Jump to content

Anime Çizgi Dizi midir?! - Anket-Recommended Posts

  • Administrators

Anketi görmek için Üye Girişi Yapmayı UNUTMAYINIZ!

 

mlYW32.png

 

Yıllardır tartışılmaya devam eden 'Anime, Çizgi Dizi midir?' sorusuna birde AniSekai Ailesi olarak bir anket yapalım dedik.

 

 

 

son_goku_render_extraction_png_by_tatty_bojangles-d56y5ey.png

Anime kimilerinin açıklamaları ile Animasyon türü olmakla birlikte, kimilerinin açıklamaları ile Çizgi Dizi olarak nitelendirilmektedir.

Aynı zamanda birçok tartışma konusu olan bu soru, birçok sitelerde tartışılsa da bir alınan yanıtlardan rahatsız olan topluluk neticesinden ötürü Anket konuları kaldırılmıştır.

Bu konu ile ilgili görüşlerinizi,, Anket'imizde belirtiniz.

 

 

 

Anime ile Çizgi dizi arasında birçok fark bulunmasına râmen hâlâ Anime'nin Çizgi Dizi olduğunu iddaa eden binlerce kişiler mevcut. Bu anket sonucumuzda 'Anime, Çizgi Dizi midir?' sorusuna yanıt vererek belirleyelim!

 

 

 

 

 

 

Anime= Çoğunlukla Japon Tanrılarından kurgulanmış mangaların Vizyona girmiş halidir. Animeler çizgifilmlerin yanı sıra +16 olarak nitelendirilmektedir. Elle çizilen Manga/Dergi lerin yanısıra Anime, kurgulanmış birçok mangaya kesit ayriyetten bölüm vermektedir... [Örnek verecek olursak, Naruto: Kakashi'nin Hayatını Kishimoto Çizmedi] Bir diğer konu Anime Çizgi filmlere oranla, Forumlaştırılmış bir Fandomdur. Türkiye Anime Fansub Grupları-Türkiye Anime Online İzleme Grupları bunlara en büyük örnektir. Eğer bu tarz nitelendirilmelerde bulunursan Çizgidiziler Animasyon türü değil, Animasyonlar Çizgidi türü oluyor. O yüzden Anime yi çizgifilmler ile aynı kefeye koymama gerektiğini birkez daha vurguluyorum. Sen okuma yazma bilmeyen bir çocuğa çizgifilm izletebilirsin. Ancak sen okuma yazma giden bir çocuğa gidip Boku no Pico yu izletemezsin. Yada okuma yazma bilmeyen çocuğa Çizgifilm izletebilirsin anlar(Örneğin:Pepe-Advanture Time) Ancak Bir çocuğa gidipte Japonca bir dildeki Animasyon türünü izletemezsin... Anime'de ki karakterler de kişilik özellikleri bulunmaktadır ve anime her yaşa hitap etmektedir... Çizgi diziler yalnızca çocuk grubuna hitap etmektedir.

 

sorun anime nin türkçeye çevrilmesindeki hatadan ileri gelir. tsubasa yı izlerken hiç birimiz ''çok sağlam anime değil mi lan'' demiyorduk. zira anime bize çizgi film diye yedirilmişti. böylece bir cartoon olan tom ve jerry den bir farkı kalmamıştı kalıp olarak.söylediğimiz zaman muhtemelen...anime mi? o ne be? diye tepki alacağımız söz.. (animelerin derinliği vardır. sadece komik şeyler olmaz. o yüzden çizgi film değil animedir onlar.

 

çizgi filmleri de çok seviyoruz o ayrı ama felsefesi, derinliği olan bir şeyi çizgilerdne oluşuyor diye kestirip atmayı anlamıyorum.anime japon animasyonudur. içinde berusaiyu no bara tarzı yetişkinlere de hitab eden animasyonlar olduğu gibi, sailor moon gibi çocuk animasyonlarını da barındırır.

edit: ben sailor moon'u çocukken izlemiş ve anlayabilmiş (zevk almış) olduğum için çocuk animasyonu olarak yazmıştım ancak bizim izlediğimiz hali biraz sansürlüymüş galiba. yetişkinler tarafından da zevkle izlenebilecek bir animedir.

