Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Andreas-san
  Andreas-san

  Dramdan Komediye Mutlaka Okumanız Gereken 5 Webtoon

  Sign in to follow this  

  Beğendiğim ve bence mutlaka okumanız gereken serilere başlamadan önce kısaca webtoon’un ne olduğundan bahsetmek istiyorum. Webtoon, Kore menşeili internet ortamında çizilen ve yayımlanan çizgi romanlara deniliyor. Genelde renkli bir şekilde çizilen webtoonlar elden çizim yerine grafik tabletler üzerinden oluşturuluyor. Mangadan farklı ise genelde renkli olarak çizilmesi ve basılmıyor oluşu. Bir diğer fark ise webtoonlar yukarıdan aşağıya doğru okunurken mangalar soldan sağa doğru okunuyor.

  Ufak bir bilgilendirmeden sonra benim favori listemde olan ve sizlere çekinmeden önereceğim webtoonları sıralamak isterim. Umarım bir şans verip vaktiniz olduğunda okumaya başlarsınız.

      1. Tower of God

  kzejBY.jpg

  Aslında Tower of God 2020 Nisan ayında anime olarak yayınlanmaya başlayarak büyük bir sükse oluşturmuştu. 13 bölüm halinde yayınlanan anime her ne kadar şu an bitmiş olsa da webtoonu hala devam etmekte. Okumak isteyenler için Türkçe olarak 485. Bölüme kadar çevrilmiş halde. webtoonların okunma sayıları git gide artmaktayken anime versiyonlarını görmek tabi ki de izleyenleri sevindiriyor fakat güncelde devam eden bir seri olunca 13 bölümlük bir versiyon haliyle kimseyi tatmin etmiyor.

  Bilmeyenler için serinin konusu ise şöyle, hayatının büyük bir kısmını tek arkadaşı Rachel ile geçiren Bam bir gün arkadaşı Rachel’ın ‘kale’ denilen yere gitmesiyle çok üzülür. Arkadaşının peşinden kapıyı açmayı başarıp kaleye giren Bam’ı kalenin türlü zorlukları beklemektedir.

  Webtoonda çizimleri oldukça güzel ve kaliteli, fakat anime versiyonunda nedense bana çizimler ve arka plan oldukça soğuk geldi. Gerçi itiraf etmem gerekirse renkli ve canlı çizimleriyle bana yeterli gelen webtoonların animasyon hallerini ben olmasa da olur şeklinde değerlendiriyorum.

  Sonuç olarak webtoon’un One Piece’i denilen bu seriye bence bir göz atmalısınız. Ah bu arada Kore menşeili bir yapım olması sebebiyle açılış şarkısını bir k-pop grubu seslendirmiş ve kanaatimce oldukça hareketli ve epik bir parça olduğunu söyleyebilirim. Bağlantısını buraya bırakıyorum...

        2. Solo Leveling

  AgKpcI.jpg

  Oldukça popüler olan webtoonlardan biri olan ‘Solo Leveling’ aslında Chu-Gong tarafından yazılmış bir Novel’dan uyarlama. Ve bence oldukça iyi de bir uyarlama. Hatta bir oyun (gamer) webtoonu olarak anime versiyonu çekilse SAO’yu sollar gibime geliyor…

  Konusundan bahsedersek, webtoon’un başlama tarihinden 10 yıl kadar önce bir kapı açılır ve bu kapıdan farklı seviyelerdeki canavarlar giriş yaparlar. Aynı şekilde farklı seviyelerde avcılık yapan insanlar da bu canavarları yok etmeye çalışır. Ana kahramanımız Sung Jin-Woo’da en düşük seviye olan ‘E seviye’ bir avcıdır ve ‘Dünyanın en güçsüzü’ şeklinde de bir lakabı vardır. Fakat ailesini geçindirmesi gereken Jin-Woo buna rağmen canavarların bulunduğu zindanlara inmekten ve ağır yaralar almaktan çekinmez. Bir gün tuhaf bir zindanda tuhaf bir canavarla karşılaşan Jin-Woo ve ekibi büyük bir tuzağa düşer. Burada artık ölümü kabullenen Jin-Woo nerden geldiği belli olmayan bir güç elde eder ve olaylar gelişir.

  Okumak isteyenler için şu anda 120 bölümlük bir Türkçe çevirisi mevcut ve seri hala devam etmekte. webtoonlar’ın anime versiyonlarının yaygınlaştığı son zamanlarda bana öyle geliyor ki bu seriyi de yakın zamanda ekranlarımızda izleyebiliriz.

        3. Uncle Cool

  gffKqC.jpg

  Kısaca konusu, korkunç görünümlü bir adam ürkek bir kızı gözüne kestirir fakat kız onun yanında korksa da sakin kalmayı başarır. Daha sonrasında sürekli yolları kesişmeye başlayan bu ikilinin arasında romantik bir ilişki başlar.

