Jump to content
 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Stüdyo Ghibli'nin Kurucu Ortağı Isao Takahata 82 Yaşında Ölüyor.

  Grave of the Fireflies gibi birçok animasyon filminin direktörü ve Stüdyo Ghibli'nin kurucu ortağı olan Isao Takahata, çeşitli Japon haber kaynaklarına göre 4 Nisan 2018 tarihinde 82 yaşında iken Tokyo hastanesinde öldü.  

   
   Yapımcı, direktör ve animasyoncu olan Takahata'nın şeçkin kariyeri, 1959'da Toei Animation'a asistan olarak katıldığında başladı. Orada, daha sonra Toshio Suzuki ile birlikte Studio Ghibli'yi bulan  ve bir  animasyon efsanesi olan dostu Hayao Miyazaki ile tanıştı.


   Stüdyo Ghibli'nin birçok ünlü animesi, Takahata'nın yapımcı, direktör veya yazar olarak hünerlerinden yararlandı. 1984'deki Nausicaa of the Valley of the Wind ve 1986'nın Castle  in the Sky'ını ürettikten sonra Takahata, muhteşem ve kahredici II. Dünya Savaşı draması olan Grave of the Fireflies ile uluslararası övgüye ulaştı. 
  1991 ve 2013 arasında, Takahata Only Yesterday, Pom Poko, My Neighbors the Yamadas ve Academy Award için aday gösterilmiş ve ikinci olmuş olan The Tale of Princess Kaguya gibi filmleri yönetmiştir. O 2016 yılına kadar çalışmalarını sürdürmüştür. 


  Söylentilere bakılırsa, Takahata'nın sağlığı kalp durumundan dolayı geçen sene kötüleşmeye başlamıştı.

  Kaynak: www.kotaku.com

  • Beğen 1
 • Yorumlar

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

Bizi Takip Edin.

×