Jump to content
 • Reklam

 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Japonya’da Karşılaşacağınız 7 Şinto Tanrısı

  Sign in to follow this  

  Kamiler (Tanrılar) Japonyanın yerel dininin Şinto ile tanınmış kutsal ruhlarıdır. Japon kültüründe olan 8 milyon kami sonsuzlukla eş anlamdırılabilir. Japonya adaları boyunca, popüler kültür zamanında bu tanrılar adına yapılmış  türbeler ve anıtlarla tekrar ve tekrar karşılaşacaksınız. İşte en çok öne çıkan 7 Şinto kami’si.

  Amaterasu:

  BzDgyj.jpg

  Amaterasu veya Amaterasu-omikami güneşin, evrenin ve tüm kamilerin soyundan geldiği Yüksek Gök Ovası’nın tanrıçasıdır. O, ana kami’dir ve Şinto’da merkez figürdür. Efsaneye göre, Japon kralları Ameterasu’nun soyundan geliyor ve kralların Ameterasu’nun soyundan gelmesi, bir zamanlar sanatın kaynağı olarak ileri sürülmüştür. Amaterasu, babası Izanagi’nin sol gözünden doğan ve Izanami ve Izanagi’nin çocuğudur.

  Izanami ve Izanagi:

  VDvR3q.jpg

  İzanami ve İzanagi, Şinto'nun yaratılış mitinin merkezinde yer alır. Efsaneye göre bu tanrı ve tanrıça denizleri bir mızrakla böldü ve uçtan ayrılan parça Japonya'nın ilk adası oldu. Diğer adaların bir çoğu Şinto inanç sistemi tarafından benimsenmiş yavru adalardır.

  Inari:

  Z37RO0.jpg

  Inari, Şinto'nun endüstri, refah, finans ve tarım tanrısıdır. Japonya'da Inari'ye adanan 40.000'den fazla türbe veya toplam tapınak sayısının üçte biri ile şunu emin olarak söylebiliriz ki bu kami Şinto tanrılarının en önemlileri ve saygınlarından biridir. İnari'nin tilkilere düşkün olduğuna ve onları ulak olarak kullandığına inanılıyor. Sonuç olarak, Inari-okami'ye adanmış türbelerin etrafındaki tilki heykellerini görmek mümkündür. Kyoto'daki Fushimi Inari Mabedi bu tanrıya adanmıştır.

  Hachiman:

  ED5My9.jpg

  Hachiman savaş ve askeri sanatların tanrısıdır ve savaşçıların ustalık yolunda ilerlemelerine yardımcı olur. O, aynı zamanda Japonya'nın koruyucusu olduğuna inaıldığı  gibi efsaneye göre, 13. yüzyılda Kubilay Han'ın Moğol filolarını tahrip eden kamikaze veya ilahi rüzgarı gönderen Hachiman olduğu için, ülkeyi istiladan kurtardığına inanılır. Japonya’da Hachiman’a adanmış yaklaşık 25,000 tapınak vardır. Sadece Inari'nin daha fazla tapınağı vardır.

  Tenjin:

  lZvRbl.jpg

  Tenjin; eğitim, edebiyat ve bilim tanrısıdır. İlginç bir şekilde o bir zamanlar 8. Yüzyılda Sugawara no Michizane adıyla yaşamış, bir akedemisyen ve şair olarak sıradan bir insandı. Michisane, Heian Mahkemesi’nin yüksek rütbeli bir üyesiydi fakat kendini Fujiwara Klanın düşmanı haline getirdi ve onu sonunda mahkemeden sürgün etmeyi başardılar. Michizane’nin düşmanları ve rakipleri Michizane’nin ölümünden sonra birer birer ölmeye başladığında mezarın oralarda bir bilgin olduğuna dair söylentilerin başlamasını sağladı. Michizane nihayet huzursuz ruhunu yatıştırmak için bir şey yapıldı ve ona Tenjin (Gökyüzünün Tanrısı) adı verildi. Tenji’nin sınavlarında yardımcı olmasını isteyen öğrenciler genellikle Tenji’nin tapınaklarını ziyaret ederler.

  Raijin & Fujin:

  2a84E0.jpg

  Raijin gök gürültüsü ve şimşek tanrısıdır ve Fujin rüzgarın tanrısıdır. Birlikte, fırtınaların ve havaların tanrılarıladırlar. Genellikle mabetlerin girişlerini koruken bulunabilirler ve tapan kişilerin içeri girmeden önce dikkatli bir şekilde girmelidir.

  Raijin'in üç elinin geçmişi, bugünü ve geleceği temsil ederken, Fujin’in dört parmağı dört ana yönü temsil ediyor.

  Benzaiten:

  oVrl6o.jpg

  Benzaiten,  Budist inacından alınan biri ve Japonya’nın Yedi Şans Tanrısından olan bir Şinto tanrısıdır. O Hindu tanrıçası Saraswati’ye dayanmaktadır. Benzaiten; müzik, su, bilgi ve duygu gibi akan şeylerin ve özellikle aşk’ın tanrıçasıdır. Sonuç olarak onun üç Enoshima mabedi türbeleri çiftlerin; ziyaret edilecek, iyi şans için aşk çanlarının çalınacağı ya da pembe ema (dilek plakları) asacağı popüler yerler haline geldi.

   

  Kaynak: www.culturetrip.com

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.


 • Reklam

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...