Jump to content
Search In
 • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sık Sorulan Sorular

 1. Sitenin en üstünde ve en altında bize ait olan tüm sosyal ağlar mevcuttur. Orada bulunmayan herhangi bir sosyal ağa denk gelirseniz, o bize ait değildir.

 2. Hayır, açamazsınız; zira burası reklam yeri değil.

 3. Şaka mısın dostum? Bizim online izleme sitemiz var da bizim mi haberimiz yok? 

  A sitesi B sitesi bizi zerre ilgilendirmez, neden mi? Bize ne dostum başka siteden yahu? Neden her gün onlarca online izleme linki kırık diye mesaj atıyorsunuz? Kendi emeğimizi kendi sitemizde yayınlıyoruz, bize ne dostum başka siteden bize ne?

  Buna ek olarak emeklerimizi çalıp çalıp yayınlayan, logolar basan, edep, adap, ahlak yoksunu anizm çomarlarından izliyorsanız zaten size diyecek sözümüz yok. Böyle devam edin ve git gide çöplüğe dönmüş tr anime/manga zihniyetini daha da dibe batırın. Meraklısına konu hakkında detay: https://www.facebook.com/OfficialAniSekai/posts/4023600841000777

  • Bazı linkler telif yediği için yükleme siteleri tarafından kaldırılabiliyor.
  • Linkler evladiyelik asla değildir ve elbet kırılır. Unutmamak gerek ki kullandığımız upload siteleir free ve takdir edersiniz ki kırık link bildirimi yapılmadığı takdirde linklerin kırık olduğunu bilme ihtimalimiz yok. Eğer kırık bir linke rastlarsanız, kırık link bildirimi yapınız.
  • Ek olarak yine bazı siteler (4shared vb.) Türkiye'de yasaklı olduğundan sadece vpn kullanılarak girilebiliyor.

 4. BluRay Nedir?
  Bir Torrent’in başlığında “BluRay” etiketi görüyorsanız, bu o dosyanın Bluray Disk kalitesinde olduğunu belirtir. Bluray ise HD veya Ultra HD filmlerin DVD formatında saklandığı bir formattır. Genellikle yüksek kalitelisinden dolayı BlueRay Torrent’lerin boyutu yüksek olur ve daima GB ile ölçülür.Film izlerken birinci önceliğiniz seyir keyfini maksimum düzeyde tatmaksa o zaman tercihiniz BluRay’den yana olmalı.

  Yalnız elinizdeki çük kadar telefondan BluRay film izlemenin esprisi yoktur. BluRay formatına ancak 4K veya UltraWide dediğimiz ekranların birinden film izleyeceğinizde öneririm. Çünkü BluRay filmlerin boyutu çok yüksektir. Küçücük laptop ekranında veya akıllı telefonun ekranında BluRay size zaten ekstradan bir şey katmayacaktır. Kısacası, BluRay için en kötü 3K çözünürlüklü bir monitör kullanıyor olmanız gerekir. Aksi taktirde çabalarınızın hepsi beyhude birer girişim olacaktır.

  BDRip Nedir?
  BDRip, doğrudan BluRay diskten kodlanan, BluRay’ye eşdeğer değil ancak DVD’deki 720p / 1080p biçimlerinden kalite olarak daha iyi video dosyalarıdır. BDRip’i genellikle BlueRay formatını bulamadığımızda tercih ederiz. Elinizin altında 4k veya UltraWide monitör olmasa bile BDRip’in seyir keyfini tadımlayabilirsiniz.

  BDRip, BluRay’in sıkıştırılmasıyla elde edildiği için boyutu diğer formatlara göre yüksek ancak BluRay’den düşük olacaktır. Bu videolar sıkıştırılmış olmalarına rağmen videodaki kalite kaybı çok minimal ve (genelde) hissedilmeyecek seviyededir. O yüzden BDRip hemen her tip izleyicinin en büyük dostudur.

  CAM veya CAMRip Nedir?
  CAM veya CAMRip birinin eline kamerayı alıp, sinema salonunda filmi kayda alması ve bunu internet ortamı üzerinden yayınlamasıdır. En kalitelisi bile hakiki bir film deneyimi yaşatmayacaktır. Yeni çıkan bir filmi izlemeye bu kadar meraklıysanız sinemaya gidin arkadaşlar. Çünkü CAM ve CAMRip seyir keyfiyle birlikte filmden alacağınız keyfi p*ç eder.

  DVDRip Nedir?
  DVDRip, bir filmin satışa çıkan DVD’sinden sıkıştırılarak elde edilen yayındır. Sıkıştırılma oranı tamamen yayıncıya göre değişir. Bazen çok minimal farklılıklar olurken, bazen boyutu düşürmek için kaliteyi yerle bir edebilirler. Genelde her izleyici tarafından kabul görür.

  HDRip Nedir?
  HDRip, bir videonun online dağıtım sitelerinden indirilerek (iTunes veya Netflix gibi) sunulan yayınıdır. Bu servislerden tek farkı; HDRip videoların üstünde herhangi bir kanalın logosu veya filigranın olmamasıdır. Yukardaki dağıtım formatlarından daha az yer kaparlar. İndirmesi kolay izlemesi keyiflidir.
  Elinizin altında minnak bir Ultrabook veya Laptop olsa bile filmi kaliteli kaliteli izlemenize yardımcı olurlar. Düşük boyutları nedeniyle hızlıca indirebileceğinizden, size rezalet internet bağlantınızı unutma ve ruhunuza dinginlik kazandırma özellikleri vardır.