 

-sadece türkiyede sırf çizgilerden oluşuyor diye içindeki anlamı ve sevgiyi idrak etmeyi denemeye bile zahmet etmeyen insanlar yüzünden ortaya çıkmış savunma mekanizması. ukalalık olsun diye demiyorum, gerçekten sadece bize mahsus. zira hollanda'da bulunduğum süre zarfında hiçkimse anime izlememi geyik muhabbet konusu yapmadı. birçoğu ne olduğundan haberdardı zaten. burada ise bir death note, bir nana, bir full metal alchemist adı geçtiğinde eğlence konusu olabilirsiniz.

 

çok eğlenebilecekleri yapımları kaçırıyorlar, onların da kaybı biraz.

 

3420.gif

Her yerde bir anime çizgi film değildir yaygarası var bu sıralar, neyin tartışması bu anlayamadım anime = Japon Çizgi Film'i işte bu kadar basit şimdi gelir birileri anime yetişkinlere hitap eder çizgi film çocuklara der  Lan senin annenin babanın bile izlediği shrek, Buz devri vb. ne ? Anime japon çizgi filmidir ve çizgi filmde diğer sinema filmleri gibi her yaşa hitap edebilir. Bu tantananın sebebi açık halkımız çizgi film izlemeye utanıyor ama bence çizgi film izlemek utanılacak bir şey değil lütfen biraz daha araştırın sonra konuşun anime çizgi filmdir.

 

 

Aslında düz mantık olarak bakıldığı zaman çizgi filmdir, o açıdan sorun yok ama çizgi film mantığının çok ötesindedir.

 

meselam şeytan da bir melektir ama bildiğimiz melek mantığının dışındadır.

 

kavramlara takılmamak lazım aslında, hiç unutulur mu ghost in the shell, ona bakalım biz.

 

Anime çizgi filmdir. bunu inkar edenler genelde 20 yaşın üstünde olup da insanların kendilerine "yea bak yaşı kaç olmuş hala çizgi film izliyor" demelerinden utanan ezik izleyicilerdir. kardeşim sen izliyorsan, beğeniyorsan başkasının "hah çizgi film izliyormuş" diye burun kıvırmasına neden takıyorsun böyle, bu kadar mı komplekslisin? illa yok sanattır, yok çok üstün birşeydir diye savunman mı gerekiyor.

 

not: yanlış anlaşılmasın ben de bazı anime/çizgi film serilerinin sıkı takipçisiyim.

 

edit: üstte yazdıklarım kavramsal bir bakış açısı değildir. bence ikisi aynıdır. sadece iyi ve kötü örnekleri vardır. örneğin dünyayı kurtan adam kötü bir yapımdır ama esaretin bedeli bir şaheserdir. fakat bu fark ikisinin de film olduğu gerçeğini değiştirmiyor, tıpkı the mask ve hotaru no haka'dan her ikisinin de birer çizgi film olması gibi.

 

Çizgi (tr. - çizgi) - yani çizilmiş şey

anima (latince can, ruh) - yani canlandırılmış bir şey :d

kısaca aynı değil. biri sadece çizmekse, diğeri ise cansızlara can vermek, canlardırmak, hayat vermektır.

 

Link to comment
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Genelde Anime izlemeyenler Anime'nin çizgi film olduğunu iddia eder.

Anime Japonca'da animasyon anlamına gelir.

Animasyonlar eskiden elle çizilirdi. Yani aslında animasyonlar da bir zamanlar çizgilerden oluşuyorlardı.

Artık teknolojinin ilerlemesiyle animasyonlar bilgisayar ortamında üretilmeye başlandı.

Tabii çizgi film olarak adlandırılan ve bana kalırsa animasyon olan videolar da bilgisayar ortamında üretilmeye başlandı.

Uzun lafın kısası Animeler'i çizgi filmden ayıran tek taraf, Animeler'in Japonların ürettiği animasyonlar için kullanılmasıdır. O yüzden Anime'ye bir çeşit çizgi film diyebiliriz.

