Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Çin Romanlarında Yeni Akım: Web Romancılık

  Sign in to follow this  

  İnsan hayal gücü sınır tanımaz bir noktaya ulaşmaya başladı. Fantastik kurgu hayranı birisi olarak son zamanlarda (bir kaç aydır) Çin Roman/Novel akımına kendimi kaptırdım. Yeni yeni Türkiye'nin tanıştığı bu tarz belki üç senedir çok sevilen bir türe dönüştü batı dünyasında. Manga ve anime yapımlarının ne kadar pahalı ve zor olduğu göz önüne alınarak bu web roman tarzı ile fantastik evrenleri yaratıp okuyucunun hayal gücüne bırakan biçimi daha yaygın hale getirdi.

  chinese-ebooks.jpg

  Web Romancılık yeni bir akım değildi. Bir çok forum, site kurularak kağıt üstünde okuma terk edilmeye başlanmıştı. Öyle ki herkesin yazar olabileceği ve hayal dünyalarını, düşüncelerini yansıtmak için paraya ihtiyaç duymayacağı bir evren oluşmaya başlamıştı. ''Wattpad'' gibi büyük kitlelere ulaşılabilecek e-book sistemleri gelişmeye başlamış ve artık insanlar kendi eserlerini yayınlar hale gelmişti. Öyle hızlı bir yükselişe geçmişti ki ''internet roman yazarlığı'' karman çorman bir hale gelmeye başlamış ve binlerce hatta milyonlarca roman etrafı doldurmaya başlamıştı. Genç Kız Edebiyatından, Bilimkurguya kadar her tarzda milyonlarca roman türüyordu. İnsanlar artık ''kalite'' denilen unsuru arar olmuş ve yavaş yavaş yıldızı parlayan yazarlar dışında bir çok kişinin profili unutulmaya başlanmıştı. 

  2006-2007 yılları arasında kurulan bir Çin Web romancılık sitesi (https://www.qidian.com/) ise dikkat çeker bir konuma gelmeye başlamıştı. ''Epic'' tarzdan ''romantizme'' kadar bir çok internet romancılığı servisi sunmaya başlamıştı. Daha çok kahramanlık ve ölümsüzlük gibi eserlerin kendini göstermesi ile aranan farklı lezzet bulunmuş gibiydi. Manga ve animelerde aranan ölümsüz kahraman motifini işleyen romanlar bu tarzın sevenleri tarafından ilgi ile takip edilmeye başladı.

   

  1916734-1-a
  (''qidian'' sitesinden...)

   

  Sadece  bu tarz değil romantizm tarzını, güncel yaşam tarzını taşıyan ve okuyucuya sunan yeni romanlar ortaya çıkmaya başlamıştı. Geçmişi savaşlara ve yaşam döngülerinin kutsallığına bağlı olan Çin edebiyatı yeniden yaşam bulmaya başlamıştı. Ölümsüzlük arayışı, ejderhalar, elementlerin kontrolü ve Taoculuk felsefesinin öğretileri, fantastik sayılacak kadar mitleşmiş destanlardan arda kalan uçan kılıçlar, dünyalar ve evrenler arası geçişlerin ortaya çıktığı bu romanlar Manga ve anime tadı vermeye başladıkça okuyucu kitlesi daha çok artmaya başlamış ve popüler bir yapı haline dönüşmüştü. 

  Bu tarzın  basımlı kitaplarda ilk öncüsü olan J.R.R. Tolkien'ın hayranlarının zamanla Çin edebiyatının yeni akımı olarak görülen bu Web Romancılığa bağlandığını görüyoruz. Bu bağımlılık neydi peki? Tolkien'ın bize sunduğu dünya bambaşka ve baştan yaratılmış bir dünyaydı. Orta Dünya'da insanlara savaş açan Orklar, altına tapan cüceler, bilgeliğin temsilcisi ve bencil Elflerin ve birbirinden farklı öykülerin şekillendiği yeniden yaratılmış bir dünya... bu dünyayı sarsan savaşlar ve yaşanmışcasına kurgulanan bir tarihi vardı. Gerçeklikten uzak ama bir o kadar gerçek. İnsanların hayal dünyasına bırakılmış karakterler ve karakterilerin zaman içinde gelişmesi, büyümesi, olgunlaşması ve olayların ilerleyişinde sosyolojik bültenin asla terk edilmemesi.  Tolkien'in sunduğu ve bir daha bulunamaz bu tadı veren tarzın, yeni akım Çin Edebiyatı olarak nitelendirilecek Web Romancılıklar ile yakalandığını görüyoruz. Özlelikle ''Xuanhuan'' ve  ''Xianxia'' tarzlarında gördükçe daha fazlası istenmeye başlanıyor web romanlar. 