  HDTS
  HDTS tıpkı CAM veya CAMRip’de olduğu gibi sinema salonunda çekilir. Tek fark burada görüntü kalitesi CAM veya CAMRip kadar rezlet değildir. Genelde HDTS çekimler, kaliteli video kameralar veye kameranın bir yere sabitlenmesiyle (tripod yardımıyla) kayda alınıyor. E o zaman HDTS ve CAM’in farkı nedir?
  HDTS’de ses doğrudan sinemanın ses sistemi üzerinden alınıyor. CAMRip’de ise kameradan alınıyor. Bu nedenle HDTS daha kaliteli bir görüntünün yanı sıra CAM veya CAMRip’e kıyasla yüksek ses kalitesi vaat ediyor. CAM ve CAMRip için ne düşünüyorsam, HDTS için de aynısını düşünüyorum.

  HDTV
  HDTV, HD kalitedeki bir televizyon yardımıyla içeriğin kayıt edilmesidir. Yalnız bu yayınlar kamera değil, televizyonun kendi görüntü kaydetme özelliğiyle kayda alınır. Bu nedenle birçok formattan daha kaliteli olduğunu ve optimal bir seyir keyfi sunabileceğini düşünebiliriz.
  HDTV formatındaki içeriklerin boyutları da düşüktür. BluRay, BDRip, DVDRip veya HDRip’in olmadığı yerde önce HDTV’nin borusu öter diyebilirim.

  WEBRip Nedir?
  WebRip veya WebDL olarak karşınıza çıkan bu içerikler, DRM koruması olmayan yayın servislerinden elde edilirler. İçeriğin nereden alındığı önemli olmakla birlikte, bazen iTunes kalitesinin üstünde seyir keyfi yakalanabilir. Her zaman tercih edebileceğin formatlardan biridir.

  TVRip nedir? 
  Cevap: Analog kaynaklı TV kartları ile yapılmış kayıtlardır.

  DVBRip nedir? 
  Cevap: Dijital TV kartları ile yapılan kayıtlara verilen addır. Görüntü kalitesi DVDRip civarındadır.

  WEB-DL nedir?
  Cevap: iTunes üzerinden sunulan yayınlardır. Bunlar genellikle HDTV sunumlara göre daha kaliteli olurlar. HDTV veya DVBRip sunumlarda kanal logosu bulunur ancak WEB-DL sunumlarda kanal logosu bulunmaz.Ayrıca 5.1 kanal ses bulma şansınız yüksektir. 

  NetRip nedir?
  Cevap: Netflix'den kayıt alınan dizilerdir. Profesyonel ekipmanlarla kayıt alınabilir. 4K UHD çözünürlüğüne kadar diziler bulabilirsiniz. 

  BD-50 Nedir?
  Cevap: Blu-Ray'in hiç bir işleme maruz kalmadan ham olarak sunulmasıdır. Daha iyi bir sunum bulamazsınız. İnternette BD50 , BD Disc (Blu-Ray Disc) olarak geçer. Boyutları 30-50 GB arasındadır.

  BD25 Nedir? 
  Cevap: BD25 bir blu-ray disk formatıdır. 25 GB boyutuna kadar olan blu-ray diskler için bu ibare kullanılır. Aynı zamanda Tek Katmanlu 25 GB Blu-ray Disk diyebiliriz

  ReMuX Nedir?
  Cevap: Blu-Ray'deki görüntünün rip işlemine maruz kalmadan kullanılmayacak seslerin ve altyazıların çıkarılması ile oluşur. 15-30 GB arasında olur.

  1080p Nedir?
  Cevap: Çözünürlüğü 1920 x 1080 dir. Blu-Ray'den riplenir. 8000 Kbps - 20 Mbps arasındadır. Seslerde DTS bulma imkanı vardır. 5-15 GB civarındadır sunumlar. Rip grubuna göre Mbps ve Boyut değişir. 

  720p Nedir?
  Cevap:Çözünürlükleri 1280 x 720 dir. Blu-Ray'den riplenir. 4000-8000 Kbps arasında olur. Seslerde DTS bulma imkanı vardır. Boyutları 4-8 GB civarında olur genellikle. Rip grubuna göre Kbps ve Boyut değişir. 

  m1080p Nedir?
  Cevap:Çözünürlüğü 1080p ile aynı olur ancak saniyede akan veri miktarını azaltarak oluşturulur. Genelde 2000-4000 Kbps ye düşürülür. Çözünürlükte 1080p den farkı yoktur ancak detaylar ve görüntü kalitesi azalır.Boyutları genelde 1.5-3.5 GB civarında olur. Bazen 5-6 GB boyutlarında bile bulabilirsiniz. Rip grubuna göre Kbps ve Boyut değişir.

  m720p Nedir? 
  Cevap: Çözünürlüğü 720p ile aynı olur ancak saniyede akan veri miktarını azaltarak oluşturulur. Genelde 500-1500 kbps ye düşürülür. Detaylar ve görüntü kalitesi azalır.Bu fark 15 veya 17 inç ekranlarda fark edilmeyebilir ancak 20 inç üzeri ekranlarda belirgin şekilde fark edilir. Boyutları genelde 1 gb civarında olur. Rip grubuna göre Kbps ve Boyut değişir. 

  480p Nedir? 
  Cevap: Çözünürlükleri genelde 720 x 400 dir. 

  BRRip Nedir?
  Cevap: Bu filmlerin kaynak görüntüsü bluray veya blurayden riplenen hd görüntülerdir. Boyut olarak genelde 1 veya 2 cd boyutunda olur. Görüntü DVDRip den daha iyidir.

  DVD9 Nedir?
  Cevap: Yüksek kapasiteli DVDlerin riplenmeden sunulmuş şeklidir. Aynı DVD5 gibi bunda da ekstra görüntüler olabilir.

