Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • Aisaka Taiga
  Aisaka Taiga

  Eskilerin Tozlu Raflarından: Pixel Oyunlar

  Sign in to follow this  

  İlk başta kısaca Pixel Art'ı tanımlayalım. Bir dijital görüntünün grafiklerinin tümünün ilk bakışta fark edilebilen pixel karelerinden meydana gelmesidir. İlk defa 2D oyunlar tasarlamak için ortaya çıkan grafik yazılımlarıyla birlikte gün ışığına çıkan Pixel Art, kavram olarak ilk defa 1982 yılında kullanılmıştır.

  O dönemde geliştiricilerin dijital bir görüntü oluşturmak için kullanabileceği bilgisayar kaynakları epey sınırlıydı. Grafik kartları yeterince güçlü değildi. Geliştiricilerin çok fazlapixel kullanmadan dijital görselleri geliştirmesi ve bunların kullanıcı gözünden göründüğünde tanınabilir olması gerekiyordu. Yani dijital ortamda görsel bir dosya meydana getirmek için pikselleri kullanmaktan başka çareniz yoktu.

  BLyMZj.jpg

  Bu sıkıcı tanımdan sonra günümüz ve piksel art ilişkisine değinelim. Günümüzde bu tip retro oyunlara duyulan hasret arttı. Son yıllarda çok sayıda pixel art oyunlar piyasaya sürüldü ve çok beğenildi. Şu anda dünyanın Japonya kökenli, en büyük oyun konsolu ve oyun geliştiricisi firmalarından biri olan Nintendo bu türe çok fazla önem vermiştir. İşte Nintendo'nun piyasaya sürmüş olduğu bazı oyun serileri, altındaki hikayeleri ve az bilinen ilginç gerçekleri..

  1- POKEMON

  m2JPzV.jpg

  Pokemon yani tam adıyla Pocket Monsters ana karakterimiz Ash'in babası tarafından terk edilip içindeki boşluğu doldurma isteğiyle başlıyor. Annesi bu durumu görüp ona 4 yaşındayken bir tavşan alıyor ve Ash bu tavşanı çok sevip adını Pikachu koyuyor. Fakat 6 yaşındayken Ash bir elektrik kazasına sebep oluyor ve tavşanını öldürüyor. Bu travma sonrasında Ash kendi zihninde bir dünya yaratıyor, Pikachu'nun kurtulduğunu ve elektrik gücüne sahip olduğunu tasarlıyor.

  ->''Cathcem all'' sloganı babası yüzünden içindeki boşluğu, yani içindeki sevgisizliği ve terk edilme hissiyatını temsil ediyor.

  ->Normalde Red&Blue oyunlarında Profesör Oak ile savaşılabiliyordu. Bu sonralarda GameShark'la oyun hacklendiğinde anlaşıldı.

  ->Meowth, Clefairy ve Pikachu'yla birlikte ilk Super Bros'ta oynanabilecekti ama sonra vazgeçildi.

  ->Pikachu, Güney Pasifikte bulunan Niue adasında demir para olarak bastırıldı. 1 para 1 dolara karşılık geliyordu.

  ->Oyunlardaki ana Pokemon Profesörlerinin hepsinin ismi bir ağaca aittir.

  ->2008'de Japon bilim adamları bir protein bulmuştur ve bu proteinin elektrikle ilişkisinin bulunmasından dolayı ismini Pikachu koymuşlardır.

  ->Eğer Pokemon Yellow'daki bir Pikachu, Pokemon Stadium'a aktarılırsa onu normal Pikachu'lardan farklı biri seslendirir ve ses efektleri değişir.

  ->İlk oyunlarda High Jump King kaçtığında normalde olduğu gibi hasar vermesi gerekirken bir bugdan dolayı kullanıcıya sadece 1 HP'lik hasar veriyordu.

  ->Vücuttaki kanser yaratan bir genin ismi Pokemon olacaktı ancak Pokemon Şirketi'nin uyarısıyla bu genin ismi ZBTB7'ye çevrildi.


  2- SUPER MARİO

  vjJE86.jpg

  Mario abimizin sevdiği prenses her ne kadar tatlı, masum gözükse bile aslında öyle biri değildir. Mario binlerce kaplumbağalarla savaşıp, borulardan geçip çok sevdiği Prenses Peach'e kavuşur ancak onun düşündüğü gibi biri olmadığını görür. Prenses onu defalarca aldatmıştır.

  ->Süper Mario kardeşlerin tam isimleri 'Mario Mario' ve 'Luigi Mario' dur.

  ->Oyunda alınca büyüdüğümüz mantar, gerçekte olan bir mantar türüdür ve yiyenlerde halüsinatif bir etki oluşturur. Yani yiyenler kendini büyük hissediyor.

  ->Mario ilk tasarlandığına tesisatçı değil marangoz olarak tasarlanmıştır. Ayrıca kendisinin doktorluk yapmışlığı da vardır.

  ->Luigi kelimesi japonca 'ruiji' kelimesinden gelmektedir. Anlamı ise 'benzeyen, eş'.


  3- THE LEGEND OF ZELDA

  y0zMVj.jpgdO758X.jpg

  14 seriden oluşmaktadır. Hikayesi kötü güçlerin kaçırmış olduğu Zelda'yı kurtarmaktır.

  Son olarak en sevilen ve güncel pixel oyunlar: Replica, Papers Please, Beat Cop, Domina, Hotline Miami, Punch Club...


  BİLGİ!!

  Saniye başına gamepad butonuna basma rekoru Toshuyuki Takahashi adlı bir Japon'a ait. Toshuyuki butona saniyede 16 kez basabiliyor.

  QVpA7y.jpg

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...