Jump to content
 • Reklam

 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Kapalı Kapılar Arasında Kalmak (Depresyon)

  Sign in to follow this  

  Merhabalar, ben AzurveAziz. Bugün sizinle birlikte birçoğumuzun; yakından tanıdığı, bildiği veya kesinlikle bu hastalıktan muzdarip olan kişileri tanıma olasılığınız yüksek olan bir psikolojik rahatsızlıktan bahsetmek istiyorum. Adı Depresyon!

  Depresyon birçoğumuzun bildiği üzere; ruh halleri genellikle dengesiz olan, bir gülüp bir ağlayan, aşırı çekingenlik veya aşırı agresiflik gibi belirtileri gösteren (aşağı yukarı) hastalıktır. Bu hastalık; yukarıda belirttiğim özellikleri göstermekle birlikte her zaman aynı yukarıdaki örnekler gibi belirtmez veya  yukarıdaki özellikleri gösteren insanların depresyonda olduğunu da aynı şekilde göstermez ama genellikle insanların, depresyon'un belirtilerini bulmak için kullandığı ölçütlerdir. Peki bu ölçütler ne kadar doğrudur? Gelin bu konuyu biraz daha açıp fikir sınırlarımızı genişletelim;

  d596f959cbba5b69340969015f3d6832.jpg

   

  İlk olarak ruh hallerindeki dengesizlikten başlayalım. Ruh hali dengesizliği sendromu genellikle insanların; türk çevrelerinden örnek vermem gerekirse; "İyi misin sen ya?", "Keçilerini mi kaçırdın?" gibi hitaplarla tepki bulan sendromdur ve genellikle insanların çoğu uzun süre boyunca ruh hali değişikliği yaşayan insanları depresyonda olmakla şuçlar ama genelde bununla pek alakası yoktur. Çünkü yüksek tempolu işlerde ve stres ve benzeri etkiler barındıran her türlü uzun zamanlı (çalışan, öğrenci ve benzeri) etkinlik, iş, işlerle uğraşan insanların içinde bulunduğu durumlardır ve depresyonla alakası yoktur. Araştırmalarıma göre son 10 yılda 300 milyon kişi bu hastalıktan muzdarip ve 29-30 bin kişi arası bu hastalık sebebiyle intihar etmiş bulunmakta. Bu araştırmaların yüzdelik olarak çoğunluğundan süphe olmasa da, bu işi gerçekten araştıranların değil de işin diğer taraflarıyla ilgilenip işi abartanların ve diğer niyetlerde olan insanlardan bahsetmek istiyorum. Bu bahsettiğim insanlar; medyayı elinde tutanlar, sosyete gibi olayların üstünü kapatmaya çalışanlar ve diğerleri. Konuyu daha da açmak gerekirse, günümüzde evet depresyon çok büyük bir sorun ama medya,  ünlüler ve sosyal ortamlarda bir o kadar sorun çünkü; etiket için, örtbas, kendini aklama gibi eylemler için kullanılmaktadır. Örneğin ünlüler; trend olmak için, depresyondayız havasındadırlar. Bununla ilgili yaz boyunca gazetelerin magazin yazılarında görebilirsiniz veya magazin içerikli herhangi bir ulaşım ağı ile öğrenebilirsiniz. Diğer bir örnek ise, sosyal ortamlarda; "Ay şekerim ben depresyondayım", "Geçen o kızla barışmışlar veya o erkekle barışmışlar" gibi şaçma nedenlerden dolayı gençlerin, orta yaşlıların veya yaşlıların (hiç farketmez) vazgeçilmez bir dayanağı olmuş. Oysa depresyon bu değildir ve bu sıralar anlamı çok basite indirgenmiş bir kavramdır.

  2d84f53006ed5b6e13b547e2c1ff08011.jpg

  Bu kavramın özüne dönmek gerekirse, ağır depresyona neden olan temel üç neden (bu nedenler kişilere göre çoğalabilir konuları değişebilir veya tamamen farklı olabilir) vardır:

  1-Savaş Halleri:

  f199cd0dd7b6d49a82e705b0c4c7fa061.jpg

  Şu sıralar içinde bulunduğumuz dünya haritası üzerindeki durumu ele alırsak (ülke isimleri veya ülkeler hakkında bilgi vermeden ilerleyeceğim çünkü zaten temel konularda neler dönüp bittiğini bildiğinizi umuyorum) ciddi seviyede şiddet, kargaşa ve patlama gibi izlerken o kadar da kötü gibi duramayan (burada ki kastım olayları küçümsemek değildir sadece gerçek zamanlı yaşamak ile izlemek, okumak, öğrenmek gibi eylemlerle arasındaki fark baz alanarak bu kelime şeçimi yapılmıştır) ama gerçek zamanlı olarak deneyim edildiğinde; insan psikolojisini yerle bir eden olaylardır ve gerçekten diğerlerine nazaran, depresyon kavramı altında bulunması gereken psikolojik rahatsızlıklar doğurur.

  2-Irkçı Ve Diğer Kötü Kavramları Benimsemiş Ülkelerde Yaşamak:

  ad81d89093331fbd0b7f5003f2c01f651.jpg

  İnsanların büyük bir çoğunluğunun önemsemediği, bu tür tutumlara maruz kalanlara çok da önemli değilmiş gibi davranılan bir konudur. Ama bu etkilere maruz kalanların, ne kadar etkilendiklerini ve ağır depresyona yol açtığını bilmenizi isterim.

  3-Sosyal Lağım Çukuruna Düşmek:

  f5fc24aa4b27871fa9d15e29d938e5f81.jpg

  Benim fikrimce aralarındaki en kötüsü de budur. Çünkü sosyal zorbalıkların hangi ortamda olduğu farketmez veya hangi şekilde yapıldıkları da. İnsanlar pervasızca konuşur, nefret eder, kuyunuzu kazar, hakkınızda dedikodu yapar, ve akıl sınırlarını her türlü zorlarlar. Ortaya da harikulade sanat eserleri çıkarırlar. Aslında onları da ayrı tebrik etmek lazım. Neyse...

  Anlatmak istediğim şuydu; günümüzde depresyon gerçekten çok büyük bir sorun ve önemsenildiği iddia ediliyor ama yapılan çalışmalar yetersiz, bu işle uğraşanlar işlerini önemseme (tabiki de işini layıkıyla yapan insanlara lafımız yok) açısından zayıf olduğundan gerçek anlamda depresyon vakaları gitgide artmaktadır. Lütfen arkadaşlar, bu konuları önemseyelim ve çarelerini bulmaya çalışalım amaç bütün dünyayı kurtarmak değil sadece biraz daha bilinçli olup buna göre davranmak.

   

  33575fe32cfdf60bd448bcb4932cf4991.jpg

  Ruhlar gibi güzel olan şeyleri ayaklar altına almıyalım.

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.


 • Reklam

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...