  DVD5 Nedir?
  Cevap: DVDnin riplenmeden sunulmuş şeklidir. Bu sunumlarda kamera arkası görüntüler, röpörtajlar vs. olabilir.

  DVDRIP Nedir?
  Cevap: Filmin piyasaya sürülen DVDsinin son kopyasıdır. Kalite olarak orjinal DVD ye çok yakındır. Ses ve görüntü Cam, TS, TC ve DVDSCR’ye göre kat kat iyidir. Genelde 1 cd boyutundadır. Ancak günümüzde bluray disclerin çıkması ile popülaritesini yitirmektedir.

  R5 (Region 5) Nedir? 
  Cevap: Rusya için üretilmiş ucuz sürüm DVDlerdir. Görüntü normal dvd kadar iyi olmayabilir. Normal dvd çıkmadan bir süre önce çıkar genellikle. Bu tip filmlerde gördüğünüz line ifadesi sesin dvd dışında başka bir kaynaktan geldiği anlamına gelir. Kısaca ses kötüdür. Diğer bölge kodları: R1: Amerika-Kanada, R2: Japonya-Avrupa-Güney Afrika ve Orta Asya (Mısır), R3:Güneydoğu ve Doğu Asya, R4: Avustralya-Yeni Zellanda-Pasifik-Orta ve Güney Amerika-Meksika ve Karayipler, R5: Doğu Avrupa (Eski Sovyet Rusya)-Hindistan-Afrika-Kuzey Kore ve Mongolya R6: Çin

  DVDSCR Nedir?
  Cevap: Film çıkmadan tanıtım amaçlı vhs kasedi bazı yerlere gönderilir. Bu kasetlerden riplenen filmlere screener filmler denir. Görüntü kalitesi çok iyi de olabilir, çok kötü de olabilir. En büyük dezavantajı film esnasında altta, ortada ya da üstte geçen telif hakkı yazılarıdır. Bazen çok büyük ve rahatsız edici olabilir bu yazılar.

  PPVRIP Nedir?
  Cevap: Açılımı pay per view ripdir. Bazı filmler dvd veya bluray çıkmadan önce otellerdeki televizyonlarda para ile izlenebilir. Bu tür ripi yapan arkadaşlarda o kayıtlardan yaparlar. Görüntü genelde iyi olmaz.

  TC Nedir?
  Cevap: Filmin telecine makinesiyle kopyalanması ile ortaya çıkar. Görüntü ve ses kalitesi teoride DVDRip düzeyinde olması gerekir ancak pratikte durum bu olmaz. Renkte solma, kenarlarda titreme gibi durumlar oluşabilir.İzlemeden önce örnek dosyasını bulup denemenizi öneririm.

  TS Nedir?
  Cevap: Yine sinema çekimi filmler için kullanılan bir ifadedir ancak bunda kamera 3 ayak yardımıyla sabitlenir. Ses insan gürültüsünden daha uzak, hoparlöre daha yakın bir yerden kaydedilir. Genelde camrip filmlere göre çok daha iyi görüntü ve sese sahiptir ancak yine kullanılmasını önermediğim bir türdür.

 5. Hayır, kazanmıyoruz. Aksini iddia eden akl-ı ziyan fikr-i ziyan çapulculara itibar etmeyiniz ve "hobi" kelimesinin anlamını sorunuz.

 6. Maslesef televizyon kanalları diğer anime'lerı tercih etmiyorlar çünkü sadece küçük çocukların çizgi film seyrettiğini düşünüyorlar ve diğer animeleri getirmiyorlar. Ayrıca RTÜK'ten korkuyorlar, çünkü ShowTV eskiden çok sayıda güzel ve orijinal animeler gösterirdi ama bir anime yüzünden 1 gün kapatma cazası aldı!! Ayrıca Pokemon yüzünden ATV 1 gün kapatma cezası aldı. StarTV ise One Piece yüzünden uyarı aldı. Dünyada anime yüzünden 2 TV kanalı kapatılan herhalde tek ülke Türkiye'dir.

  Kaynak: anime.gen.tr

 7. Türkiye'de bilinmemesine karşın birçok anime dünya çapında hayranlıkla izlenmekte ve değişik ülkelerdeki bir çok saygın festivalde ödüller kazanmakta. İlk renkli anime sinema filmi olan 1958 yapımı The White Snake Enchantress'ın Venedik, Meksika ve Berlin festivallerinde ödüller kazanmasının ardından dünya çapında söz sahibi olmaya başlayan anime'ler, uluslararası yarışmalardaki bu başarılarını her yıl daha da arttırarak sürdürmekteler. Mesela Spirited Away filmi hem 2003 yılında en iyi animasyon dalında Oscar kazanmış hem de 2002 yılında dünyanın en büyük film festivallerinden olan Berlin Film Festivali'nde en büyük ödülü kazanmıştır.