  JRRTolkienPhoto.jpg 
  (J.R.R. Tolkien'ın çalışma odasından bir resim.)

  Tolkien gibi fantastik dünya sunup her an yeni bir şey keşfetme şansı kılıyor bu türler. Bunun yanı sıra tarz olarak kendini sınırlamıyor ve Çin Hükümetinin ağır yasalarından kaçınarak sansürsüz yayın hakkı elde etmiş olmaya başlamıştı. Konu kısıtlamaları olmayan ve editörlerce sansürlenmeyen romanlar okumak için hem Çin Toplumu hem de  uluslararası okuyucular için yeni dünyalar keşfetmeleri için şansı vermişti Çin Web Romancılığı.  

  Romantizmi, savaşı, efsaneleri ve fantastik dünyaları çizimsiz, sansürsüz ve hayal gücüne bırakacak şekilde yaratmak çok iyi bir anlatıma sahip olmayı gerektirmişti. Her detayın doğru betimlendiği ve dünyaların iç içe geçip tek bir noktaya odaklanmamış Çin Web Romanları okuyucuyu kendine bağlar hale gelmişti. Serilere dönüşen onlarca roman olmuş ve okuyucunun yorumları ile hikayenin akışına yön verilmesi ise okuyucuyu olaya dahil ederek ona hak sunmaya başlamıştır. Bazıları bitmek bilmeyen serilere dönüşmüş ve buna rağmen yüklendiği anda bir bölümü milyonlarca kişi tarafından okunur olmuştu.  Beş bin sayfayı aşmasına rağmen sıkmadan ve yormadan okuyucusunu yaratılan dünyada kendini kaybetmesini sağlayan yazarların yeni projeleri için destek fonları verilir hale geliyor Web Romancılıkta.

  Tıpkı anime ve manganın doğuşu gibi yavaş yavaş başlayıp birden patlamıştı. Meslek biçimi almaya başlamıştı ve yazarların karakterleri ''Fanart'' şeklinde forumlarda tasarlanır olmuştu. Takipçilerinin okumaktan daha çok yaşamaya başladığı bu edebiyat tarzı hükümetin dikkatini çekmiş ve bazı kitapların basılmasına izin vermeye başlanmıştı. Çin Geleneksel kültürünü ve dönemin imparatorlarını alaya aldığı düşüncesine ya da eş cinsellik gibi unsurları içermesine rağmen sansürsüz şekilde  basılması için izin verilmesi bir çok yapımcıyı ceseratlendirmiş olmalı ki bazı romanların dizileri, filmleri, animeleri ve webtoonları çıkmaya başladı.

  mo-dao-zushi.JPG
  (Ma Dao Zu Shi Animesi, ''The grandmaster of demonic cultivation'' romanından uyarlanmıştır.)

  Şunu göz ardı etmemek gerek. Web Romancılık aslında Çin gibi animelerinde ve mangalarında sansürü sıkça uygulayan ülkelerde yazarların ve senaristlerin kendi hayal dünyalarını sunmak için bir fırsat haline gelmeye başlamıştır. Destek fonu bulamayan amatör yazarların okuyuculara ulaştığı ve zahmetsiz ancak bolca emeğin bulunduğu yeni bir okuma kültürünü oluşturmaya başlamıştır. Sadece okuma kültüründe değil Çin Anime sektöründe de yeni akımların oluşmasına ve daha cesur adımların atılmasına sebep olmuştur Çin Web Romancılığı.

   

  Kaynakça: http://www.chinadaily.com.cn/china/2017-04/17/content_28966407.ht
                     https://en.wikipedia.org/wiki/Classic_Chinese_Novels (VPN değiştirici ile ulaşılabilir link.)

  • Like 1
  • Mutlu 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...