Jump to content
  • Mod

İlk Fan Fiction Yazma Denemem Lütfen Okuyunuz.


Recommended Posts

  • 1 month later...

Şimdi, ilk denemen için oldukça iyi olmuş aslında ama elbette ki geliştirmen gereken yerler var. Her ne kadar böyle olsa dahi, çoğu kişiden çok daha iyi başlamışsın. Öncelikle söylemem lazım ki, olay geçişlerin çok hızlı. Misal, ilk bölümde olan olaylar silsilesini nasıl desem... 4-5 bölüme yayabilirdin.

 

Bir başka, ve çokça yapılan hatan, hikayeye bir nevi izdivaç programında kendini tanıtır gibi başlaman. Bu bir hakaret değil açıkçası ben de ilk yazılarımda bu şekilde yazıyordum, ama sen de durup bir bakarsan o ilk paragrafın ne kadar... tuhaf durduğunu anlarsın. Artı olarak; olayları geçmiş zaman formunda anlatmak zorunda değilsin. Yapmıştım, etmiştim vesaire ifadeleri kullanırken daha akıcı olmayı deneyebilirsin. Yani birisine üstünkörü olay anlatır şekilde değil de... Betimleme yaparak, karşındakine o ortamın nasıl olduğunu hayal ettirerek.

 

Duygu-hareket-mimikleri *---* şeklinde yazmaktansa betimlemenin içine katarsan çok daha akıcı bir okuyuş elde edersin.

 

"Ya konuşuyorsun konuşuyorsun da, sen yaz da bir göreyim o zaman!" dersen de eğer;

 

---Önüne dizilmiş beyaz kağıtlara daldığını fark etti genç adam. Kendisi için boş beyaz kağıtlar olan ama başkaları için aşırı önemli diye tabir edilen kağıtlara... Dalgın bakışlarını bir an masanın üzerinde gezdirdi. Neden bu masada oturduğunu hatırlamaya çalıştı... Masaya bakmayı bırakarak bu sefer önündeki diğer bir topluluğa bakındı.

 

O sırada "Omega'nın hisse senetleri hızla yükseliyor!" diye şakıdı sunumu yapan kızıl saçlı genç kadın ve böldü gencin düşüncelerini. Gözlerini bu  kez topluluktan ayırıp kızıl kadına çevirdi. Kadın parıldayan gözleriyle kendisine bakıyordu. ---

 

 

şeklinde şu an yazdığım bir paragrafla karşılık verebilirim sanırsam? :)

 

 

Demek istediğim... İçinden geldiği gibi yaz, ve bunu yaparken tüm yazım şekillerini deneyip sana en kolay ve rahat geleni, en çok benimsediğini kullan. İllaki tek bir yazım tarzıyla yazmak zorunda da değilsin. Ama dediklerimden en önemli olanı şu anlık en azından, yazına betimleme katmak. Aksi halde romandan çok tiyatro oyununa benzeyecektir.

 

 

Umarım dediklerimi yanlış anlayıp kızmazsın bana, tek amacım yardımcı olmaktı. Eğer istersen ve başka yazıların da varsa onları da görmek isterim. Ellerine sağlık. Umarım devam edersin yazmaya :)

Link to comment
Dikkat!
- Türkçe imla kurallarına uyarak, ingilizce kelime kullanmadan mesajınızı yazınız.
- Unutmayın ki o kadar emeğe karşın "bir kuru teşekkür serinin emektarlarını mutlu eder." Teşekkür etmek hayattan bir şey kaybettirmez. Maddi ve manevi bir zarara da uğratmaz.
- Bir "Teşekkürler" kelimesini bile yazamayıp, "random harflerle", "hmm", "ok", "tşk", büyük harfllerle" v.b. şekilde yorum atmak, açıklamada bulunan teşekkür yazısını kopyalamak yasaktır ve uyarılmaksızın sistem tarafından hesap kalıcı olarak askıya alınır.
- Yapılan bir işe teşekkür etmek nezakettir, kibarlıktır ve en önemlisi insanlıktır. Aksi davranışta bulunmak ise görgüsüz, cahil cühela ve aile terbiyesi almamış bireylerin eylemidir.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • ..

.

logo.png.c9c7979e5a58750c2eb2f340594d083

AniSekai Fansub | Türkçe Fansub, Türkçe Anime & Manga & Kore & Japon Dizi & Film Çeviri ve İzleme, Anime/J-Pop/k-Pop/Kore Radyo, Uzakdoğu Anime Manga Haberleri ve Oyun Dünyasına Dair Herşey

 . 

Bizi Takip Edin!

×
×
  • Create New...