  Anime'nin başarısına doğal olarak batılı animasyon şirketleri de kayıtsız kalmıyorlar. Zaten uzun süredir batılı şirketlerle ortaklaşa birçok proje yapılıyor ve sonuçta ortaya mükemmel animeler çıkıyor. Buna Fransız-Japon ortak yapımı olan Mysterious Cities of Gold (Türkiye'de bilinen ismiyle Güneşin Oğlu Esteban) gibi bir çok örnek sayılabilir. Ayrıca, batı animasyonun temsilciliğini yapan Disney de artık anime'lerin başarısını açıkca kabul ediyor. Bu nedenle 1996 yılında yapılan Disney-Tokuma anlaşmasıyla Disney, Japon animasyonunun en büyük temsilcisi olan Studio Ghibli'nin anime filmlerinin dünya çapında dağıtımını ve pazarlanmasını üstlendi. Ayrıca Disney, Studio Ghibli'nin hazırladığı anime filmlerinin üretim masraflarının bir kısmını karşılayarak bu filmlere yatırım yapmaya başladı. Mesela Studio Ghibli'nin Tonari no Yamada-kun (My Neighbors the Yamadas) adlı filminin 2.4 milyar yen tutan üretim maliyetinin %10'u Disney tarafından ödendi. Ayrıca Disney, anlaşma uyarınca dağıtımını üstlendiği Studio Ghibli filmlerinden olan Princess Mononoke'nin İngilizce dublajı için 2.4 milyon dolar harcadı.

  Anime ve Manga, bugün birçok batı üniversitesinde ders olarak okutulmakta ve incelenmektedir. Buraya tıklayarak bu konudaki akademik çalışmalardan bazılarına ulaşabilirsiniz. Hatta Türkiye'de Bilkent Üniversitesi'nde Modern Japan konulu English and Composition 102 dersinin konularından birisi de anime ve manga'ydı.

  Bugün batı dünyasının en önemli yönetmen, yazar ve animatörlerinin bir çoğunun anime'ye karşı hayranlık duyduğu biliniyor. Bu kişiler Hayao Miyazaki, Mamoru Oshii, Katsuhiro Otomo gibi anime yönetmen, yazar ve animatörlerine olan hayranlıklarını açıkca dile getiriyorlar. Mesela birkaç örnek verirsek:

   

  • "Animasyonun yaşayan efsanesi" olarak adlandırılan Hayao Miyazaki hakkında, Buena Vista şirketinin başkanı Michael O. Johnson bir televizyon programında şöyle diyor:

  Disney'in içinde Miyazaki'ye hayran olan çok sayıda animatör var....

   

  • Pixar stüdyolarının A Bug's Life ve Toy Story adlı filmlerinin yönetmeni olan John Lasseter şöyle diyor:

  Pixar'da bir sorun çıktığı zaman çözemezsek Miyazaki'nin filmlerinden birini alıp izleriz ve ilham verecek bir sahne ararız ve bu her zaman işe yarar!! Hayrete düşer ve ilham alırız. Toy Story filmi Bay Miyazaki'ye çok büyük bir minnettarlık borçludur.

   

  • Steven Spielberg'in, Hayao Miyazaki'nin yönetmenliğini yapmış olduğu Lupin III: The Castle of Cagliostro'nun sinema tarihindeki en iyi macera filmlerinden biri olduğunu ve aynı zamanda en iyi araba takip sahnesine sahip olan film olduğunu söylediği söylenmektedir.

   

  • Disney'in Mulan filminin yönetmenleri olan Barry Cook ve Tony Bancroft şöyle diyorlar:

  Miyazaki bizim için bir Tanrı gibidir...

   

  • Ayrıca, Disney'in Güzel ve Çirkin, Notre Dame'ın Kamburu filmlerinin yönetmenleri olan Gary Trousdale ve Kirk Wise'ın ve Disney'in Ariel, the Beast, Pocahontas ve Aladdin karakterlerinin baş animatörü olan Glen Keane'nin, Miyazaki'nin anime'lerine olan hayranlıkları biliniyor.

   

  • Batman ve Superman'in animasyon dizilerinin yazarı ve yapımcısı olan Paul Dini, Miyazaki'nin animelerine olan hayranlığını şu sözlerle dile getiriyor:

  "Mükemmel", "olağanüstü" ve "gerçekliği ve animasyonu aşan bir film yapımcısı"

   

  • 1987'den beri birçok Star Trek serisinde görev alan Rick Sternbach, Miyazaki'nin Nausicaa of the Valley of Wind adlı filminden etkilenerek Star Trek: The Next Generation'daki uzaylı ırklardan birine Nausicaäns adını vermişti.

   

  • Alien, The Abyss ve The Fifth Element gibi dünyaca ünlü filmlerin sahne planlamalarını yapmış olan ve dünyaca ünlü The Aedena Cycle ve The Airtight Garage gibi çizgi romanların yazarı olan Fransız sanatçı Jean "Mobius" Giraud, Miyazaki'yi şöyle tanımlıyor:

  O, çocukların düşüncelerine en parlak alev... Miyazaki, animasyon olarak adlandırılan bu yeni sanatı soylulaştırdı.

  • Sandman ve Books of Magic gibi ünlü çizgi romanların yazarı olan Charles Vess, eserlerinde Miyazaki'nin yarattığı Totoro ve Kiki gibi bir çok karakter kullanmakta.

   

  • Dünyanın en büyük yönetmenlerinde olan Akira Kurosawa, Miyazaki'nin My Neighbor Totoro adlı filmini yüzyılın en iyi 100 filmi listesine koyuyor ve şöyle diyor:

  Animasyon olmasına rağmen çok etkilendim. Nekobus'a gerçekten bayıldım. Kiki's Delivery Service'i izlerken ağladım. Film endüstrisi için aradığım bütün yetenekler anime'ye geçti. Bu yüzden film endüstrisinin gerçekten çok çalışması gerekecek. Genç insanları çeken böyle filmler yapmalıyız.

  • Matrix'in yönetmenliğini yapmış olan Wachowski kardeşler, dünyaca ünlü Ghost In The Shell, Patlabor, Blood: The Last Vampire, Jin-Roh, Urusei Yatsura gibi anime'lerin yönetmenliğini ve/veya yazarlığını yapmış olan Mamoru Oshii'ye olan hayranlıklarını devamlı dile getiriyorlar. Üstelik Matrix'deki birçok sahnenin aslında Ghost In The Shell'den esinlenmiş olduğu biliniyor. Bu iki filmi karşılaştıran ve Matrix'in Ghost In The Shell'den almış olduğu sahneleri inceleyen çok sayıda siteden birine ulaşabilirsiniz.

