Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Aisaka Taiga
  Aisaka Taiga

  İlginç Japon Gelenekleri

  Sign in to follow this  

  Japonya'da törenler, ritüeller, bayramlar, görgü kuralları, nezaket, iş dünyası ve yaşamla ilgili birçok gelenek var. Bunlar hayatı daha ilginç bir hale getirmek için değerli. Ancak içlerinden birkaçı da eski hurafelere dayanıyor.

  y0zjDa.jpg1- Bonenkai Partileri

  Bir bakıma ofis partisi diyebiliriz. Aralık ayında yapılıyor ve terimin tam anlamı 'yıl partisini unut'. Çoğu şirket en az bir tane tutuyor. Genellikle şirket, bölüm ve takım düzeyinde tutuluyor.

  A1yGVp.jpg2-Fukusasa Şanslı Bambu Şubeleri

  Japonya'daki birkaç tapınak, Ocak ayında yerel iş adamlarına şanslı eşyalarla süslenmiş bambu şubeleri satmak için bir pazar tutuyor. Fukusasa olarak bilinen dalları süslemek için Miko orduları kiralanıyor.

  vjJy26.jpg3-Mamemaki Fasulye Fırlatma

  Japon ay takvimine göre ilkbahar öncesi kutlanan bir bayramdır. Setsubun'da, Japonya'daki ebeveynler 'oni' maskesini giyip çocuklarını korkutmaya çalışıyorlar. Çocuklar da sırayla iblisleri korkutmak için kavrulmuş soya fasulyelerini atıyorlar.

  z0Jyk6.jpg4- Çay

  Bizim geleneklerimizde genellikle yemekten sonra verilen bir ikram olmasına rağmen, japon ev sahibi size çay ikram ettiyse bu çayı içip kalkmanız gerektiği anlamına geliyor.

  nOJy0l.jpg5- Ehomaki Sushi Ruloları

  Sessizlik içinde yapılan, kesilmemiş suşi yemeyi içeren bir uğurlu bir japon geleneğidir. Bir zamanlar sadece Osaka'da uygulandı ancak son yıllarda Japon marketlerin pazarlama çabaları nedeniyle ülke çapında yaygınlaştı.

  PlOGJ9.jpg6- Saygı

  Benim en sevdiğim yanları herkese ve her yerde saygının ön planda olması.Başkalarının haklarını kendi haklarından önde tutarlar, karı koca arasında bile sözlü atışma yoktur. Kızgınlıklarını bakışlarıyla ifade ederler.

  YgOV76.jpg

  7- Saygılarının örneklerinden devam edelim, birine gözünü dikip bakmayı ayıplarlar. Bu nedenle metroda bile uyuyormuş havası verip, gözlerini kaparlar

  bBL9o8.jpg8- Sumo Tuzu

  Bu gelenek, Shinto Tapınaklarını arındırmak için kullanılan Harae olarak bilinen bir ritüel ile ilgilidir. Harae, genellikle "arınma" terimine dönüştürülmesine rağmen, kötü ruhları tahrik ettiği düşünülen bir şeytan çıkarma özelliğidir. Sumo güreşçileri, havaya tuz atarak girdiklerinde halkayı arındırırlar. Bazı güreşçiler tuzu çarpıcı bir biçimde tavana fırlatarak bunu gösterebilirler.

  76yQG5.jpg9- Eğilmek

  Spor dallarından düğünlere kadar çok çeşitli durumlarda uygulanan Japonya'da önemli bir gelenektir.

   

  A1yGjL.jpg

  10- Yukarıdaki maddenin yanı sıra tokalaşma, öpüşme ya da sarılma yerine eğilerek selam vermeyi tercih ederler. Eğer Japonya'da bir çocuğun başını okşayarak severseniz size kızarak tepki vermesi gayet doğal olacaktır. Çünkü bu onu aşağılamak anlamına gelir.

  lOb4AJ.jpg11- Aşk Kilitleri

  Japonya'da çiftler arasında eski bir gelenek, kilide bir mesaj yazmak ve romantik bir noktada bırakmaktır. Tipik olarak çift, anahtarı denizin içine çekilemeyeceği bir yere atar. Japonya, Enoshima Adası'ndaki Sevgi Çanı gibi onlarca aşk kilidi noktasına sahiptir

  5DGqBL.jpg12- Festivallerde Fundoshi

  Fundoshi, tarihsel olarak erkekler için iç çamaşırı olarak giyilen ve emekçiler ve çekçek sürücüler tarafından dış kıyafet olarak giyilen bir Japon geleneğidir. Günümüzde festivallere sıklıkla giyiyorlar. Aynı zamanda ünlü sumo güreşçileri tarafından giyiliyor.

  jyQAom.jpg13- Yukata

  Yukata, ucuz, geleneksel pamuklu kıyafetler olup, bunlar Japonya'da yaz matsuri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Hem erkekler hem de kadınlar tarafından giyilir ve olaylara şenlik hissi vermeye yardımcı olurlar.

  rOJyn3.jpg 14- Yüzen Bebekler (Hina Yagashi)

  Japonya'da geleneksel Japon bebeklerini denize ya da nehirde yüzdürerek yapılan ve git gide daha az rastlanan bir tören. Tarihsel olarak kötü şansın çocuklardan bebeklere aktarılarak denize dökülmesine inanılıyordu. Hina Nagashi halen Japonya'nın Kız Çocukları Günü'nde Wakayama'daki Awashima Tapınağı gibi çeşitli tapınaklarda icra edildi.

  p6G2lr.jpg

  15- Yüzmek demişken, Japonlar denize girmeyi pek sevmezler ancak kaplıca vazgeçilmezleri olmuştur. Zaten birçok volkanik dağ olduğundan hemen hemen her yerde kaplıca bulabilirsiniz.

  rOJyl3.jpg16- Sento

  Eski Japonya'da, evlerin banyosu yoktu ve insanlar her akşam sento olarak bilinen ortak hamamları ziyaret ediyorlardı. Fakat günümüzce Japonya'daki evlerin çoğunda banyolar olmasına rağmen, insanlar geleneklerini sürdürmüştür. Bir topluluk etkinliği olarak düşünülmüş ve sento mahalle dedikodularına yetişmek için kesin bir yer olmuştur.

  PlOGXd.jpg

  17- Son olarak bizim milletimizin ayıpladığı ses çıkartarak yemek yemek veya kaseyi kafaya dikmek, onlarda yemeği beğendiğiniz anlamına gelir.

   

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...