Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Buhran İçinde Tükenmiş Bir Hayat: Osamu Dazai

  Sign in to follow this  

  Bungou Stray Dogs izleyenler Osamu Dazai ismini iyi bilir. Animedeki Dazai oldukça eğlenceli, tatlı-sert, intihar etmek için bin bir yol arayan ama bir yandan da canım yansın istemeyen tuhaf bir tipti. Bungou Stray Dogs animesinde yer alan güzel bir ayrıntıdan bahsetmek isterim. Animede yer alan karakter isimlerinin çoğu Japon edebiyatında yer alan önemli yazar isimleriyle aynıdır. Aynı zamanda Japon edebiyatı haricinde Edgar Allan Poe ve Dostoyevski gibi ünlü yazar isimleri de yer almaktadır. Sizin izleniminiz nasıl oldu bilmiyorum fakat ben ilk fark ettiğim zaman oldukça hoş bir detay olarak düşünmüştüm.

  F0zGDG.jpg

   

  DxnRzd.png   

  Japon edebiyatında Yukio Mişima ve Haruki Murakami’nin diline ve eserleri ele alış biçimine oldukça hayranımdır. Bu sebeple animede bahsi geçen yazarları da araştırmak istedim ve karşıma Osamu Dazai’nin animede ki karakterden oldukça farklı, buhran ve bunalım içinde geçen hayatı çıktı. Kitaplarıyla ve üzücü hayatıyla Japon edebiyatında önemli bir yere sahip olan Osamu Dazai’nin hayatına gelin şöyle bir göz atalım.

  BsBP4P.jpg

  Gerçek ismi Şuuiçi Tsusima yazar aristokrat kesimde yer alan ailenin 12 çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. İçinde bulunduğu statüyle kişiliği uyuşmadığı için genel olarak ailesinde saygı ve kabul gören biri olmadı. Aile geleneği olan siyasetçiliği tercih etmeyip yazarlık mesleğini tercih ettiği için ailesi Dazai’ye karşı cephe aldı. Sonrasında komünist bir partiye üye olması sebebiyle ailesi tarafından reddedildi. Edebi hayatında Ryunosuke Akutagawa’ yı örnek alan Dazai, Akutagawa’nın 35 yaşında intihar ederek ölmesiyle çok üzüldü ve derinden etkilendi. Bu dönemde bir geyşa ile evlenmesi sebebiyle ailesi tarafında bir kez daha reddedildi.

  Köklü bir geçmişe ve nüfuza sahip olan ailesinde ayrık otu olarak tanımlanan Dazai, buhran ve bunalım içinde geçmiş 39 yıllık hayatının büyük bölümünde esrarkeş, veremli, asabi, kavgacı ve alkolik biri olarak 5 kez intihar etmeye kalkıştı. Animede de aynı şekilde Dazai’nin sürekli bir intihar girişimi içinde olduğunu hatırlayacaksınızdır. Animede ki tiplemesiyle pek ciddiye alamasak da gerçek hayatta bir insanın 5 defa intihar girişiminde bulunması oldukça ürkütücü ve üzücü bir olay. Bununla birlikte kitaplarında da sıklıkla ölüm ve intihar düşüncesine yer veren Japon yazar yalnızlık hissini de işlemeyi de ihmal etmemiştir.

  Büyük bunalım ve içsel buhranlar içinde geçirdiği hayatına birçok kez son vermeye çalışan Osamu Dazai 5. Denemesinde başarılı olur ve yazarının cesedi 39. doğum günü olan 19 Haziran’da bulunur. Dazai üzerinde çalıştığı son kitap olan "Hoşçakal" ı bitiremeden ölmüştür. Son kitabının finalini dünyaya hoşçakal diyerek bitiren yazarın Japon toplumu üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Yazar'ın ölmeden bıraktığı intihar notunda yazan "Doğduğum için beni affedin." sözü Japon kültürünü oldukça etkilemiş ve günümüze kadar gelmiştir.

   

  • Like 2
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...