   

  • Titanic, Aliens, The Abyss, Rambo II, Terminator gibi sayılı filmlerin yazarlığını ve yönetmenliğini yapmış olan James Cameron, Mamoru Oshii'ye gönderdiği mektupta şunları söylüyor:

  Ghost In The Shell, etkileyici bir kurgu çalışması. Yetişkinler için, edebi ve görsel mükemmelliğe ulaşmış ilk gerçek animasyon filmi. Dizaynı, görsel uyumun şiirselliği ve içeriğinin derinliği onu bilim kurgu filmlerinin içinde özel bir yere koyuyor. Oshii-san'a tebriklerimle - önemli bir görsel çalışma.

  • Robocop 2 ve 3 filmlerinin senaryosunun ve Batman-saga 'Return of the Dark Knight' ve Daredevil çizgiromlarının yazarı olan Frank Miller'ın Akira, Robot Carnival, Roujin Z, Spriggan (bu filminin konusu Türkiye'de geçmektedir) gibi anime filmlerinde yazarlık ve/veya yönetmenlik yapmış olan Katsuhiro Otomo'ya hayran olduğu bilinmektedir. Hatta Frank Miller, Robocop III filmindeki kötü karaktere Otomo adını vermiştir.

  Kaynak: anime.gen.tr

 8. Evet. Örnek vermek gerekirse Amerikalıların çizgi roman pazarı yıllık yaklaşık 100 milyon dolardır. Halbuki Japonya'daki Manga pazarı yıllık yaklaşık 5 milyar dolardır. Japonya'da animeler Türkiye'deki gibi televizyonda sadece çocuklar okuldan gelince gündüz seyretsinler diye yayınlanmaz. Japonya'da anime filmleri akşamları yani insanların en çok televizyon başında oldukları ve televizyon kanallarınca en çok önem verilen saatlerde Prime Time'da da yayınlanır. Ayrıca geceyarısından sonra da yetişkinlere yönelik animeler yayınlanır. Animeler Amerika, Fransa, Almanya gibi diğer birçok ülkede de bu şekilde yayımlanmaktadır.

  Kaynak: anime.gen.tr

 9. Hayır. İlk olarak animeler sadece küçük çocuklar için yapılmaz, aksine bir çok animenin çocuklar tarafından izlenmesi yasaktır. Anime kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bunların arasında çocuklar için yapılan animelerden, felsefe ve psikoloji içeren animelere (Evangelion vs.) ve çocukların izlemesinin kesinlikle yasak olduğu, büyükler için yapılan ve hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok şiddet, cinsellik ve iğrençlik içeren animelere (la Blue Girl, Elfen Lied, Urotsukidoji vs.) kadar çok sayıda tür yer alır.

  Kaynak: anime.gen.tr

 10. 1993 yılında kurulan Manga Entertainment'ın temelleri, İngiltere'de Chris Blackwell'ın sahibi olduğu Island Records adlı müzik şirketinin altında atılmıştır. Daha sonra şirketin merkezi İngiltere'den Amerika'ya taşınmıştır.

  Yanlış bilinen başka bir konu ise Ghost In The Shell gibi animeleri Manga Entertainment adlı şirketin yapmış olduğudur. Halbuki Manga Entertainment bu animelerin sadece satıcısıdır. Yayın hakları karşılığında bazı animelerin yapımında maddi destek sağlamıştır. Örnek olarak Ghost In The Shell aslen Production IG tarafından yapılmıştır. Ayrıca Ghost in the Shell 2'nin hakları Manga Entertainment yerine Disney'in Miramax adlı şirketine satılmıştır. Manga Entertainment 90'lı yıllarda önemli ilklere imza atmış olmakla beraber günümüzde anime videoları satan çok sayıda şirketten sadece biri haline gelmiştir.

  Kaynak: anime.gen.tr

 11. Anime'nin Türkiye'deki ilk gelişme döneminde bu videoları satan dükkan sahipleri, hatalı bir kullanımla bu anime videolarını "Manga" adı altında sattıkları için günümüzde hala bazı kişiler Anime'leri Manga olarak adlandırıyorlar. Türkiye'de bu kişileri bu hataya düşüren şey ise eskiden bu video'ların birçoğunun dağıtımını Manga Entertainment adlı İngiltere kökenli bir şirketin yapıyor olmasıydı. Japon animasyonları sadece 80'lerden önce bazen "TV manga" or "manga eiga" olarak da adlandırılmıştır.

  Ayrıca Japonya'da da pek anime bilgisi olmayan Japonlar hatalı bir kullanımla anime'ye manga diyebiliyorlar. Otaku no Video adlı filmde Japonya'daki durum hakkında güzel bir örnek var. Filmde, Japonya'da bir anime filmine bilet almak için geceden kuyruğa girmiş olan kişilerin yanına animeyle alakası olmayan bir sarhoş yaklaşır. Anime filmine bilet almak için sıra beklediklerini öğrenince manga için mi bekliyorsunuz diye sorar. Sırada bekleyenlerden birisi de kızıp "Manga janai yo! Anime!" yani "Manga değil! Anime!" der. Manga ve anime kelimelerinin farkını ve Japon hayranlarin hatalı kullanıma tepkisini gösteren ilginç bir örnek.

