Jump to content
 • Sign Up
 • Reklam

 • AzurveAziz
  AzurveAziz

  Bunları Biliyor Muydunuz?

  Sign in to follow this  

  1. Abdülhamit:

  1. Abdülhamit, özi Kalesi'nde 20.000 masum Müslüman Ruslar tarafından şehit edildiği haberini alınca felç geçirerek vefat etmiştir (1789).

  Ulema ve Matbaa

  Osmanlı Devleti'nde Lale devrinde açılan ilk Türk matbaasında basılan eserlerin ulema (müderris, şeyhülislam, müftü, kadı vb.) tarafından da satın alınması bunların matbaaya karşı oldukları tezini çürütmektedir.

  Demirbaş Şarl Meselesi

  Tarihimizde "DEMRİBAŞ ŞARL" diye bilinen İşveç Kralı Charles, Poltova'da tarihimizde "Deli petro" diye bilinen Rusların "Büyük Petro"suna yenilince Osmanlıların kanatlarının altına sığınmıştır. (1709). Fakat bir türlü rahat durmamış ( O kadar ki Voltaire bile hakkında yazdığı kitapta, O'nun bu yılışık davranışlarından bahsetmiştir.) yıllar yılı osmanlı yönetimini Ruslara savaş açmak için kışkırtmaya çalışmış, devlet ricali kendisine kulak asmayıp memleketine geri göndermek isteyince de maiyetiyle birlikte ufak çaplı bir isyan çıkarmış ve çatışmalar sırasında bazı yeniçerilerin şehit olmasına yol açmıştır. Halk da, Padişah 3. Ahmet de artık bu kabına sığmayan Töton şövalyesinin yatışmaz arzularından usanmıştır. Kahvehanelerde, "Elin adamı bizden yardım istemeye geldi, ama başımızda kaldı, Demirbaş kesildi mübarek!" yollu sohbetlere konu olmuş ve adı oradan Demirbaş Şarl'a çıkmıştır.

  Sultan Abdülmecit'in Yardımı

  Padişah Abdülmecit, 1847 yılında İrlanda'da çıkan kıtlık yüzünden binlerce insanın ölüm haberini alınca buralara 5 gemi dolusu gıda ve bir miktar para göndermiştir.

  Osmanlı'da Demiryolları

  2. Abldülhamit, Yunanlılarla yapılan Dömeke Meydan Savaşı'nda bacaklarından yara alan askerleri memleketlerine gönderirken, onlara kendi elleri ile yaptığı 150 adet bastonu hediye etmiştir.

  Fiyat artırmak isteyen fırıncılara 2. Abdülhamit, "Siz yine ekmeği 30 paraya satmaya devam edin. Sattığınız her ekmek için istediğiniz 10 parayı ben vereceğim. Çünkü memlekette ekmek fiyatına zam yapılırsa bunu bütün zaruri ihtiyaçların pahalılaşması takip ederki, bunu halkımız karşılayamaz." demiştir.

  Arap milliyetçiliğini kontrol altında tutmak isteyen 2. Abdülhamit, Arap aşiret reislernin çocukları için İstanbul'da parasız ve yatılı bir okul kurmuştur.

  2. Abdülhamit'e mecliste alınan tahttan uzaklaştırılma kararını; Yahudi Emanuel Carasso, Ermeni Komitacı Aram Efendi, Arnavut Esat Toptani Paşa ile Gürcü Arif Hikmet Paşa iletmiştir.

  Zembilli Ali Efendi

  Şeyhülislam Zembilli Ali Efendi, (Kanuni dvrinde) Rumeli'deki Hristiyanların zorla Müslüman yapalım diyen devlet adamlarına şiddetle karşı çıkar ve " onlar bize emanet mllettirve dinlerine de karışamazsınız" der. Osmanlı başkenti İstanbul'un Vefa Semtinde oturan Zembilli Ali Efendi halkın soruları için pencerisinden aşağıbir zembil sallandırır ve halk sorunlarını sembilin içine yazarak bırakırdı. Ali Efendi'de aynı yolla halkın sorularının cevabını yazarak halka iletirdi. Bu olaydan dolayı Şeyhülislam Ali Efendi, Zembilli unvanını almıştır.

