Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  İnsanlığını Yitiren Bir Yazar; Osamu Dazai

  Sign in to follow this  

  ''Yaşamım utançlarla doludur. İnsan yaşamının ne olduğu hakkında bir fikrim yok.'' satırları Osamu Dazai'yi bize anlatan kelimelerle doludur.  ''İnsanlığımı Yitirirken'' adlı kitabında geçen bu satırların her bir kelimesi onun için anlam yüklüdür. Buhranlı ve yalnız satırları yazan kalemin sahibi olan Osamu Dazai'yi ve eserlerini biraz tanıyalım.

   

  fft371_mf28469443.Jpeg

   

  Gerçek adı Tsushima Shuji olarak biliniyor. 19 Haziran 1909'da dünyaya gelmiştir. Varlıklı bir ailenin on iki çocuğundan birisidir. Otuz dokuz senelik yaşamını 13 Haziran 1948'de bir intiharla sonlandırmıştır. Bu İntihar, hayatını sonlandırmak için ilk girişimi olmamıştır. Daha önce dört başarısız intihar girişiminde bulunmuş ve  doğum gününde bulunacak bedenin nefes alışına beşinci girişimi ile son vermiştir. İlk intihar girişimi ise 20 yaşında iken uyku hapları içerek olmuştur.  İntiharını hak gördüğü sözcükler ise bir romanında şöyle yer almaktadır; ''İnsanın yaşama hakkı olduğu gibi ölme hakkı da olmalıdır.''

  Ailesi ile kavgalı ve sürtüşmeli bir ilişki içinde bulunmaktaydı. Kominist partiye üye oluşu ile ailesi tarafından red edilmiştir. Bu olaydan sonra Osamu Dazai ve ailesinin arası açılmaya ve yabancılaşmaları başlamıştır. Ailesinden atılmış olmanın verdiği içsel buhranı onun insanlığa karşı daha hızlı yabancılaşmasına sebep olmuştur. Ailesinin onu yabancılaştırmasının sonucunda hatalarla ve utançlarla dolu bir yaşam çizmiştir kendine. 
  ''Doğmuş olduğum için beni affedin.'' sözleri intihar notunda ilk satırlarda yer alır. Ailesine olan ''intikam çabası'' ve insanlığa olan aşinasızlığı ile yaşamını tamamen anlamsız kılmaya adamış bir yazardır. 

  images?q=tbn:ANd9GcTzPYZnVCYipkOMAWOUz7Rn2ooRAbhmBFiaw5Him_mUTMWD1bA4 

  Yaşamını anlamsılaştırmış yazarın bir çok başarılı eseri vardır. Eserlerini başarılı kılışı ise her romanında bir karekterin kendi buhranlı bilincinin bir yansımasından kaynaklıdır deniyor. Sıradan yaşamlar içinde gerçek renklere boyanmış karakterler ve kitap kahramanlarında kendi bilincini yansıtırken orada kendimize ait renkler bulmamızı sağlamıştır.  
  ''Batan Güneş'' adlı eserinde yüksek bir başarı sağlamıştır. Yazarlık yeteneğini karartan trajik olaylara rağmen başarısı uluslararası bir seviyeye ulaşmaya başlamıştır. 
  Yabancılaştığı insanlara karşı kendini sorumlu hissetmeden sadece duygusal buhranlarının verdiği ilhamla ele aldığı eserlerinde onu tanımak mümkündür. Hakkında anlatılan bir çok öykü olmasına rağmen onu iyi tanıyabilmek için romanlarında satır aralarında aramak gerekiyor gerçek Osamu Dazai'yi. Satır aralarına sıkışmış bilinci ve iç seslerini her kelimenin ardından hissetmeyi mümkün kılıyor. Yeteneği onu parlayan bir güneş olarak yaşamaında ortaya çıkarmadı. Ölümünden sonra kurgu yeteneği ile Japon halkının ve uluslararası bir çok okuyucunun aklında yer edinen bir yazar olmayı başarmıştır. 

  Satır aralarında onu aramadan daha kolay şekilde zihnindeki Osamu Dazai'yi ve yaşamış olan Osamu Dazai'yi bize sunduğu ''Mor Bir Serserinin Gezi Notları'' romanı biyografisi olarak bilinmektedir. 

  og-osamu-dazai-16872.jpg

  Hayatı boyunca insanlığa kaybolmuş duygularını ve yitip giden renkleri anlattığı romanları göze çarpmaya başladığında ölmüştü. Morfin bağımlılığı ve verem hastalığı ile mücadelesi ile trajik olayların zincirinde yakaladığı renkleri sunması onu başarılı bir kurgu yazarı yapmıştır belki de...  Başarısızlıklarının ardından 1948'de intihar ettiğinde arkasında sonu yazılmamış ''Hoşçakal'' adlı bir roman bırakarak bitmemişliği anlattığı düşünülmüştür.

  Romanlarında kurgu ve kendi yaşamlarımızdan parçalar buluyor oluşumuz ile ölümsüz bir yazar olduğunu söylemekten çekinmemin tek sebebi yaşamını bu kadar anlamsız ve ölümlü kılan Osamu Dazai'ye saygısızlık olacağını düşünmemdir. Döneminin Japon Edebiyatında ki ustaları ve çırakları anılırken ilk başa konulan bir yazardır artık o. 

  Osamu Dazai'nin Türkçeye çevrilmiş eseri;

  ''Buruk Ayrılık''

  ''İnsanlığımı Yitirirken''

  ''Batan Güneş''

  ''Mor Bir Serserinin Gezi Notları'' 

   

  Kaynakça:

   https://www.britannica.com/biography/Dazai-Osamu

  http://yabai.com/p/3137

   

   

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...