Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Japonisme: Batının Üzerinde Japon Etkisi

  Sign in to follow this  

  Kavram olarak Japonisme; batı tarafından Japon kültürünün her açıdan değerlendirilmesi ve yaşatılmasıdır. bir nevi Japon kültürünün "batı" olarak nitelendirilen topraklarda incelenmesi değerlendirilmesi ve onun hakkında konuşulup devamının sağlanmasıdır.  Bir açıklamada şu olabilir; "ilk kez bir resim eleştirmeni olan Philippe Burty tarafından batıyı etkileyen japon sanatının yol açtığı sanat hareketini tarif etmek için kullanılmış olan terim.."

  Japon resim sanatı olan Ukiyo-e'lerin zamanla batı sentezi içinde bulunarak yeniden doğuşu olarak bakabiliriz bu olaya. Kavramsal olarak tamamen resim üzerine odaklı olsada; resmi oluşturan metalarında zaman içinde batı modernizmi içinde değişimini görebiliriz. 

  images?q=tbn:ANd9GcRAH7rtKwrFDLRJIOR48Kh
  Bariz bir ukiyo-e örneği

  Resimler sadece tuval ya da kağıt üzerine çizilmediği için burada resim sanatını, seramik, hasır ve duvar üzerinde inceleyerek modernleşmesine bakmalıyız. Japon resim sanatının nadiren olarak tuval üzerinde çalışılması aslında daha çok resmin bir sanattan öte tarihsel kökeni anlatan olayları anlatma çabası ile görebiliriz. Kayda değer tarih materyali olarak kullanılabilecek çizimlerin yanı sıra sembolik ve ritüel çizimlerin de olduğu bu sanatın zaman içinde bir öykü anlatmaktan çok sembolik sanat haline gelişi Japon halkının batı sanatını görmesi ve Batının da Asya'nın bu uzak ada ülkesinin pahalı seramikleri, değerli eşyaları "aşırması" ile üzerine işlenmiş sanatı görmesi ile değişmeye başladı.

  japonism_10.jpg
  Japonisme ve modernite sonucu oluşmuş bir tablo

  20. yy ve 21. yy süreci içinde modernizm ve Japon sanatının batı sanatı ile sentezlendiği yeni tarzda bir çok stil formül edilmeye başladı.Hepsi başarılı olacak değildi. fakat duru çizim ve renkli boyama ile alakasız duvar kağıdı stilerinde tek merkez odaklı çizimler ya da portreler oldukça göz önüne konulur oldu. 

  Batı tarzı çizim tarihine bakıldığı çok uzun zamandır antik yunan ve İtalya'nın rönesans akımı ile sentezlenmiş gerçekçi çizimlerini görmeye devam ediyorduk. mükemmel vücut hatları ve dengeli ışık oyunları Japonisme ile yavaş yavaş etkisini kaybetmeye bir nevi "modern sanat" ortaya çıkmaya başladı.  

  japanese-parisian-by-alfred-stevens-1872
  Victorya modasında Japon giyiminin esintilerini bir tabloda keşfediyoruz.

   Japonisme ilk olarak tablolardan bakmamızın temel nedeni. Batı devletlerinin Asya devletleri ile iletişime geçmeye  başladığında şaşalı Victorya döneminin yaşamının değişmesi "japon minimalizmi" ortaya çıkmaya başlamasını sağladı. Bununla beraber sentzin ilkleri kendini göstermeye başladı. Porselenlerde yer alan cam bebek işlemeleri yerini yavaş yavaş turna, bambu gibi asya sembollerine bırakmaya başladı ve Japon sanatını öğrenen batılı sanatçılar kendi öğretileri ile yirminci yüzyılın başlarında artık Japonisme yaymaya başlamışlardı. 

  images?q=tbn:ANd9GcQJ7h5lCEnPJKmhjt019ZH

   

  Bir noktada Batı'da oryantalizm denilince her zaman orta doğu göz önüne alınsa da Uzak Asya aslında oldukça etkili bir yer alır modernleşme noktasında. Ne kadar Amerika'yı Çinli mülteciler inşaa etti deniyorsa Avrupa'nın minimalist yaşam biçimi de japon kültürü ile yaratıldı denilebilir. Zaman içinde kültürlerin birine harmanlanması ve iki tarafında alıp vermesi aslında sabit kalınmış yaşam tarzının değişip ilerlemeye odaktır. Bu sanatla başlar fikrimce. Japon kültürü de Batı etkisi altında kalıp minimalist ve sade yaşamını bozmaya ve Avrupa efendisi kavramı içinde değişimler gösterdi. Bu iyi mi? Fikrimce bri kültür tamamen değişmeden başkalaşım geçirir ise iyi... Ancak tamamen onun üzerine odaklanıp yaşam biçimini ona uydurmaya çabalarsa kötü... 

  images?q=tbn:ANd9GcS87oN6iTyeKy7RNnOyGNT
  "Danimarkalı sanatçının Japon Çay Törenine atıfta bulunduğu sergisinden bir kare"

  Bir örnek vermek gerekir. Japon kültürü ile Avrupa kültürü arasında yaşanan bu sanatsal kültür alışverişinin oldukça iyi sonuçlandığı 21. yüzyılda görüyoruz. Ancak Amerikan ve Güney Kore kültür alışverişinin hiç iyi sonuçlanmadığını görmemek elde değil. Kendi kültürünü evrimleştirmek yerine bir başka baskın olan kültür tarafından sindirilmesine izin vermek geçmişi silmeye çalışmaktır. Japonisme iyi bir örnek olarak kültür başkalaşımı ya da evrimine örnektir. 

   

  Kaynakça:

  https://www.cobosocial.com/art-and-design/japonisme-grafted-as-the-new-branch-of-danish-design/

  https://mimimatthews.wordpress.com/2016/03/29/japonisme-the-japanese-influence-on-victorian-fashion/?preview_id=10191&preview_nonce=614a9f7d5b&post_format=standard&preview=true

  https://www.leedsinspired.co.uk/events/arts-society-leeds-suzanne-perrin-japonism-modernism

  https://web-japan.org/kidsweb/virtual/ukiyoe/ukiyoe01.html

   

  Öneri kitap:

  Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenler için;

  images?q=tbn:ANd9GcQiCy7oJNZVUYi-7MCeaGc

   

   

   

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...