  Kaynak: anime.gen.tr

 12. Hayır. İlk olarak animeler sadece küçük çocuklar için yapılmaz, aksine bir çok animenin çocuklar tarafından izlenmesi yasaktır. Anime kendi içinde farklı türlere ayrılır. Bunların arasında çocuklar için yapılan animelerden, felsefe ve psikoloji içeren animelere (Evangelion vs.) ve çocukların izlemesinin kesinlikle yasak olduğu, büyükler için yapılan ve hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok şiddet, cinsellik ve iğrençlik içeren animelere (la Blue Girl, Elfen Lied, Urotsukidoji vs.) kadar çok sayıda tür yer alır.

  Kaynak: anime.gen.tr

 13. 1862 yılında Japan Punch adında İngilizce bir dergi çıkartmış olan Charles Wirgman, Japon karikatürünün babası olarak kabul edilmektedir. Charles Wirgman'ın yapıtlarından günümüze miras kalan en önemli şeylerden biri de çoğu manga'da "İngilizce" sözcüklerin geçmesidir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi Manga Tarihçesi bölümünde bulabilirsiniz.

  Kaynak: anime.gen.tr

 14. Bazı animelerde karakterlerin büyük gözleri, uzun bacakları vardır. Kimi insanlar bu çizimlerle alay ederler ama bilmedikleri şeyse bunun kökeninin Walt Disney olduğudur. İlk Walt Disney çizgi filmlerindeki karakterlerin büyük gözleri ve uzun bacakları vardı (Bambi vs....). Bu çizim tarzı bugün bazı batı animasyonlarında hala kullanılmaktadır. Örnek olarak ShowTV ve TRT'de yayınlanmış olan Genç Pocahontas'ı gosterebiliriz. Bu çizgi filmlerde de büyük gözleri, uzun bacakları olan karakterler kullanılmıştır ama bunlar anime değildir.

  Walt Disney'den etkilenen Osamu Tezuka'nın yapmış olduğu animeler Disney'in bu tür çizimlerini kullanmışlardır ve bu uygulama bazı animelerde bügün de sürmektedir. Yani bu çizimlerin kökeni Japonların kısa olması değil, Walt Disney'in etkisidir. Bütün animelerde uzun bacak ve büyük göz kullanılmaz. Türkiye'de genelde sadece bu türde olan animeler yayınlandığı için bu konuda bilgisi olmayan insanlar böyle sanmakta. Eğer gerçekçi çizim istiyorsanız Ghost In The Shell, Jin-Roh gibi animeleri inceleyebilirsiniz.

  Kaynak: anime.gen.tr

 15. Anime'ler normalde insanların anladığı şekilde çizgi filmler değillerdir. Çizgi film denilince insanların ilk aklına gelen şey Bugs Bunny, Tweety, Scooby Doo gibi çocuk zekasındaki animasyonlardır. Halbuki her yaş ve her zevke göre anime bulunmaktadır. Çocuklarla limitli değildir.

  Kaynak: anime.gen.tr

 16. Osamu Tezuka Japonya'da modern anime ve manganın öncüsü olarak kabul edilir. Genç yaşta 8mm'lik kamerasıyla küçük animasyonlar çekmeye başlamış ve bu animasyonlarında Walt Disney ve Max Fleischer'ın eserlerinden ilham almıştır. Onun izinden yürüyen sanatçıların yapıtlarıyla yeni bir stil ortaya çıkmıştır.

  Kaynak: anime.gen.tr

 17. "Japon çizgi filmlerine anime adı verilir." Anime sözcüğü Fransızca'daki animation sözcüğünden türemiştir. "Manga ise Japon çizgi romanlarına verilen addır."

 18. Hayır, çevirmiyoruz.

  1. Cinsellik içeren paylaşımlarda bulunmak yasaktır.
  2. Siyaset içeren konulardan söz edilmesi yasaktır.
  3. Açılan konularda, konu ile alakası olmayan iletiler, silinecektir.
  4. İzinsiz her hangi bir kuruluşun, sitenin reklam konularını açmak yasaktır.
  5. Kendinize ait olmayan paylaşımlarınızın kaynağını belirtmediğiniz takdirde konu silinecektir
  6. Sizin kendi Fansub Grubunuza, sitenize ait olmayan konuları paylaşırken, emektar sayfası ile birlikte paylaşınız.
  7. AniSekai Fansub'ın veya diğer fansubların emek harcadığı hiç bir projeye saygısızlık yapılmamalıdır. Cezası süresiz bandır.

 19. 1. Mega üzerinden üye girişi yaparak indirme limitinizi arttırabilirsiniz.
  2. Sınırsız hız ve kota için MEGA Link Downloader adlı programı kurabilirsiniz. 
  İndirme linki: https://cloud.mail.ru/public/4ryT/eZXbUTVgg

 20. 2022 yılında artık bu soruyu duymak inanın bizleri şaşırtıyor; zira videolarda hiç bir sorun bulunmamakta, sadece cihazınızda her pc de olması gereken kodek paketi eksik.

  Tavsiye ettiğimiz kodek: https://www.codecguide.com/download_kl.htm (standard, full veyahut mega)

  Muadili: CCCP (Combined Community Codec Pack), v.s.

 21. Henüz encode ile düzenleme (dizgi, editör, typesettings) farkını, ayrımını bile idrak edemeyen cahil, araştırmaya aciz grupların/bireylerin aksine " biz encode nedir bildiğimiz için."

  Eğer hala da boyutuna takılan cahil birey varsa tavsiyemiz: Tıp ilerledi, takma bu kadar. ^^

 22. Hayır, planlamıyoruz.

 23. VK seçeneğinde link kırılmamış olsa dahi, VK sistemi üyelik girişi istiyor. Üyelik girişi yapıp sayfayı yenilediğinizde bölüm ekranı gelecektir. Link kırılmışsa forum konusunda belirtmeniz yeterli olacaktır.

