Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Mona Finden ile Kısa Bir Görüşme

  Sign in to follow this  

  Mona Finden çizimlerine ve hayal gücüne hayranlık duyduğum bir sanatçıdır. Bunun yanı sıra kendisinin eserlerini takip etmekten hep zevk almışımdır. 

  Asla ama asla onun çizimlerinin benzeri yapıldığında sinirlenmeyen aksine bunları yayınlayıp "evet benim çizimimden daha iyisi var" diyen dünya tatlısı bir insan.

  Onunla yakın zamanda yaptığımız bu ufak röportaj ile sizleri başbaşa bırakalım. 

   

  mona-finden-lovestory.jpg?1547672274
  (En sevdiğim çizimi: A forgotten love story)

   

  1 S: Size kim olduğunu sorarak başlamak istiyorum. Ne yapmak istersin? Ne tür hobilerin var? Ne hayal ettin? Kendini biraz tanıtmayı deneyebilir misin?

  1 M:  Gününün çoğunu cintiq tabletin önünde tam zamanlı olarak geçiren serbest çalışan bir çizerim. Erkek arkadaşım ve tombik kedimizle birlikte yaşıyorum, çalışmadığım zamanlarda da video oyunları ya da film ve dizi izliyorum.

   

  2 S: Bu çizimleri yapmaya ne zaman başladınız? Çizmeye başlamanın hikayesi nedir? Çocukluk bağlantısı nedir?

  2 M: İlk çizim yaptığım sıralarda 5-6 yaşlarındaydım ve gerçekten hoşuma giden bir şeydi. Hoşuma gitmesinin sebebi genelde olumlu yanıtlar almamdan olsa gerek ama sessiz sakin bir çocuk olarak kendimi ifade etmenin en iyi yolunun bu olduğunu düşündüm; atlar, prensesler ve ejderhalar ile yapacaktım tabii ki. 10 yaşımdan itibaren ise bir takıntıya dönüşmüştü ve tüm gün çizim yapabilmek için ergenlik dönemimdeki sosyal yaşantımı feda ettim.

   

  3 S: Tıpkı Anime karakterleri ve film afişlerine benzer çizimleriniz de vardı. Anime izler misin? Yoksa sadece onlara bakıyor ve ilham mı alıyorsun? Ve çizimlerindeki ilhamın nedir?

  3 M: 20 yaşımdan evvel daha sık izlerdim şimdiye kıyasla. Ama en çok beni etkileyenleri sevdim diyebilirim. En etkileyenler ise epik olanlardı herhalde, bir de daha yetişkinlere yönelik ağır konuları olanlar.

   

  4 S: Çizimlerinizin tarzında gördüğüm kadarıyla Japon kültürüyle ilgili olduklarını düşünüyorum. Bu doğru mu? Doğruysa, Japon kültürüne ilginizin nedeni nedir?

  4 M:  Doğru tabii. Japonların sanat anlayışı beni uzun zamandır kendine çekiyor diyebilirim. Tam olarak neden böyle oldu net bir şekilde söylemem mümkün değil ama anime ile başladı işte. Asya kültürü ve fantastik dünyasına olan ilgim üzerindeki en büyük etken büyük ihtimalle "Ghibli" eserleri oldu. Barındırdığı doğa, geleneksel mimari, kılık kıyafet ve genel olarak kültürün kendisi cazip geliyordu epey.

   

   

  5 S: Çok fazla çiziminiz var. Hangisi sizin için daha önemli? Neden senin için daha özel? Bunun nedeni nedir?

  5 M: Benim için çok şey ifade eden iki çizimim var, zira çok ayrı düzeydeler, “Meydan okuyuş” ve Mağlup”. İkisini de bu yılın başlarında, zihnimdeki düşüncelerin ve başımdan geçenlerin yoğun olduğu dönemde yaptım. Stres, kaygı, sorunlar ve hayatımda büyük değişimlerin olduğu garip bir zaman aralığıydı. İki eserle de aslında ilk olarak oldukça düz bir hikaye anlatmak istemiştim ama bitirdiğim zaman fark ettim ki kendimden çok şey katmışım.
  “Meydan okuyuş” ve Mağlup” o zamanki durumuma yönelik kişisel analojim oldu diyebiliriz.

   

   

  6 S: Çizim yaparken nasıl hissediyorsunuz? Neden çiziyorsun? Nedenini merak ediyorum...

  6 M:  Esas olarak kendimi ifade etmek ve bir şeyler anlatmak için çiziyorum. Rahatlatıcı ama aynı zamanda uyarıcı etkisi de oluyor, kendimi kaptırırsam saatlerin nasıl geçtiğini anlamıyorum bile.

   

   

  7 S: Ne zamandır çizim yapıyorsun? İlk önce ne çizdiğini hatırlıyor musun?

  7M:  Daha önce de bahsettiğim gibi, 5 yaşımdayken başladım çizmeye, fakat işin ciddiye binişi 10 yaşımdan itibaren oldu. Hatırladığım ilk çizimim, evcil domuzlarıyla birlikte dinazorlarla dolu karanlık bir ormana (orman dediğim de tek bir ağaç) giden bir erkek çocuğu ile kız çocuğu idi.

  Niyeyse birden dinazorların saçma olduğunu düşünüp dişlerine çarpı atarak t-rex’den kanduruya çevirdim onları. Renkleri siyah olduğu için sırıtmadı. Dinazorlar saçma falan değil ayrıca.

   

  8 S:  Çizim hakkında bilgi kaynağınız nedir?

  8 M: Görsel referans edinmek için genelde Pinterest’i kullanıyorum, daha spesifik bir bilgi arıyorsam güvenilir kaynaklar arıyorum internetten. Duruşlar, jest vb şeyler için kendi fotoğrafımı ya da erkek arkadaşımın fotoğrafını kullanıyorum.

   

  9 S: Kendinizi yeterince başarılı buluyor musunuz?

  9 M: Hem evet hem de hayır. Tam zamanlı olarak çalışma konusunda çok yeniyim, daha bu senenin başında başladım zira. Edinecek çok şeyim var ama şimdiye dek olan kazanımlarımla gurur duyuyorum.

   

  10 S: Çizimlerde kendilerini geliştirmek isteyen sanatçılar için ne gibi önerileriniz var?

  10 M:  Kendine inan ve asla pes etme! Çok klişe ama gerçek de yani. Ayrıca bana faydası dokunan bir nokta da bitirip çöpe attığımız resimleri saklamak oldu. Eski yaptıklarına bakıp 1-2 yılda geçirdiğin süreci görüp, ne konuda kendini geliştirdiğini ve neye çalışman gerektiğini bilmek eğlenceli aslında.

   

   

  11 S: Röportaj hakkında ne düşünüyorsunuz?

  11 M: Çok güzel bir röportaj oldu bence. İlk yaptığım resmi hatırlayıp hatırlamadığımı ilk defa sordular, cevaplamak zevk oldu benim için!

   

  1546981477294  

  Kendisini ve eserlerini takip edebilmek için bu ismi aratmanız yeterli olacaktır. 

  Konu içerisine konulacak çok görsel vardı. Fakat içlerinden seçmekte zorlandım.  Şu linkten onun çizimlerine ulaşabilirsiniz:

  https://www.artstation.com/mona

   

  Röportajı Türkçe olarak düzenlememde yardım eden Aria'ya çok teşekkürler. 

   

  • Like 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...