Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • libero1i
  libero1i

  Oyun Bağımlılığı Bakın Nelere Sebep Olabiliyor!

  Sign in to follow this  

  Bilgisayar veya video oyunları, sizi her ne kadar az etkilediğini düşünseniz de bilinçaltınızda yaratılanları hayal bile edemezsiniz. Pek çok bilinci zayıf çocuklar veya yetişkinler, bilgisayar oyunları yüzünden ya intihar etmiş ya da cinayet işlemiştir. Herkesin bildiği Blue Whale gibi olmasa da, insanların bilincine yerleşmiş şiddet, maruz kaldığı negatiflikler, bilinci zayıf insanları bu tür eylemler yapmaya teşvik etmiştir. Benzeri bir ölüme sebep olan fiziksel zararlar da, oldukça büyük bir sorun yaratıyor.

   

  . Güney Kore’de bir adam, 50 saat durmaksızın World of Warcraft ve Starcraft oyunlarını oynaması sonucu kalp krizi geçirerek ölmüştür.

   

  . 2007’de Ohio’lu bir genç, ailesini Halo 3 oyununun kopyasını aldıkları için vurmuştur.

   

  . 2009′ da Kore’li bir çift, saatlerce video oyunu oynayarak, 3 aylık bebeklerini ihmal ettikleri için, bebeğin yetersiz beslenme ve susuzluktan ölümüne sebep olmuştur.

   

  . 2010’da, Amerika’da 16 yaşındaki bir genç, annesini PSP’sine el koyduğu için öldürmüştür.

   

  . Türkiye'de 10 yaşında bir çocuk arkadaşını pompalı tüfekle vurarak ailesine ''aynı oyundaki gibi yaptım'' cevabını vermiştir.

   

  . 13 yaşında bir çocuk, Metin2 hesabının kapatılması sonucu girdiği depresyon yüzünden intihar etmiştir.

   

  . Tayvan'da bir internet kafenin mekan sahipleri, 40 saat boyunca Diablo3 oynayan bir genci bilgisayarın başında baygın halde buldular. Onu uyandırdıklarında ise ayağa kalkıp, birkaç adım atmayı başarmış olmasına rağmen, birkaç adımdan sonra yere yığılmış ve hastaneye kaldırılmıştır. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılammıştır.

   

  . Evinin yakınlarında bulunan bir internet cafede DotA oynayan bir çocuk, maçın ortasında eve gitmeye zorlandı. 16 yaşındaki bu çocuk, bütün yol boyunca daha fazla DotA oynamamasını söyleyen ninesini dövmeye başladı. Bunun sonucunda yaşlı kadın feci şekilde can vermiştir.

   

  Bilgisayar oyunları her ne kadar hayatımızda çok fazla bir yer kaplasa da, bilinçli şekilde oynamalı ve fazlaya kaçmamalıyız. Oyunlara bağımlı kalmayın, hayatınızı yönetmelerine izin vermeyin.

  Konu Sahibi: Agashi

  Edited by libero1i

  Sign in to follow this   • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...