Jump to content
 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Nian'ın Antik Hikayesi (Çin Çocuk Hikayeleri)

  Sign in to follow this  

  Çin Yeni Yılı kutlamaları binlerce yıl öce başlamıştır. Bu Çin Yeni Yılı  ise hala günümüzde kutlanıyor. Çin Yeni Yılı, aileler ve arkadaşlarla birlikte eğlenmek, ataları anmak, sevindirmek ve şanslı paranın kırmızı zarfları* (Red Evelope) hediyelerini vermek için bir zamandır. Çinlilerde, Çin Yeni Yılı hakkında bir sürü antik gelenekler ve hikayeler vardır. Bu aşağıda anlatacağımız hikaye, hikaye de en beğendiklerimizden biridir: 

  *Red Envelope (Kırmızı Zarf): Çin Yeni Yılı gibi özel günler veya tatillerde verilen parasal bir hediyedir. 

  Uzun zaman önce... 

  Uzun zaman önce, Nian olarak adlandırılmış bir canavar vardı. Nian, Çin'in içindeki küçük köyü her yıl ziyaret etmeyi ve gördüğü herkesi korkutmayı çok severdi. O, bunun çok eğlenceli olduğunu düşünürdü. O, yeni yıl başlar başlamaz insanlara kendisinin hala orada olduğunu göstermek için insanları korkutmayı severdi. Her yıl, bütün insanları korkuttuktan sonra , Yeni yıl zamanını beklemesi zor oluyordu, bu yüzden Nian onları tekrar korkutabiliyordu. 

  Bu, muhtemelen sonsuza kadar böyle gidecekti. fakat bir gün, şans eseri, köylülerden biri kırmızı tunik giyiyordu. Nian köylüyü korkutmak için önüne atladığında ise, Nian kırmızı tuniğe bir göz attı ve uzaklara kaçtı. Nian köylüyü o çok kadar şaşırttı ki, köylü elinde taşıdığı ağır metal kovayı yere düşürdü. Kova, Nianın arkasındaki tepeden aşağı yoluna çıkan bütün kayalara çarparak yuvarlandı. Bu korkunç bir ses ortaya çıkarttı. Nian omuzlarının üstünden korkuyla baktı, ve öcekinden daha hızlı koşmaya başladı. 

  Köylü herkese efsanevi şansını anlattı. Onun kırmızı tuniği Nianı korkuttu ve kovanın çıkarttığı ses onun uzaklara kaçmasını sağladı. Bu çok güzel bir haberdi. Bütün yıl boyunca, bütün köylüler hazırlandı. Bir sonraki yeni yılda Nian ortaya çıktığında, köydeki herkes kırmızı bayraklarla ona doğru koştular ve salalyabildikleri kadar bayrakları salladılar. Onlar elindekileri tıngırdattılar ve ellerindeki bayrakları salladılar ve Nian kaçtı. Köylüler bir daha Nianı göremedi. 

   

  Bu yüzden Çinde yaşayan insanlar kırmızının şansı temsil ettiğine inanıyorlar ve bu yüzden bütün çocuklar ve birçok yetişkin Çin Yeni Yıl arifesinde çıngırdaklarını ve havai fişeklerini sallıyor ve her türlü ses çıkarıyorlar. Bu Nian dahil kötü ruhları, hala etrafta dolanıyor olma ihtimallerine karşı uzaklaştırmak içindir. 

   

  Kaynak:china.mrdonn.org 

   

   

  Sign in to follow this  


  User Feedback

  Recommended Comments

  There are no comments to display.


 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...