 

Link to comment

Pek tartışmasına girmediğim bir konu , animedir çizgi filmdir ikisinin arasında ince bir çizgi var diyeyim ve bu çizginin içeriğide ikisini birbirinden ayıran özellikleri olsun (Disney çizgi filmleri ve japon animelerinin arasındaki farklar gibi...) . Ve evet eskilerden beri hep tv kanallarında animeleri çizgi film diye yayınladıkları için ve tabii çevremizdekilerin bunu önemsemeyip yada bilmedikleri için ağlayan yada huysuzlanmış bir çocuğa "Hadi gel sana çizgi film açayım da izle ." olarak çocuk yaşta akıllarına sokulduğu için ve tabii kurban olarak da eski animeler seçildiği için günümüzde hala tartışılmasının büyük sebeplerinden biri olduğunu söyleyebilirim doğrumu (günümüzdede devam ediyor sanırım, pek aile ortamlarına girmediğim için...)?

Link to comment

Çizgi dizidir,

 

Temelde çizim için kullanılan teknikler aynıdır, hem batı animasyonları hem de Japon animasyonları için. Bilgisayar, karakalem çalışmaları ve çizim taslakları vsvs

 

Sadece arka plan , karakterlerin anatomik yapıları, konu ve hitap ettiği yaş kitleleri arasından farklılıklar vardır.  Dolayısıyla temelde hepsi çizgi film-dizi kategorisine giriyor. Ayrıca Benjamin karakterinin yer aldığı Gol isimli seri anime kabul edilir ancak bu serinin yapımında sermayeyi Fransızlar vermiş, çizimlerde ise Fransız ve Japonlar ortak olarak çalışmıştır. Eeee şimdi ne olacak peki? Tam tersi de mevcut, Disney yapımı bir çok animasyon serisinde (Lion King,Alaadin, Küçük deniz kızı Ariel, güzel ve çirkin) Japon çizer ve animatörler var. Eeeee ne olacak şimdi? Biraz durup düşünelim

 

Not:Anime kelimesinin kökeni animasyondan gelir ve animasyon Fransızca kökenli bir kelimedir.

Link to comment

Çizgi dizi demek daha doğru olur. Anime yetişkinlere yöneliktir daha çok.İçinde duygu,dram,olay macera daha çoktur ve size hissettirir. Çizgi film ise çocuklara yöneliktir. Daha basittir. Anlaşılması karakterler felan daha yuzeysel kalır animeye nazaran..

Link to comment

Çizgi dizidir,

 

Temelde çizim için kullanılan teknikler aynıdır, hem batı animasyonları hem de Japon animasyonları için. Bilgisayar, karakalem çalışmaları ve çizim taslakları vsvs

 

Sadece arka plan , karakterlerin anatomik yapıları, konu ve hitap ettiği yaş kitleleri arasından farklılıklar vardır.  Dolayısıyla temelde hepsi çizgi film-dizi kategorisine giriyor. Ayrıca Benjamin karakterinin yer aldığı Gol isimli seri anime kabul edilir ancak bu serinin yapımında sermayeyi Fransızlar vermiş, çizimlerde ise Fransız ve Japonlar ortak olarak çalışmıştır. Eeee şimdi ne olacak peki? Tam tersi de mevcut, Disney yapımı bir çok animasyon serisinde (Lion King,Alaadin, Küçük deniz kızı Ariel, güzel ve çirkin) Japon çizer ve animatörler var. Eeeee ne olacak şimdi? Biraz durup düşünelim

 

Not:Anime kelimesinin kökeni animasyondan gelir ve animasyon Fransızca kökenli bir kelimedir.

Evet OrKo-san temelde çizim için kullanılan teknikler aynıdır ve "Sadece arka plan , karakterlerin anatomik yapıları, konu ve hitap ettiği yaş kitleleri arasından farklılıklar vardır." bunlar zaten iki kavramı birbirinden ayırmak için yeterli farklılıklardır doğrumu ? Ve tabii örnek verdiğin Gol serisi yani moero top striker ın anime kabul edilmesi gayet normal , bir fransız olur yada isveçli olur yada ispanyol olur , seride fark edecek tek şey japon anime tarzını kullanan çizerin yada animatörün nereli olduğu yada adının ne olduğu olacaktır ve bu yüzden disneyi örnek verdim çünkü japon anime tarzının büyük ölçüde disney yapımlarından etkilenmiş oldukları için ve aralarındaki fark ince bir noktada olduğu için zamanla bunun ne kadar değiştiğini belirtmek için . 10-15 yıl önce bu iki kavram zor ayırt edilebilirdi ama günümüzde bu fazlasıyla belirgin seninde yazdığın gibi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=1VV5mb5Nqa4

 

Link to comment

Çizgi film ismi Türk dil kurumunun koymuş olduğu genel bir addır.  Çizim filmleri de kendi aralarında dallara ayrılıyor. Anime de bunlardan biridir.  Türk dil kurumunun bu konuda bir çalışmasıda olmadığı için genel olarak hepsini bir isim altında toplanıyor.

