Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Madam O'Malley
  Madam O'Malley

  Tatami: Kişiliğin İmlek İmlek Örülmesi

  Sign in to follow this  

   Pirinç saplarından sıkı sıkı dokunan hasır yer kaplama minderi Japon geleneksel evlerinde önemli bir  yer tutmaktadır.
  Yeri kaplamak için örülen bu minder sadece estetik zerafet ve ergonomik açıdan önemli değildir. Hem ruhani, hemde saygın bir kişiliğin oluşması için önemlidir. 

  5bc079b967b0a91fe43c85ca.jpg

  Minimalist ve sade ev düzenleri ile dikkat çeken Japon ev döşeme geleneğinin temel taşıdır Tatami Minderi. Yapım aşamasından, kullanımı boyunca ev halkının ve o evde yer alan herkesin ruhunu ve kişiliğini sembol eden nitelikler taşır. 
  Örülme aşaması oldukça önemlidir. Öyle ki bir çocuğun doğması ve büyümesi ile özdeş görülen bir yapısı vardır. Ham maddesi pirinç sapları olan bu sıkı sıkıya dokunmuş minderin kişilikle bağdaştırılan öyküsünü Bozkurt Güvencin ''Japon Kültürü'' kitabından öğrendiklerimle anlatmak istiyorum.
  Japon insanın kişiliği tıpkı hasır örgüler gibi işliyor. Hasırı örerken hissedilen enerji çok önemlidir. Bir çocuğu yetiştirmeye bezerliğini buradan yakalıyor Japon Toplumu. 

  Tatami örülürken bir güve bile zarar görmemeli, hiçbir ruh incinmemelidir. Negatif enerji  örgülerin dışında bırakılmalıdır. Çocuk yetiştirirken dikkat edilmesi gereken unsurlarda bununla ilişkili olur Japonlar için. 

  Tatami örülürken negatiflik uzak tutulmalı. Çocuk büyütürken onu kötü enerjiden uzak tutmak gerekir. İçine sızan kötülük onun haneye zararlı bir varlık olmasına sebep olabilir. Tatami'de kötü bir enerji yüklenirse üstüne basanın başına kaza ya da haneye bela gelmesine sebep olabilir. 

  Örgüler sıkı olmalı ama kopmaması için gerektiği kadar sıkılmalıdır.  Daha fazla sıkarsak kopar diyor Tatami ören ustalar. Çocukta kısıtlanmalı, disipline edilmeli. Fakat fazla sıkıştırılıp, çekiştirilir ise haneden ve aileden koparak sıkıntılara yol açacağından söz ediliyor. 

  2019102435f86890095c.jpg

  Çocuk, tatami gibi doğru enerji ile örülüp, doğru sıkılıkta tutulur ve doğru şekilde biçimlendirildirse; gurur duyulan, hanede faydalı ve toplum içinde saygın bir kişilik haline gelir.  Kişiliği, tıpkı Tatami gibi olur. 

  Temiz, düzenli ve güzel görünecek,
  Doğa ile uyum içinde olacak,
  Dayanıklı, kırılgan olmayan ve dayanışmaya yatkın bir ruhu olacak,
  Yumuşak basana bir halı gibi yumuşacık olacak, sert basana bir çelik kadar sert olacak şekilde kişiliği imlek imlek örülmüş olacaktır. 
  Bu niteleklilerde bir Tatami nasıl evin kusursuz ve düzgün aynı zamanda güzel görünmesini sağlıyor ise bu koşullarda örülmüş bir kişilkte, hanesini ve ailesini mükemmel gösterecektir. 

  Öyle ki, Tatami aynı zamanda bir zenginlik belirtisidir. Hiyerarşik bir toplum yapısına sahip Japon toplumunda Tatami zenginlik belirtisi olarak eski çağlarda kendisini gösteriyordu. Evin her köşesini kaplatabilen kişiler çok zengin ve saygın insanlardı. Tatamiyi, genellikle evlerin kutsal sayılan mekanlarına seriyordu geri kalan orta sınıf ve alt sınıf insanlar. Bu durumda zengin ve saygın ailelerin çocukları daha bir saygın kişilkte olması gerektiği kabul ediliyordu. Hanelerin zenginliğini gösteren tatami gibi hanenin çocuklarının kişiliğide saygınlığı gösteriyordu. Paralel işleyen bir yapıya sahiptir. 
  ;Bozkur Güvenç kitabında bu noktaya değinmiş olmasada tatamiler zenginlik belirtisi olarak sayılır ve o hanenin çocuklarının kişilikleri saygınlık unsurunu oluştururdu. 

  129.jpg  

  Her ne kadar Tatami kusursuz olarak işlenip kullanılmaya başlasa da bir büyük düşmanı vardır. ''Küf'', emekle ve sabırla örülen tatamiyi yavaş yavaş çürütüp çirkin ve kokan zararlı bir maddeye dönüştürebilir. Tataminin küften korunması gerekir. Kişilikte her an için küf kapıp çürüyebilecek bir unsur olarak görülür bu yüzden. işlenen her suç, delinen her yasak ve yapılan her hata küf gibi insan kişiliğini bozduğundan söz edilir. Bu yüzden insanın kişiliğini koruması için bir terbiyeye yani bakıma ihtiyacı vardır. Tatami'nin bakıma ihtiyacı olduğu gibi insan kişiliğide bakım yapılmalı ve görevlerini hatırlamalıdır. 

  Küf öyle illet görülür ki fark edilmezse bütün evi çürütebileceğinden söz eder Japon Toplumu. Tanrıların bile küften kaçındığından söz edilir. Kötülük ve laneti temsil eden küf korunulması gerekilen ilk şeydir. Döşemeleri yavaş yavaş çürütür ve hanede hastalıklara sebep olur. İnsanın kişiliğinde de yavaş yavaş çürümeler olur ve hastalıklı bir duruma gelineceğinden söz edilir. 

  Japon toplumunun pirinç saplarından kişiliğin imlek imlek örülmesine dair öyküsü daha geniş ve uzun uzun anlatılabilir. Her imlekte bir hayat öyküsü ile genç zihin ve ruh eğitilir aslında. 

  Bozkur Güvenç'in kitabında söz ettiği gibi; Tatami, Japon toplumunu oluşturan bireylerin kişiliklerinin imlek imlek örülmesi kadar derin bir anlam taşıyan hasırdan bir yer döşemesidir. 

   

  Kaynakça: ''Japon Kültürü'' Bozkurt Güvenç (5. Baskı)

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...