  1. Üslup bilmez, hesap sorar gibi yazan, hadsiz maillere kati suretle dönüş yapılmaz.
  2. Mail adresinizi doğru yazmamış olmanız da mümkün.

 24. Hayır kullanamazsınız, ne koşulda olursa olsun kati suretle izin vermemekteyiz.

  Yayımını yaptığımız animeleri etik kuralları çerçevesinde anlaşmalı olduğumuz bazı yerler dışındaki başka hiçbir sitenin paylaşımına izin vermiyoruz ve vermeyi asla düşünmüyoruz.
  Anlaşmalı olduğumuz siteler haricinde kendi sitemiz üzerinden zaten yayınlamaktayız. Başka bir site üzerinden yayımlamaya ne hacet veyahut ne mantığı var?


  Her ay "online izleme açtık emeklerinizi kullanabilir miyiz?" tarzında, muadilinde gelen onlarca "hadsiz, üslup bilmez maillere cevaben" şunu söyleyebiliriz ki; "Başkasının emeği üzerinden prim yapmanız, çalıp kullanmanız oldukça omurgasız bir harekettir ve sonuna kadar da haram olsun. İlla bir şey yayınlayacaksanız gidin elinizi taşın altına koyun ve kendiniz emek vererek ürettiğiniz projeleri yayınlayınız."


  Her bir anime bölümü için saatler ve hatta günler harcandığı halde ne yazık ki bu emeklerimiz, pirimci beş para etmez (anizm çomarları gibi) sitelerin çıkarları uğruna izinsiz ve diyalogsuz bir şekilde yayımlanmakla kalmıyor, şikayet de bulunduğumuz taktirde de babalarından ahlak eğitimi almadıklarından ötürü hakaret içerikli yanıtlar alıyoruz. (En büyük örneği Anizm adlı emek hırsızı, edep, adap, ahlak yoksunu site.) Ne yazık ki bu ahlaksızlara emeğimizi haram etmekten başka önüne geçemedik ve yine ne yazık ki bu cibilliyeti meçhul kendini bilmez gruplar, kendi logolarını emeklerimize koyacak kadar hadsiz, omurgasız, cibilliyeti meçhul ziyanlardır. Anzim adlı hırsızların yaptıklarını merak edenler için kısa özet: https://www.facebook.com/OfficialAniSekai/posts/4023600841000777

  Kısa özet: Yayınlamayın kardeşim istemiyoruz. Bir başkasının emeğinde ne hakla söz sahibi olduğunuzu sanıyorsunuz? Artık cidden bıktık artık. Yayınlamayın, bu kadar basit.

  Not: Artık bıktığımız, midemizi bulandıran hadsiz hırsızlara hitaben; İzinsiz bir şekilde başkasının emeğinden gurursuzca, saygısızca prim yapmak yerine, acizliği hırsızlığı bırakıp gidin elinizi taşın altına koyun ve kendi emeğinizi ortaya koyun.

  Buraya kadar okuduktan sonra ağzından salyalar akıtarak hala da iletişim formundan boş boş mesaj atan "online izlemelere" hitaben; rastgele harf atıp cümle kurmaya çalışarak attığınız mesajlara çok gülüyoruz. İstediğiniz kadar kudurun, sizin gibi çomarları ciddiye alıp geri cevap dahi vermeyiz; zira aşırı eğleniyoruz o etnik bir dilde yazdığınız mesajlara. Hala da cevap bekliyorsanız, size en fazla muz atabiliriz.

 25. Video kaynağı, kalitesi, kullanılan filtreler v.s. tatmin edici olmadığı için yayınlamıyoruz.

  • Hayır, zaten paylaşımlarımızı alt yazılı hardsub olarak sunuyoruz. Alt yazı dosyalarını sizlerle rahatça paylaşmak isterdik fakat alt yazılar kendini bilmez bireyler tarafından çalınıp herhangi bir izin alınmadan emektar isimleri değiştirilerek rahatça kullanıldığı için, sadece altyazı dosyası paylaşımı yapmıyor, videoya gömülü yayımlıyoruz. Özellikle prim peşinde koşan veled-i ziyanlar paylaştığımız alt yazıları emektar isimlerini değiştirerek kendi adlarına kullandığını çokça görmüş bulunmaktayız. Bizlerde saatlerimizi ayırdığımız emeğimizi korumak zorundayız ve bu yüzden de ne şimdi ne de ilerleyen zamanlarda kesinlikle alt yazı paylaşımı yapılmayacaktır ve ısrarda etmeyiniz.
  • Seriyi bd indirmiş olabilirsiniz, 1080p de indirmiş olabilirsiniz fakat unutmayın ki biz zaten en kaliteli olacak şekilde videoları encode ediyoruz. Serilerimizden biri bd çıkabilir veyahut 1080p de çıkabilir ve biz bunu beğenmediysek, bu versiyonu encode etme zorunluluğumuz da yok. Ve şunu da rahatça söyleyebilirim ki sizin 1080p sandığınız çoğu video prim peşinde koşan veled-i ziyanlar tarafından 720p’nin convertli hali yani 1080p değil, 720p’dir.