  Aslında bu webtoona başlamam bir arkadaşımın vesilesiyle oldu. Arkadaşım çok değişik mizahlı-komikli-dramlı bi webtoona başladım, Allah aşkına bir bak dedi. Kendisi genelde manga ya da webtoon tarzı şeyler okumadığı için bu önerisi beni oldukça şaşırtıp bir miktar gözümü yaşartsa da (çünkü ben manga okurken başıma gelip söylenen bir insandı kendileri haha) gidip okumaya başladım. Gerçekten de webtoon mizahı ve parodileriyle sizi güldürmeyi başarıyor. Gintama izleyenler karakterlerin büründüğü o tuhaf surat ifadelerini çok iyi bilir, Uncle Cool'da çizerin kullandığı o benzer ifadeler komedi anlamında seriye ayrı bir kalite katmış. Seri bir yandan da işlediği günlük ve sosyal sorunlarla toplumsal konulara değinmeyi de ihmal etmemiş. Şu an güncelde 62 bölümlük bir çevirisi bulunan bu mizahlı-komikli-dramlı webtoona bence bir şans vermelisiniz.

  rtUqFs.jpg

        4. Sweet Home

  Y4NlrP.jpg

  Geçtiğimiz aylarda Netflix’in de dizi uyarlaması için çalışmalara başladığı, Güney Kore’de korku- gerilim türünde popüler olan Sweet Home ile devam edelim. İsminin ilgimi çekmesiyle dur bi bakayım diye başladığım daha sonra bayılarak okuduğum hatta çevirisini bekleyemeyip orijinalden devam ettiğim ve sonunda ağlayarak (iyi anlamda) bitirdiğim bu esere, yazarına sevgiler göndererek değinmek isterim. Öncelikle yazarın olayları birbirine bağlayışı, aralarda verdiği flash backler gayet yerinde ve anlamlı, böylece okurken hikâyenin içine girebiliyorsunuz. Her bölümde merakla diğer bölüme geçmemi sağladı diyebilirim. İlerleyen bölümlerde neden böyle bir karaktere gerek var diyebileceğiniz türde bir- iki tip var. Fakat onlardan da öte her bölümde yeter artık öl diye sinirden ekranı yumruklayacağınız biri var… Şu aşağıdaki şahıs...

  aDF5sT.jpg

  Son dört bölümdeki gerçekten etkileyici ve duygu yüklü sahnelerle keşke biraz daha devam etse diye düşünmüştüm ama yine de olması gerektiği gibi bittiğini söyleyebilirim, yani niye böyle saçma bitti diyebileceğim bir durum yok.  Sonunda ise webtoonun ismini çok güzel bir şekilde bağladıklarını da belirterek içeriğini kısaca özetleyeyim.

  Sweet Home, insanların hayatta en çok olmayı /olmasını istediği şeyi yansıtan canavarlara dönüştüğü ve dünyayı ele geçirip insanlığı yok ettiği bir dünyada geçer. Okurken herkesin, bu hayatta gerçekten ne istediğini sorgulamasına da neden olur.

  Kahramanımız Hyun Cha, ailesiyle ilişkisi pek iyi olmayan bir ergen olarak karşımıza çıkmakta.  Beklenmedik bir kaza sonucu ailesinin öldüğü haberini almasıyla artık yapayalnızdır. Bu yüzden evini terk etmek zorunda kalır ve tek başına yeni bir daireye çıkar. Taşındığı apartmanda bir şeylerin farklı olduğunu hisseder ama anlayamaz. Bu arada yaşadığı olaylardan dolayı 25 Ekim’de intihar etmeyi planlar. Fakat öyle şeyler yaşayacaktır ki o gün yani intihar gününde bile apartmandaki sağ kalan bir grup insanla beraber, yaşamak için hayatta kalmaya çalıştığının farkına varacaktır.

        5. 10 Years That I Loved You The Most

  8GM10u.jpg

  Aslında ismini okuduğunuz zaman bile burnunuza buram buram dram kokuları geliyordur herhalde. Çünkü ben de okur okumaz ‘Hmm galiba bir miktar ağlayacağım, varıp peçetelerimi hazırlayayım.’ izlenimini uyandırmıştı. Keza öyle de oldu.

  Webtoon her ne kadar klasik dram ögelerini barındırıyor olsa bile, artık size dram ögesi denildiğinde ne çağrıştırıyorsa, işleniş şekli farklı. Aynı zamanda ‘The Decade Of Deep Love’ adlı bir Novel’ı da var.

  Webtoon  Shounen- ai kategorisinde yer alıyor. Bilmeyenler için söylemek gerek, shounen- ai türündeki eserler erkekler arası aşkı ve romantizmi konu alan eserlerdir. Her ne kadar bu türdeki eserlere oldukça fazla eleştiri ve nefret yorumları gelse de herkesin fikirlerine ve tercihlerine saygılı olunması gerektiğini unutmamak gerekir, aşk aşktır, sevgi de sevgi…

  Konusundan çok çok az bahsediciğim çünkü eğer fazlaya kaçarsa tüm büyü bozulur. 10 yılı aşkın bir süredir birliktelikleri olan Lewis He ve Adolph Jıang’ın ilişkisinde bazı çatlaklar oluşmaya başlar. Adolph çevresi değişip başarıları arttıkça değişmeye başlamıştır ve Lewis’i aldatarak en büyük hatasını yapar. İkilinin arasında ki çatlak gittikçe genişlerken Aloph’un bilmediği çok önemli bir şey vardır ve olaylar hüzünlü bir şekilde gelişir. Webtoon ‘tamamlanmış’ statüsünde olmakla beraber Türkçe çevirisinin olmaması gibi bir problemi mevcut. Yani en azından ben bulamadım. Tanıtımını en sona bırakma sebebim de bu. Ama dram kategorisinde ki türlerden hoşlanıyorsanız kesinlikle ‘10 Years That I Loved You The Most’a bir şans verip o hüzün denizine bir tur dalmalısınız.

  (Bu arada webtoonu okurken Aimer dinleyebilirsiniz. Kesinlikle iyi bir kombinasyon oluşturuyorlar)

         

  • Doki 1
  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...