırdığı, çeşitli yaptırımlarla güçlendirdiği politikalar uyguladı ve uygulamaya da devam ediyor. Örneğin maddi bir bağımlılıkmış gibi konuyu ciddiyetle ele alıyor ve bununla alakalı kamu tesisleri açıyor gerekli gördüğü takdirde internet orucuna bile sokabiliyor. Yöntemin ne kadar etkili olduğu tartışılsa da bakanlıklar bu tür uygulamaların ceza değil "teşvik" olduğunu savunuyorlar. Bağımlılık lise ve orta okul çağlarındakilerde daha fazla olduğu için yürütülmesi düşünülen bir diğer politika da zaman sınırlaması koymak. 18 yaş altı çocuklar için hafta içi 60 dk hafta sonları ve resmi tatillerde ise 90 dk ile sınırlandırmak.

   

  Nihayetinde uygulamalar genel anlamıyla çok da başarılı olamamaktadır. Zaten teknoloji çağındayız ve gelişen nesil bu gelişmelere açık, internete yabancı olmayan bir nesil. Hatta Japonya'da olay çok daha farklı; bilerek ve isteyerek bağımlı hale geliyor insanlar. Yapılan yanlış burada kanımca. Japon toplumu etkileşime kapalı bir toplum bunu zaten biliyoruz bireyler aileleriyle de belirli ilişki düzeyinde oldukları için sosyalleşme ihtiyacını farklı yollardan elde etmeye çalışıyorlar. Bildikleri, hakim oldukları ve çok daha rahat oldukları aşina yollardan. 

   

  Teknolojiye karşı savaş açmak değil onunla uyum içerisinde kontrol edilebilirlik düzeyinde yaşamak yapmamız gereken.

  Kaynakça:    https://www.japantimes.co.jp/

                      https://www.nippon.com/en/

   

  Esen kalın.

   

  anime goodbye gif ile ilgili görsel sonucu

   

  • Like 2 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...