 

Çizgi film kelimesi de muhtemelen Cartoon kelimsinin Türkçe karşılığı.

 

 

Cartoon

 

 

Anime

 

İkisi arasında dağlar kadar fark var. Cartoon seriler her bölümde 1 konu işler. Anime her konuyu uzun bir bölüme yarar ve arclar şeklinde yayınlar.  Sırf x-menin 1 sezonu 1 arc tutmuştur. Seslendirme, çizimler konu işleyişi biz çocuklara göre yapıyoruz deyip çocukları hanimiş honumuş diyerek yaptıkları kalitesiz serilerdir. Anime genelde her yaş grubuna göre yapmaktadır. Naruto, One Piece gibi serileri yetişkinde çocuklar da seyretmektedir. Cartoonlarda böyle bir şey söz konusu değildir. Sadece çocuklara yönelik olarak yapmaktadır. DVD olarak da satışı yoktur çünkü pazarı yoktur. Bunun yerine Çocuk kanallarına pazarlarlar bu şirketlerde genelde ortak firmalar olduğu için yayınlarlar ki. Cartoonlar aynı şekilde devam ettikleri için Japonlar bu piyasayı komple ellerine almışlardır.  Marvel bile artık serileri Japonlara yaptırma yolunda denemelere başlamıştır. Aynı şekilde Marvel ve DC sürekli kendi ürünleri olan süper kahramanları farklı yazarlarla sürekli değişik evrenlerde tekrar tekrar pişirip önlerine sürmeleri mangaların çok gerisinde bırakmaya başladı.

 

Anime aslında Cartoon diyor iseniz gidip yabancı siteleri kurcalayın o zaman.

 

 

Link to comment

Anime hakkında söylediğin çoğu şey doğru ancak çizgi dizilere sadece çoçuklar için demek bence yanlış çünkü  yetişkinler için ( erotik içerik değil) de çizgi diziler mevcut. The Simpsons-Family Guy- South Park gibi yetişkinlere yönelik çizgi dizileri çocuklara yönelik çizgi dizilerle aynı kefeye koyup "Çizgi Diziler çocuklar içindir." demek çok yanlış.

Link to comment

Anime hakkında söylediğin çoğu şey doğru ancak çizgi dizilere sadece çoçuklar için demek bence yanlış çünkü  yetişkinler için ( erotik içerik değil) de çizgi diziler mevcut. The Simpsons-Family Guy- South Park gibi yetişkinlere yönelik çizgi dizileri çocuklara yönelik çizgi dizilerle aynı kefeye koyup "Çizgi Diziler çocuklar içindir." demek çok yanlış.

 

Japonlar çizdiklerine anime diyor, biz çizgi dizi. Ama aslında ikisi de aynı şey. İkisi de animasyon. İkisi de çiziliyor. Bu yüzden Xavk'ın dedikleri de doğru. O çizgi dizileri birkaç istisna çocuk haricinde izleyen çocuk yok. Zaten onların yaşına da uygun değil. Ayrıca hiç çocuklar için anime yok mu? Anime hep büyükler ve gençler için mi? Another, Elfen Lied gibi kanlı animeler evet büyükler için ama Pokemon, Totoro, Avatar,  Sailor Moon gibi animeler, küçük yaş grubu izleyiciler için çiziliyor (her ne kadar her yal grubundan izleyicileri olsa da)

Çizgi dizi = Anime = Animasyon

Link to comment
  • Administrators

Kendi görüşümde belirttiğim gibi...

Anime nin, bir Animasyon türü olduğu kanaatindeyim.

 

Diğer görüşlerede göz attıysanız kararınıza saygı duymaktan başka birşey düşmez bize :) Katılım sağlayan herkese teşekkürler oylama 2 gün sürecektir...

İyi Forumlar

Link to comment

Erikli su mudur?

Baban insan mıdır?

Müdür müdür müdür?

