Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Çin Çocuk Hikayeleri: Mulan'ın Gerçek Hikayesi

  Sign in to follow this  

  DÜZENLENDİ
  Düzenleyen: Creative-miss
  Düzenlenme Tarihi: 10.11.2019
   

   

  Disney Prenseslerinden birisi olan Mulan'ın aslında bilinenden daha farklı bir hikayesi olduğunu söylemek gerekir.  Birçok yerde Mulan hakkında çok farklı şeyler anlatılmıyor aslında. Bir kadının savaşa babasının yerine gidip orada savaşıp, imparator tarafından onurlandırılması ve kişinin savaşta oldukça kıvrak zekalı davranıp çin sınırlarını ihlal eden düşmanları def etmesini anlatıyor. 

  61146?crop=16_9&width=660&relax=1&signat

   

  Filminden ve çizgi filminden ayrı olarak hikayesinde biraz daha acı noktalar olduğunu söylemek gerek. Antik Çin olarak söz edilen dönemde imparatorluğun sınırları Moğullar bazı kaynaklarda ise Tatar ya da Türkler tarafından sürekli olarak daraltıldığından söz ediliyor. İmparatorluk bir çok vilayetine emir gönderip bütün erkeklerin savaşa gitmesi gerektiğini söyler. Mulan'ın babası eski bir askerdir. ancak rütbeli değildir. Araştırdığımız gerçek Mulan'ın çocukluğunun nasıl geçtiğini şu satırlarda görelim. 

  "Mulan gerçek bir insandı. Soyadı Hua idi. Kuzey Çin'deki küçük bir kırsal köyde dünyaya geldi ve Sui Hanedanlığı döneminde MS 581'den 618'e kadar şüpheli olarak yaşadı, ancak diğer kayıtlar MS 386 ile 534 arasında Kuzey Wei Hanedanlığı döneminde yerleştirildi. Tarihler tartışmalı olsa da, hikayesi kesin değil.Mulan'ın babası bir askerdi ve bir çocuk gibi Mulan'ı büyüttü. Sadece annesinden dokuma ve nakış öğrenmekle kalmadı, aynı zamanda babasıyla dövüş sanatları, eşitlik, okçuluk ve eskrim yaptı. Boş zamanlarında babasının askeri strateji konusundaki kılavuzlarını okumayı severdi. (theepochtimes)."

  Savaş çağrısı yapıldığında ne Mulan'ın hasta güçsüz babası ne de çok küçük olan erkek kardeşi gidebilirdi. Ailenin yurtseverlik kurallarına karşı gelmesi onları hain olarak göstereceği için Mulan ailesine kendini erkek olarak göstermekten söz etti. Yani aslında Disney'de olduğu gibi kaçıp gitmiyor. ve evlilik olayı diye bir durum yok ortada. 

  mulan-life-scroll.jpg

  Mulan on iki yıl boyunca sert eğitimler aldı. Savaştı, at bindi ve bu süre içinde kadın olduğunu yan yana savaştığı kimsenin fark etmemesini sağladı. Kadınlar ulusunu temsil etmek için savaşamazmış. Ve Mulan'ın kadın olduğu öğrenilirse imparatorluk ailesi ile onu cezalandırır idi. Mulan bu süre boyunca asla birliğinden kimseye kadın olduğunu fark ettirmedi. O süre boyunca kadınsal ihtiyaçlarını giderecek yollar buldu ve bir çok kadının ilerde savaşçı olabileceğini kanıtlayacak bir azim gösterdi. Savaşta dar bir boğazda kuşatıldıklarında günlerce mücadele edildiği ve Mulan'ın içinde olduğu birliği ile savaşı kazanması imparator tarafından ödüle layık bir hareketti. 

  mulan-riding-horse.jpg

  Geri dönüşünde yüklü bir para ve şeref madalyası almış. Onun dönüşü şerefine yapılan kutlamada bir çok kişi onun bir kadın olduğunu öğrenmişti. Buna on iki sene boyunca omuz omuza savaştığı arkadaşlarıda dahildi. Ailesi için büyük bir gurur kaynağı olmuştu. 

  Ama önemli olan Çin'de kadının silah tutamayacağı düşüncesini bastıran bu hikayenin kulaktan kulağa yayılması ve kadınların yavaş yavaş ordu içinde yer almaya başlamasını sağlaması idi. 

   

  Bir çok hikaye anlatılıyor Mulan hakkında.  Açıkcası neyin doğru olduğunu sorgulamak yerine "Mulan" adının Çin'de bir ilham ve güç kaynağı olmasına bakmak gerekir. 

  Okuduğun için teşekkürler. 

   

  Kaynaklar:

  https://allthatsinteresting.com/hua-mulan

  https://www.theepochtimes.com/the-legend-of-mulan_1494444.html

   

   

  Düzenleyici Notu: Hikayenin bir çok yerde farklı versiyonları var.  Farklı versiyonlarda filmleri ve çizgi dizi/filmleri bulunmakta. tek değişmeyen şey Mulan'ın bir kız olması, babasının şerefini korumak için savaşmaya gidip onuru ile geri dönmesini anlatıyor. Yan süsleme hikayeler sürekli olarak değişmektedir.   

  İkinci bir not olarak, baya bir eski blog yazarının hikayesinin ve kaynakçasının tutarsızlığına bakılınca, yayınladığı blogun kopyala yapıştır şekilde şu kaynaktan alındığını fark ettik. 

  :https://china.mrdonn.org

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...