  Değirmenciler

  Osmanlı'da değirmencilerin tavuk beslemesi yasaktı. Bunun sebebi değirmene gelen halkın buğdayından yememelerini sağlayarak kul hakkını korumaktı.

  Hacı Arif Bey

  Hacı Arşf Bey ismiyle meşhur olan Türk bestekarı Mehmet Arif Bey, Sultan Abdülmecid, Abdülaziz ve 2. Abdülhamit tarafından çok sevilmiş, desteklenmiş ve sarayda yüksek görevler verilmiştir. 1.000 küsür şarkı ve onlarca ilahisinden günümüze 326 adet şarkı gelebilmiştir.

  Osmanlı Korkusu

  Osmanlı askerlerinin Avrupalılara saldığı korku asırlarca devam etmiştir. 1534 yılında Viyana'daki 51. Stephan Katedrali'ne, Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak haber vermekle görevli bir memur tayin edilmiştir. İşin ilginç tarafı bu memuriyete daha 1956 yılında Viyana Belediye Meclisi'nin: "Artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından bu vazifenin lüzumu yoktur!..." şeklindeki kararı neticesinde son verilmiştir.

  Saray Kadınları

  Tarihi hadiselere önyargılı bakan birçok batılıyazarın, osmanlı kadınlarının saray hayatını kendi hayat felsefelerine göre değerlendirip, "kafes edebiyatı" çerçevesinde senaryolaştırmasına mukabil, yıllarca İstanbul'da yaşayan "Muhteşem İstanbul" kitabının yazarı Gerard de Nerval'in osmanlı saray kadınları hakkında: "Saray kadınlarına gelince, bunların gerçekten birer alim olduklarını söyleyebiliriz ve bu sözümüzde mübalağa yoktur. Çünkü saraya giren her kadın, tarih, edebiyat, müzik, resim ve coğrafya konularında çok ciddi bir eğitime tabi tutulur. Bu kadınların bir çoğu, sanatkar veya şairdirler" ifadelerini kullanmıştır.

  Adama Göre Adam!

  İncili Çavuş, osmanlı elçisi olarak Fransa Kralına gönderildiğinde, elbiselerinin bazı yerlerinde yama varmış. Kral bunları görünce dayanamayıp; "Bana senden başkagönderecek adam bulamadılar mı?" diye sormuş. İncilli de hemen cevabı yapıştırmış "Osmanlılar, adama göre adam gönderirler. Beni de sana göndermelerinin hikmeti bu olsa gerek!..."

  Osmanlı Borçları:

  Osmanlı Devleti'nden kalan borçları, yerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ödemeyi Lozan Anlaşması'nda kabul etti. Borç paylaşımında çıkan anlaşmazlık yüzünden Türkiye ile alacaklılar arasında antlaşma ancak 13 Haziran ""1928 yılında imzalanabildi. Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı Devleti'nin 161 milyon liralık borcunun 107 milyonluk kısmını yani %67'sini ödemeyi üstlenmiştir. osmanlı Devleti borçlanırken yapmış olduğu antlaşma gereği borç 99 yılda ödenecekti. Bir takım antlaşmalardan ve gelişmelerden sonra Osmanlı borçlarının ana parası 1954 yılında fazileri ise 1984'te Özal döneminde bitirilmiştir.

  Osmanlı Sarıkları

  Osmanlı sultanlarının, devlet adamlarının ve alimlerinin başlarındaki sarıklar, aynı zamanda kefenleri idi. Hergün kefenlerini başlarında taşıyan Osmanlı idarecileri her zaman ölümü hatırlayıp, ahirette hesaba çekileceklerini düşünerek kararlarını ona göre verirlerdi.

   

  • Like 1
  Sign in to follow this   • Reklam

 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin.

×
×
 • Create New...