Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...
 • tenar
  tenar

  Kaderimdeki Kişi Sensin!

  "Görünmeyen kırmızı bir iplik birbirleriyle tanışacak olanları zaman,yer ya da durum ne olursa olsun birbirine bağlar.Ve bu iplik uzayabilir,gevşeyebilir hatta karışabilir ancak asla kopmaz."

   

  Efsaneye göre eski Çin ay çöpçatan tanrısı "Yue Xia Laoren" tanışmasını ve birbirlerine yardım etmesini istediği insanları ayak bileklerinden birbirlerine görünmeyen kırmızı bir ip ile bağlarmış. Ve bu ip eninde sonunda bağlı olan o iki kişiyi günün birinde bir araya getirirmiş. Her ne kadar yolundan şaşsan ne kadar çok kişiye aşık olursan ol kaderin sana o kişiyi gösterirmiş.

  the_red_string_of_fate_by_kasandraleigh_

   

  Hayatımıza birisi girdiğinde düşünmüş müyüzdür: "Bu kişi benim hayatıma neden dahil oldu yahut bu kişiyle tanışmamız tesadüf müydü?" diye...

  Siz bu konu hakkında kafa yormadıysanız bile Çin efsaneler i-inananlar için- yolumuzu aydınlatıyor diyebilirim. Bir kişiyle tanışmamız, bir olaya katılmamız gibi basit olayların komplike ipliklerle siz daha doğmamışken yazıldığına inanıyorlar bu insanlar. Aslında günümüzdeki kader inancıyla yahut daha modern bir bakış açısıyla quantum ile de oldukça benzeştiğini söyleyebiliriz bu inanışın.

   

  dd38196eaeb0938549a184af43339acd.jpg

  Çin'de ortaya çıkan bu mit daha sonra Japonya'ya yayılıyor. Ancak daha farklı bir versiyonda... Japonya'da bilinen ve inanılan şekliyle;bu kırmızı iplik ayak bileğinden değilde serçe parmağından bağlıdır çiftlere. Ancak yine de sonuç aynıdır. İp yeniden kavuşturur kaderlerindeki kişilere...

   Zaten çoğumuz aşinayız animelerden, movielerden bu şekliyle efsaneye. Konu olarak direk anlatılır kimi zaman ancak genelde kırmızı ip, kırmızı, kader motiflerini görürüz animelerde. Motiflere şöyle bir örnek verecek olursak:

  Attack on titan: Mikasa Ackerman'ın kırmızı atkısı,

  Noragami: Iki Hiyori'nin kuyruk bağı,

  Naruto: Hinata'nın ördüğü kırmızı atkı.

  Konu olarak direk ele alınışını ise " Kimi No Nawa" da rahatlıkla görebiliriz. En açık örnek Mitsuha'nın saç tokası ve kaderi anlatan betimlemerdir.

  kimi_no_nawa_wallpaper_minimalist_by_kuu

   

  Ancak bana kalırsa bu tür inanışlar genel olarak Uzak Doğu insanlarının yalnızlığı adına, onlara bir teselli olabilmek adına ürettikleri bir olgudur. Hayatlarının sonuna dek onları daima bekleyecek ve kabullenecek birisi olma inancı insanları her zaman mutlu etmiştir. Biraz acımasızca olsa da zaten çoğu mit insanların kendilerini daha iyi hissettirme inancından doğmuştur. (ya da en azından ben böyle düşünüyorum.)

   

  d5azfbx-ee1e87c2-1aca-411b-bcb9-b077fcd0

   

  Göz atmak isteyenler için de buraya sevimli bir kaderin kırmızı ipliği linki bırakıyorum:

   

  Esen kalın.

  • Like 3 • Disqus Yorum

 • Uyarı!

  • İçeriklerimizin "kopyalanması" ve "çoğaltılması" kanunen yasaktır!
  • 1948 yılında yürürlüğe girmiş İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi 27. maddesinde belirtildiği üzere; ‘’Herkesin sahibi bulunduğu (yarattığı) her türlü bilim, edebiyat veya sanat eserinden doğan manevi ve maddi yararlarını korunmasını isteme hakkı vardır.’’
  • Bu bağlamdan mütevellit 1998 yılında Dünya Telif Hakkı Örgütünün de destekleri ile Amerika Birleşik Devletlerinde çıkartılmış olan Digital Millennium Copyright Act (DMCA) adlı bu yasa ile İçeriklerimiz DMCA ile korunmaktadır.

  DMCA.com Protection Status

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...