 

gibi bir soru olmuş. Anime çizgi dizidir. Her ne kadar şu an çoğu işlemi bilgisayarla yapılsada çizimler hlen aktiftir. Çzgi dizi izlediğini kabullenmek bu kadar zor olmamalı ki, anime izleyen  biri olarak çizgi filmlerin sadece çocuklar için yapılmadığınıda çoktan anlamış olmalısın. Ha olduki çocuklar için yapıldı diyelim, sen zevk aldığın sürece başkaları ne der önemli mi?

Yani kısaca anime japon çizgi dizi/filmi dir. Değil demeye çalışmak, mahalle baskısından kurtulmaya çalışmaktan başka bişey değil. Biri sizle dalga geçmeye çalışırsa(kişiliğine bağlı olarak) açın monster, rainbow, highschool of the dead... gibi animeleri izlettirin bir kaç bölüm. Hala çocuklar için derse o sadece sizi sinirlerndirmek istiyordu. Salın gitsin.

Link to comment

Anime çizgi dizi (cartoon) değildir ama prensipte ikisi de animasyondur simpson family guy gibi seriler çizgi dizi değil yetişkin içerikli animasyondur.Animasyon geniş içerikli kavramdır video oyunlarda da vardır reklamlarda da ama animasyon kelimesi dilimize gireli çok oldu sayılmaz öncesinde çizgi film deniyordu.Uzun lafın kısası cartoon da animé de bir animasyon türüdür.Tabi ki bu benim kişisel fikrimdir iyi forumlar.  :a29:

 

Link to comment

Anime çizgi filmdir. Japon çizgi filmi . Anime uzun haliyle animation. Animasyon - Çizgi film ikiside aynı şeylerdir. Aksini söyleyen kendini yüceleştirmeye çalışıyodur. Diyerlerinden farklı birşey yapıyormuş gibi sadece kenidni kandırmaktan başka hiçbir şey yapmıyordur. Kısaca anime'nin temeli çizgi filmdir. Tek fark bunu Japonların yapıyo  olması .

Link to comment

Anime çizgi filmdir. Japon çizgi filmi . Anime uzun haliyle animation. Animasyon - Çizgi film ikiside aynı şeylerdir. Aksini söyleyen kendini yüceleştirmeye çalışıyodur. Diyerlerinden farklı birşey yapıyormuş gibi sadece kenidni kandırmaktan başka hiçbir şey yapmıyordur. Kısaca anime'nin temeli çizgi filmdir. Tek fark bunu Japonların yapıyo  olması .

 

Böyle kestirip atmak kolay mı ya. Anime ile çizgi dizi arasındaki en büyük fark emektir. Şimdi sen bana Sünger Bob ile Death Note'u, Hellsing'i aynı kefeye koyuyorsan, kusura bakma ama güler geçerim kardeşim.

Link to comment

Anime çizgi filmdir. Japon çizgi filmi . Anime uzun haliyle animation. Animasyon - Çizgi film ikiside aynı şeylerdir. Aksini söyleyen kendini yüceleştirmeye çalışıyodur. Diyerlerinden farklı birşey yapıyormuş gibi sadece kenidni kandırmaktan başka hiçbir şey yapmıyordur.

 

Kimseye görüşünü sunduğu için kendini yüceltiyor demeye hakkın yok.Ayrıca konumuz animeler çizgi film midir değil animeler çizgi dizi midir.

Link to comment

Emek konusuna hiç girmeyin, iki şekilde de kullanılan teknikler ve emek aynı.

 

Sünger Bob'da da, Hellsing'de de aynı şekilde çizimler yapılırken bilgisayar, storyboard için karakalem çizimler, binlerce sayfa çizim kullanılıyor.

 

FPS mevzusundan bahsedeyim hem batı animasyonlarında hem de animelerde 1 saniyelik görüntü için 24 sayfalık çizim yapılıyor. Varın 24 dakikalık bir anime veya animasyon için ne kadar emek harcandığını siz düşünün

 

Emek konusuna hiç girmeyin kısaca

Link to comment
  • Administrators

Arkadaşlar burada ki amaç "Anime Çizgi Dizi midir yoksa değil midir"

Bunun dışında tartışma ortamı oluşturup kimse kimsenin düşüncesine karışmaya ne hakkı nede başkasının emeğine laf etme hakkı vardır.

Konunun dışına çıkmadan, karşılıklı saygı çerçevesi içerisinde tartışın konuyu.

