Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • tenar
  tenar

  Yeni Yılınız Kutlu Olsun!

   

  Yeni yıl dünyanın birçok ülkesinde farklı şekillerde coşkuyla kutlanır. Çoğu ülke yılbaşını inançları doğrultusunda ve hatta çoğunlukla da yozlaşmış bir şekilde kutlar. Ancak Uzak Doğu her şeyde olduğu gibi bu önemli günde de genel inançlarının yanına bir miktar mistisizm ekler. Bulunduğu coğrafyada mistisizm ile öne çıkan ülke de pek tabii Japonya'dır. İşte biz de bugün -hazır yeni yıl da oldukça yaklaşmışken- Japonya'nın (geleneksel) yılbaşını nasıl kutladığını inceleyeceğiz.

   

  Bildiğiniz gibi festivaller Japon kültüründe büyük bir yere sahip. Havai fişekleriyle, yemekleriyle, kıyafetleriyle, geçitleriyle oldukça renkli olan Japon festivallerinin en gösterişlisini yeni yılı karşılamak için yapıyorlar Japonlar. Festivalin adı "Shogatsu" anlamıysa Ocak ayı. Ancak bu festival 31 aralık gecesi başlayıp genellikle Ocak ayının ya ilk 3 günü ya da ilk haftası kutlanıyor. Ve bu zamanlarda iş yerleri ve okullar tatil edilir. Japonlar için bu tatillerin önemi de büyüktür. Aileyle birlikte olup en güzel dileklerle yeni yıla hazırlanmak mutluluk kaynağıdır.

   

  christmas, levi, and armin image

   

  Kutlamalar ilk olarak 31 Aralık gece yarısında Budist tapınaklarının 108 defa çan çalmasıyla başlar. Anlamıysa Budizme göre 108 dünyevi zevk vardır ve çanlar 108 kere çalındığında bunların uzaklaştırıldığına inanılır. Ardından Tokyo'da bulunanlar büyük imparatorluk sarayına giderler. 1 Ocak sabahının şafağında Japon imparatoru halk için dua eder.

   

  japonya imparatorluk sarayı ile ilgili görsel sonucu"

   

  Japon halkı geleneksel kıyafetleriyle (kimono) tapınaklara gider, yeni yıl için iyi dileklerde bulunurlar ve sağlık-mutluluk için dua ederler.

   

  anime temple ile ilgili görsel sonucu"

   

  Tüm aile bir arada toplanır, oyunlar oynar ve hediyeleşerek birlikte güzel vakit geçirirler. Çocuklara küçük keselerde para dağıtılır.

   

  japanese christmas family ile ilgili görsel sonucu"

   

  Ve yılbaşı için yemek tabi ki çok önemlidir. Çin yeni yılında olduğu gibi özel yemekler hazırlanır. Farklı olarak Japonlar yılbaşı süresince yedikleri yemeklere çeşitli anlamlar yüklerler. Açılış olarak yılbaşı akşamı sağlıklı bir yıl için gece yarısı soba (karabuğdaydan yapılan bir noodle) yerler. Yaklaşık 3 gün boyunca anlamları farklı olan geleneksel yemekler yerler. Zoni çorbası yılbaşının olmazsa olmazlarındandır. Keza osechi-ryori (çeşitli konserveler) de. Kagami mochi  gelecek yılları temsil eder. Toso (baharatlı bir içecek) huzur ve mutluluğu, çipura hayırı, ringa balığı da refahı temsil etmektedir.

   

  8328922997_809ac6fe9a_o.jpg

   

  5311921094_4ac8748e02_z.jpg

   

   2 Ocak'ta normalde kapalı olan Japon İmparatorluk Sarayı'da o güne mahsus ziyaretçilere açılır. Tüm bunlara ek olarak geleneksel kutlamaların yanın da tüm dünya da yapılan kutlamalar da yapılmaktadır.

   

  Yılbaşı için henüz erken olsa da şimdiden Anisekai ekibi olarak mutlu bir yıl diliyor ve birlikte nice yıllara diyoruz.

   

  anime christmas gif ile ilgili görsel sonucu"

   

  Kaynakça:

  https://www.tsunagujapan.com/8-kinds-of-food-served-during-the-japanese-new-year/

  https://www.thoughtco.com/shogatsu-japanese-new-year-2028020

   

  Esen Kalın.

   

  • Like 2 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...