  Bunlara ek olarak bizi çok güldüren bir soru var; "Neden x sub sitesinde paylaşmıyorsunuz?"
  Emeğimizi başka siteler için yapmıyoruz, kendi sitemizde yayınlıyoruz. Birinin emeğinde bir başkasının söz hakkı olamaz, maşası olamaz. Neden başka bir site bizi ilgilendirsin?
  Tr'de kaç sadece sub sitesi mevcut? Biri Google translate çeviri yapan ve defalarca bu davranışı ifşalanan kişinin çeviri kontrol başı olduğu site.
  Biri ise durmadan çöken, subların sürekli yandığı, sub kontrol başlarının emek hırsızlarının tillahi olan anizm gibi, zamanında ekipten attığımız omurgasız çevirmen hırsızı gibi, o siteye girmeden arkalarından kelimeleri kifayetsiz bırakıp hakaret edip ondan sonrada sitelerine girdikten sonra omurgasızlığın dibine vurup yalaklık peşinde bazı isimlerden oluşmakta. Ekiplerinde bazı iyi insanlarda yok değil tabii. O iyi insanlar yüzünden zaten çoğu kişi susuyor.
  Buna ek olarak bir kaç tane daha mevcut lakin onların amacı bambaşka ve etik dışı bulduğumuz için değinmeyeceğiz. 

  1. Her çıkan animeyi çevirmek gibi bir kaidemiz yok. Çevirmen arkadaşlarımız dilediği seriyi alır ve çevirir.
  2. Amerika filmlerinin aksine, Japon filmleri sinema gösteriminden çok daha sonra internet ortamına düştüğü için bir kaç ayı ve hatta bir yılı bile bulabilir.

 26. Kaliteli sub, kaliteli video yayınlandığı vakit ve çevirmen arkadaşımız başta olmak üzere, seride diğer görevli arkadaşlar da müsait olduğu vakit elbet yayınlanır.

 27. Site içi arama motorunu yada Google’u kullanınız. Neden mi? Çünkü biz de aynısını yapıyoruz.

 28. Güncel bilgiler için şu siteyi kullanabilirsiniz: https://myanimelist.net/

 29. Sitemize kayıt olduğunuz mail ile gravatar sitesine üye olunuz ve profil resminizi yükleyiniz. Böylelikle gravatar sitesine kayıtlı olduğunuz maili kullandığınız her sitede profil resminiz otomatik belirlenecektir.

  Gravatara üye olma;

   

  1. Gravatar ‘a girilmesi
  Şu linkten  https://tr.gravatar.com/  kullanacağınız eposta adresinizi girerek kayıt olun. Daha sonra kullanıcı adı ve parolanızı girip Sign Up butonuna basın.

  2. Epostanızı onaylayın.
  Eğer başarılı bir şekilde üye olduysanız eposta adresinize doğrulama linki gelecektir. Hesabınıza girip gelen maildeki Activate Account butonuna basarak gravatarı kullanmaya başlayabilirsiniz.

  V9m7Ay.png

   

  3- Gravatar’a giriş yapın.
  Epostayı doğruladıktan sonra artık bilgilerinizi girerek gravatar’a giriş yapmalısınız. Sign in to Gravatar butonuna basarak giriş yapabilirsiniz.

  v6rDdr.png

   

  4. Resim ekleyin.
  Üye girişi yaptıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencereyle karşılaşacaksınız. Daha sonra Add a new image linkine tıklıyoruz.

  JZmGdn.png

   

  5. Resim seçin ve tamamlayın.
  Resminizi bilgisayardan, url‘den veya webcam‘den yükleyebilirsiniz. İstediğiniz seçeneği seçin ve yüklemenizi tamamlayın. Ben Upload new seçeneğini seçip bilgisayarımdan fotoğraf yüklemeyi tercih ettim. Yüklenen resimde gerekli kırpmayı yaptıktan sonra Crop and Finish butonuna tıklayarak yükleme işini bitirebilirsiniz.

  dvmJnr.png

   

  6. Resminizi derecelendirin.
  Gravatar resimleri sınıflandırmak için derecelendirme yapmanızı istiyor. Eğer sakıncalı bir içerik yoksa (sakıncalı içerikli hesaplar bloke edilir) G ‘yi seçip devam edebilirsiniz.

  G: Herkes için uygun içerik.
  PG: Ebeveyn kontrollü bakılabilecek içerik (Çocuklar için sakıncalı)
  R: 17 yaşının altındakiler için sakıncalı içerik
  X: 18 yaşının altındakiler için sakıncalı içerik

  mMmaY0.png

  Not : Gravatar’a birden fazla mail adresi ekleyebilirsiniz.
  Bunları yaptıysanız artık bu maili kullanarak sitede yorum yapar veya üye olursanız avatarınız otomatik olarak görünecektir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta resim yükledikten sonra hemen aktif olmayabilir. Kısa bir süre sonra aktif olacaktır. 

  1. Argo ve küfür içerikli alınan nickler hesaplarınızı aktif etseniz dahi hesabınız kalıcı olarak askıya alınır veyahut silinir.
  2.  "Random harfler yazmak", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak ve herhangi birinin yorumunu kopyalayıp göndermek uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.

  Notlar; 

  • Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz. 
  • Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir; böyle gurursuz, bilinçsiz insanlar hayatları boyunca kimseden asla saygı göremeyeceklerdir.

 30. Tıklayınız: https://anisekai.com/ekip-basvuru-formu/

 31. İletişim formumuzu kullanabilirsiniz: https://anisekai.com/iletisim-formu/

 32. İlk faaliyetlerimiz 2009'da başlamıştır lakin o zamanların şartlarından mütevellit mevcut domainimiz ile yayıma 12 Şubat 2012 tarihinde (FiReHoZeO_o) Ozan abimiz/babamız, canımız ciğerimiz tarafından hayata geçirilmiştir. Şu an kendisi torun sevmektedir.

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
 • Create New...
F.A.Q By IPSDev