Link to comment

Anime yapılışı gereği Çizgi dir, ama dizi veya sinema oluşu Anime nin hikayesine göre değişir.

Çizgi sinemada olabilir çizgi dizide, Genel anlamda Animeye çizgi film de dene bilir fakat burada ince bir çizgi vardır, 1990 lı yıllarda Çizgi film olarak adlandırılan çizimler, Fransız, İtalyan, Alman ve Amerika kaynaklıydı ve o dönem yayınlanan çizgi film lerin hikaye tarzı Japonlarınki ile oldukça farklıydı daha çocuksuydu. Animeyi çizgi filmden ayıran ince çizgi de burada zaten, Ver Ergo proxy yada Ghost İn the Shell i çocuğun beyni sulansın :)  Evet çizgi film izliyoruz bence bunda sorunlu gibi görünecek bir taraf yok, sadece yetişkinlerin Ne izliyeceklerini bilememelerinden kaynaklı bir durum söz konusu, Yani kimse kusuruma bakmasında Bir Muhteşem yüzyıl yada National geo. Da aynı belgeseli 500. sefer izleyeceğime oturur Ghost in the shell i baştan izlerin daha iyi. Ha bu arada aslında şu tv de yayınlanan abidik gubidik dizileri izlerken sorun yok zeka yaşı 14-18 dizilerden bahsediyorum ama Oturup adam gibi bir anime izleyince tuhafmı kaçıyor pardon da bu da bana hitap ediyor.

:a39:

 

Not: OrKo canım kardeşim Batıda bulunan çoğu ülkede 29.97 FPS de yayın yapılıyor. 

Link to comment

Not: OrKo canım kardeşim Batıda bulunan çoğu ülkede 29.97 FPS de yayın yapılıyor.

Genelde evet 29.97 fps de yayın yapılıyor ancak İngiliz grupların verdiği animelerin büyük bir kısmında 23.976 fps kullanılıyor. Divx'deki çoğu anime altyazısı da 23.976 ya göre senkronlu hatta. OrKo büyük bir ihtimal bunu göz önünde bulundurarak 24 kare olduğundan bahsetmiştir.

Bu arada küçük bir not geçeceğim. İsteyen okuyabilir :D. Spoiler yazdığına bakmayın, alan kaplamasın diye öyle yaptım :D.

 

İnsan gözü saniyede 24 kare algılayabilir. Ancak filmdeki saniye başına düşen kare sayısı(fps) arttıkça insan gözü o filmin daha akıcı bir şekilde hareket ettiğini algılayabilir. Bunun nedeni gözün o filmdeki kareler arasından rastgele 24 tanesini seçmesidir. Örneğin 60 fps olan bir filmde aslında 60 kareden sadece 24'ünü göz algılar. Yine de 24 fps olana göre daha akıcı gözükür film.

 

Bunun yapılma sebebi de bana kalırsa 30 fps deki bir animenin boyutunun 24 fps olanınkine göre boyutunun gözle görülür bir şekilde artması.

Link to comment

Pekii çizgi film çocuklar için derken 16-17 yaşındaki biride dahil edildi mi yoksa akla ilk gelebilecek 9-10 yaş altı biri mi temel alındı ?

Link to comment
  • Administrators

Pekii çizgi film çocuklar için derken 16-17 yaşındaki biride dahil edildi mi yoksa akla ilk gelebilecek 9-10 yaş altı biri mi temel alındı ?

05-13 yaş arası ancak çizgi dizi animeciler için aşağılacıdır vb. kalıplar mânasından kullanmadım, Anime ile Çizgi dizi leri aynı kefeye koyulmaması tabiri ile kullandım.

İyi Forumlar...

Link to comment

Pekii çizgi film çocuklar için derken 16-17 yaşındaki biride dahil edildi mi yoksa akla ilk gelebilecek 9-10 yaş altı biri mi temel alındı ?

05-13 yaş arası ancak çizgi dizi animeciler için aşağılacıdır vb. kalıplar mânasından kullanmadım, Anime ile Çizgi dizi leri aynı kefeye koyulmaması tabiri ile kullandım.

İyi Forumlar...

Tamam Kira-kun :) Küçük karışıklıkları ortadan kaldırmak için gerekliydi.
Link to comment
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • ..

×
×
  • Create New...